Nikdo u mě nemá šanci. Jsem nepodplatitelný

„Nežádám o žádných sto dnů hájení, začnu pracovat po sto minutách. S kýmkoliv chci jednat korektně, slušně. Pokud na tomto resortu budu, každý bude mít dveře otevřené,“ říká v rozhovoru Karel Havlíček, kterého má 30. dubna prezident Miloš Zeman jmenovat ministrem průmyslu a obchodu.

Karel Havlíček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Havlíček. | foto:  Petr Topič, MAFRA
Karel Havlíček.

Karel Havlíček, kterého má 30. dubna prezident Miloš Zeman jmenovat ministrem průmyslu a obchodu, v rozhovoru mimo jiné říká: „Máme tu milion živnostníků, kteří musejí vědět, že je to i jejich resort. Stejně jako velkých firem. To není o tom, kdo je lepší nebo horší, jde o to, že potřebujeme velké firmy a živnostníků i zaměstnance. Příkopy mezi nimi, pokud jsou, musíme zakopávat, nikoli vykopávat.“

LIDOVÉ NOVINY: Kolik to stálo přemlouvání, abyste chtěl být ministrem?

HAVLÍČEK: Nebylo to o přemlouvání. S vládou poslední dobou intenzivně spolupracuji. Zavádíme inovační strategii, což se dotýká prakticky všech resortů. Spolupracuji na živnostenském balíčku, děláme náležitosti spojené s vědou a výzkumem, připravujeme vše pro to, abychom zveřejnili údaje o cenotvorbě mobilních operátorů. Když to sečteme, aktivit je spousta a ve chvíli, kdy se pan premiér rozhodl, že chce udělat změnu, bylo do určité míry logické, že se obrátil i na mě. A považoval bych za nekorektní a nefér, kdybych v takové chvíli nechtěl pomoct.

LIDOVÉ NOVINY: Končící ministryně Marta Nováková nedávno řekla, že její nástupce je známý už půl roku. To se táhlo tak dlouho?

S vládou poslední dobou intenzivně spolupracuji. Zavádíme inovační strategii, což se dotýká prakticky všech resortů. Spolupracuji na živnostenském balíčku, děláme náležitosti spojené s vědou a výzkumem, připravujeme vše pro to, abychom zveřejnili údaje o cenotvorbě mobilních operátorů.

HAVLÍČEK: Ne, to je úplný nesmysl. Až poslední týdny, kdy se už spekulovalo velmi intenzivně, existovala varianta, že by to mohlo nastat. A ani tehdy jsme nebyli ještě definitivně domluveni.

LIDOVÉ NOVINY: Bavíme se o horizontu týdnů, co je vaše nominace na stole?

HAVLÍČEK: V horizontu týdnů jsou spekulace, v horizontu dnů to řešíme intenzivně s panem premiérem.

LIDOVÉ NOVINY: Premiér zmínil, že ministerstvo průmyslu je vystavené silným tlakům různých byznysových skupin. Jak jste na to připraven?

HAVLÍČEK: Nikdo nemá šanci. Jsem člověk za prvé nepodplatitelný, za druhé do toho nejdu s tím, že se nechám kýmkoli ovlivnit. Třicet let jsem podnikal a dovedu se vypořádat s různými tlaky. Chci s každým jednat korektně, slušně. Pokud na tom resortu budu, každý bude mít dveře otevřené, bude to ministerstvo přátelské vůči podnikatelům, současně bude institucionálním vlajkonošem českého průmyslu, byznysu, nových technologií, budeme se ve světě chovat sebevědomě. Rozhodně se nenechám tlačit do kouta zájmovými skupinami.

LIDOVÉ NOVINY: Předpokládá se, že s vaším nástupem dojde na větší zacílení na malé podniky a živnostníky. Víte už, co byste chtěl zavést nebo změnit?

Nejdu do toho s tím, že se nechám kýmkoli ovlivnit. Třicet let jsem podnikal a dovedu se vypořádat s různými tlaky. Rozhodně se nenechám tlačit do kouta zájmovými skupinami.

HAVLÍČEK: Bude to odpovídat tomu, jaký je význam malého a středního podnikání a živnostníků obecně. Jejich význam v ekonomice je 40procentní ve smyslu tvorby HDP, ve smyslu exportu dokonce vyšší. Máme tu milion živnostníků, kteří musejí vědět, že je to i jejich resort. Stejně jako velkých firem. To není o tom, kdo je lepší nebo horší, jde o to, že potřebujeme velké firmy a živnostníků i zaměstnance.

Příkopy mezi nimi, pokud jsou, musíme zakopávat, nikoli vykopávat. Každý segment má v ekonomice svou roli, velké podniky tvoří zaměstnanost, zaměstnanci tvrdě pracují, malí živnostníci jsou základem obsluhy regionů, obcí, základem infrastruktury. Nemyslím si, že něčí role je vyšší či nižší.

LIDOVÉ NOVINY: Premiér dále v rámci úkolů pro ministra průmyslu předeslal, že by bylo záhodno víc využít státní Českomoravskou záruční a rozvojovou banku (ČMZRB) v podpoře startupů, malého podnikání. S tím souhlasíte?

HAVLÍČEK: Samozřejmě. Obecně je ČMZRB klíčová banka v odvětví malých a středních firem, byl bych rád, abychom ji dostali ještě k živnostníkům. Už jsme to s panem premiérem řešili, je to v běhu. Jsem přesvědčen, že během několika týdnů to zvládneme. Pokud na té pozici budu, nežádám o žádných sto dnů hájení, začnu pracovat po sto minutách.

LIDOVÉ NOVINY: A co se týče přetahované mezi ministerstvy průmyslu a zahraničí, kdo je garantem ekonomické diplomacie, podpory podniků v cizině, pod koho to má spadat, jestli a jak se mají státní agentury sloučit. Pro jakou jste variantu?

Každý segment má v ekonomice svou roli, velké podniky tvoří zaměstnanost, zaměstnanci tvrdě pracují, malí živnostníci jsou základem obsluhy regionů, obcí, základem infrastruktury. Nemyslím si, že něčí role je vyšší či nižší.

HAVLÍČEK: Jediná varianta je, že si okamžitě sedneme a domluvíme se. Domluva bude během několika hodin, to mohu garantovat.

LIDOVÉ NOVINY: Andrej Babiš vám jako šéf konvenuje? Řekněme, že je dost specifický v míře podílu kritiky a chválení.

HAVLÍČEK: U mě to není o chválení, já na chválu nečekám. S panem premiérem jsem měl možnost dost intenzivně spolupracovat v průběhu posledního roku v rámci Rady vlády pro výzkum a inovace – mně se s ním spolupracuje výborně. Je to člověk, který se orientuje na výsledky, jedná rychle a účelně, dokáže z minima vyzískat maximum. To jsou podle mě věci důležité nejenom v byznysu, ale pochopitelně i na jakémkoli jednání.

Především je to ale člověk, který kope za Českou republiku, měl jsem možnost objet s ním řadu zemí, kde jsme naši zemi představovali jako zemi budoucnosti podle naší strategie. Dělá pro to obrovské množství práce.

LIDOVÉ NOVINY: Když si vezmeme, co podrylo pozici ministryně Novákové, jak vy si představujete řešení příliš drahých dat?

Obecně je Českomoravská záruční a rozvojová banka klíčová banka v odvětví malých a středních firem, byl bych rád, abychom ji dostali ještě k živnostníkům. Už jsme to s panem premiérem řešili, je to v běhu. Jsem přesvědčen, že během několika týdnů to zvládneme.

HAVLÍČEK: Dnes jsou v zásadě tři stupně, jak se k tomu postavit. První je dotáhnout legislativní balíček, který je teď v parlamentu – zpružní prostředí tím, že umožní rychlejší přechod od jednoho operátora k druhému, zároveň se spotřebitel vyháčkuje z jakéhokoli penále, pokud odstoupí od smlouvy, v dobrém smyslu to padá i na živnostníky, kteří budou stejně chráněni jako spotřebitelé. To je první nezbytně nutný krok.

Druhý, který musí nastat: musíme se zamyslet nad mírou určité regulace velkých hráčů vůči velkoobchodním partnerům čili vůči virtuálním operátorům. Ceny jsou tam v současné době nekonkurenceschopné, virtuální operátoři, kteří spravují tisíce až desetitisíce klientů, nakupují de facto za stejné ceny jako běžný spotřebitel. A třetí krok je příprava na aukci čtvrtého operátora.

LIDOVÉ NOVINY: Mluvíte o cenové regulaci?

HAVLÍČEK: Samozřejmě. V druhém kroku jde o to, že se musí nastavit jiný model velkoobchodních cen mezi operátory a velkoobchodními partnery.

LIDOVÉ NOVINY: A jak byste řešil situaci, kdyby čínský diplomat požadoval odchod toho tchajwanského?

S panem premiérem jsem měl možnost dost intenzivně spolupracovat v průběhu posledního roku v rámci Rady vlády pro výzkum a inovace – mně se s ním spolupracuje výborně. Je to člověk, který se orientuje na výsledky, jedná rychle a účelně, dokáže z minima vyzískat maximum. To jsou podle mě věci důležité nejenom v byznysu, ale pochopitelně i na jakémkoli jednání.

HAVLÍČEK: Rozhodně bych tchajwanského nevykázal. Jsme v České republice, ne někde jinde, aby nás někdo v tomto slova smyslu úkoloval. Snažil bych se to vyřešit diplomaticky. Vždy je jednoduché a chytré říkat, co by člověk dělal, když je od toho vzdálen, a už ví, že to byl problém, ale pravděpodobně bych stál na tom, že když to bylo byznysové jednání, pak na takovém by měli být vítáni všichni.

Případné námitky je třeba s čínským velvyslancem řešit, je třeba si s ním sednout a mluvit s ním, ale ne na daném místě a v dané chvíli, tohle jednání se mělo dohrát, jak bylo. Ale znovu říkám, že je jednoduché říkat, co by člověk dělal, když už ví, jak to dopadlo. Situace tam byla zřejmě velmi nervózní a v ten moment se to špatně vyhodnotilo, o tom žádná.

LIDOVÉ NOVINY: Hodláte měnit organizační strukturu ministerstva průmyslu? Jestli už víte, že vám třeba nevyhovuje rozdělení oblastí po náměstcích, co mají za agendu, že byste chtěl slučovat, nebo naopak rozdělovat.

Musíme se zamyslet nad mírou určité regulace velkých hráčů vůči velkoobchodním partnerům čili vůči virtuálním operátorům. Ceny jsou v současnosti nekonkurenceschopné, virtuální operátoři nakupují de facto za stejné ceny jako běžný spotřebitel.

HAVLÍČEK: Ministerstvo musí fungovat velmi pružně, musí být prozákaznicky orientované, musí být přehledné. To znamená: nelze to vyloučit.

LIDOVÉ NOVINY: Víte už, kdo po vás převezme Asociaci malého a středního podnikání?

HAVLÍČEK: Už to vím, ale ještě bych to neříkal veřejně. Oznámíme to tiskovým prohlášením.

Počet příspěvků: 1, poslední 23.4.2019 12:55 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.