Nobelovu cenu za ekonomii získali Sargent a Sims

Švédský výbor ocenil americké ekonomy za „umění rozlišit v makroekonomii mezi příčinou a důsledkem“.

Letošní laureáti Nobelovy ceny za ekonomii Christopher Sims a Thomas Sargent. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letošní laureáti Nobelovy ceny za ekonomii Christopher Sims a Thomas Sargent. | foto: © ČESKÁ POZICE, New York University, Princeton UniversityČeská pozice
Letošní laureáti Nobelovy ceny za ekonomii Christopher Sims a Thomas Sargent.

Jak hrubý domácí produkt a inflaci ovlivňuje dočasné zvýšení úrokových sazeb nebo snížení daní? Co se stane, když centrální banka trvale změní inflační zacílení nebo vláda pozmění svůj záměr pro sestavení rozpočtu? Američtí ekonomové Thomas J. Sargent a Christopher A. Sims byli oceněni letošní Nobelovou cenou za ekonomii za vyvinutí metod, které umožňují na tyto i další otázky odpovědět. „Dnes jsou jejich metody základními nástroji makroekonomických analýz,“ zdůvodnil Nobelův výbor svou volbu.

Sims a Sargent prováděli své výzkumy nezávisle na sobě v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století. Sargentova práce ukázala, jak může být strukturální makroekonometrie využita k analýze trvalých změn hospodářské politiky. Metoda našla využití například při studiu makroekonomických vztahů, když domácnosti a společnosti přizpůsobí svá očekávání souběžně s ekonomickým rozvojem. Sims vyvinul metodu založenou na takzvané vektorové autoregresi, aby analyzoval dopad dočasných změn v hospodářské politice na ekonomiku. Se svými kolegy tento postup aplikoval například na zjištění dopadů zvýšené úrokové sazby, kterou určují centrální banky.

Nobelova cena za ekonomii 2011

  • Thomas J. Sargent (68) získal titul Ph.D. v roce 1968 na Harvardově univerzitě. Od roku 2002 je profesorem na New York University v USA.
  • Christopher A. Sims (68) získal titul Ph.D. rovněž v roce 1968 na Harvardově univerzitě. Momentálně je profesorem na Princetonské univerzitě.

Počet příspěvků: 2, poslední 27.10.2011 07:17 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.