Nikam nechoďte, pošlete místo sebe hologram!

Technologie 3D přenosu inspirované filmy Star Wars se brzy dočkají americké tajné služby. Prorazí novinka stejně jako kdysi internet?

Hvězdné války III: Pomsta Sithů. Zasedání Rady rytířů řádu Jedi. foto: © LucasfilmČeská pozice

Hvězdné války III: Pomsta Sithů. Zasedání Rady rytířů řádu Jedi.

Historie se opakuje. Stejně jako byla na přelomu 19. a 20. století tvorba Julese Verneho inspirací například pro stavitele ponorek, dnes se inspirují například sérií sci-fi filmů Hvězdné války režiséra George Lucase technologické firmy. Tedy alespoň ty, které pracují pro americkou organizace IARPA (Intelligence Advanced Research Projects Activity), jež zodpovídá za vývoj technologií pro americké tajné služby.

Lidstvo má našlápnuto k 3D novince, kterou Američané nazývají Synthetic Holographic Observation (SHO), tedy syntetické holografické pozorování. 3D technologie se sice už používají například u vojenského letectva, když je třeba najít správné místo, kam shodit bombu – analytici jsou však dosud odkázáni na stereoskopické brýle, jaké známe například z kin. Navíc je prý dlouhodobější používání těchto brýlí pro oči namáhavé a nepříjemné. Dalším problémem je, že někdy jsou vidět pouze určité barvy, nebo že obrazec nebývá vidět za všech úhlů.

Analytici tajných služeb jsou dosud odkázáni na stereoskopické brýle, jaké známe například z kinTyto problémy by měl překonat projekt organizace IARPA za 58 milionů dolarů, o němž nedávno informoval americký server Wired. Cílem jsou efektivní 3D hologramy – pozorovatelné bez brýlí a viditelné v prostoru ze všech úhlů, několika lidmi najednou.

O zakázku vypsanou před rokem, kterou nakonec získala kalifornská společnost Ostendo Technologies, se přirozeně ucházelo více firem, přičemž jedna zcela otevřeně ve své prezentaci přiznala inspiraci sérií filmů Hvězdné války (na straně čtyři, jak upozornili redaktoři Wired).

3D hologramy mají být podle zadavatele používány zejména pro ukazování informací z lidaru, což je jakýsi 3D ekvivalent radaru, nebo pro zobrazování objektů na obloze, tedy pravděpodobně pro identifikaci letadel a podobně. Během prvního roku a půl vývoje očekává IARPA od Ostendo Technologies projektor hologramů v rozlišení 16 hogelů, což je trojrozměrný ekvivalent 16 pixelů, přičemž do čtyř let by měl přístroj zvládat 1024hogelové obrazce, viditelné z 65 tisíc různých úhlů. Co se týká datové zátěže sofistikovaných 3D zobrazení pro informační systémy, IARPA již nyní přemýšlí v řádech několika terabytů (1 terabyte = 1000 gigabytů).

Také předchůdce internetu ARPANET byl v šedesátých letech minulého století vyvíjen za peníze americké vlády. Je tedy možné, že se do našich domácností jednou dostanou i projektory hologramů. I když je totiž nástroj vyvíjen převážně pro analytiky, do budoucna, až bude na dálku možný mnohem větší přenos dat než nyní, určitě není vyloučena ani osobní komunikace v reálném čase pomocí hologramů právě tak, jak ji známe ze Star Wars.

Představte si třeba zasedání Organizace spojených národů, kterého by se bez fyzické přítomnosti mohl z křesla v Bílém domě účastnit třeba americký prezident nebo ze zasněženého Kremlu jeho ruský protějšek, podobně jako to dělali členové Rady rytířů Jedi...

Využití hologramů v showbyznysu jsme se věnovali v článku Ještě jednou vidět Elvise naživo.

Počet příspěvků: 1, poslední 14.9.2012 02:15 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.