Nobelova cena za objev zrychleného rozpínání vesmíru

Plaketu získali tři astrofyzikové Saul Perlmutter, Brian Schmidt a Adam Riess za výzkum explodujících hvězd.

Ocenění astrofyzikové: zleva Brian Schmidt (Australian National University), Saul Perlmutter (University of California, Berkeley) a Adam Riess (Johns Hopkins University, Baltimore). foto: © Reuters, ČESKÁ POZICEČeská pozice

Ocenění astrofyzikové: zleva Brian Schmidt (Australian National University), Saul Perlmutter (University of California, Berkeley) a Adam Riess (Johns Hopkins University, Baltimore).

Stejně jako v případě včerejší Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství si v úterý vyhlášenou cenu za fyziku rozdělí trio laureátů. Královská švédská akademie ocenila americké astrofyziky Saula Perlmuttera, Briana Schmidta a Adama Riesse „za objev zrychlování rozpínání vesmíru pozorováním vzdálených supernov“.

Jak uvedl Nobelův výbor, „v roce 1998 se kosmologie otřásla v základech, když dva vědecké týmy představily své objevy“, které prý „pomohly odhalit vesmír, jenž je do značné míry vědě neznámý“. Vědci předpokládají, že rozpínání vesmíru urychluje takzvaná temná energie. Její podstata však zůstává možná největší záhadou současné fyziky, napsala agentura ČTK.

Nobelovy ceny budou laureátům slavnostně uděleny 10. prosince, v den výročí úmrtí Alfreda Nobela. Po ceně za medicínu budou v tomto týdnu následovat i vyhlášení za chemii (středa v 11:45), za literaturu (ve čtvrtek v 13:00), za mír (pátek v 11:00) a nakonec i za ekonomii (pondělí ve 13:00).

Nobelova cena za fyziku 2011

Saul Perlmutter (52) vystudoval v roce 1981 Harvardovu univerzitu a doktorát získal o pět let později na Kalifornské univerzitě v Berkeley, kde v současnosti působí jako profesor fyziky. Kromě toho působí jako astrofyzik v Lawrencově národní laboratoři v Berkeley, kde stojí v čele projektu sledování supernov.

Adam Riess (42) vystudoval Harvardovu univerzitu. Je profesorem astronomie a fyziky na Univerzitě Johnse Hopkinse v americkém Baltimoru a pracuje ve Vědeckém institutu pro vesmírný teleskop (STSI).

Brian Schmidt (44) vystudoval Arizonskou univerzitu, v roce 1993 složil doktorát na Harvardově univerzitě. V současnosti působí na Australské národní univerzitě ve Weston Creeku.