Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Valek 1.10.2020 10:39

Po přečtení desítek článků (různé odbornosti) k základnímu příjmu si nemyslím, že je to správná cesta, minimálně není aktuální. Také mi nepřipadá spravedlivé

a) aby stát, který jakkoliv toto dotoval ze zdrojů EU (ostatních států), a to ani druhotně

b) na jedné straně není jisté, že pracující lidé budou mít zaručený adekvátní důchod (za odvedenou celoživotní práci) a na druhé straně vymýšlíme vyplácení celoživotních "důchodů" ze stejného koše. (problém stárnutí populace se týká západní části Evropy možná více než ČR).

Bez vyřešení otázek financování důchodů (které jsou podmnožinou příjemců základního příjmu) je jakýkoliv výzkum čistě akademický.

I. Patta 4.10.2020 10:49

Velmi dobrá úvaha. Jen u těch důchodů je to jinak. Starobní důchody jsou výnosy z vkladů do výchovy dětí (definice). Nemáme fondový, máme průběžně (mezigeneračně) financovaný státní důchodový systém se kterým se při vypočítávání výše důchodů zachází jako by se jednalo o systém fondový. Díky této účetní vadě důchodový systém zkolabuje při odchodu do důchodu početně silných ročníků tzv. Husákových dětí, které mají početně slabé ročníky dětí vlastních. Je to stejná vada jako u nepodmíněného příjmu. Zde berou ničím nekryté starobní důchody bezdětní, aktuálně ve výši 50 miliard korun ročně. Za patnáct let to bude 170 miliard korun ročně bez započtení inflace za roky 2021 - 2036.