Nevyvratitelný Kaddáfí

Libyjští rebelové nechtějí ustoupit od požadavku na odstoupení diktátora. Ten se však dobrovolně nepodvolí. Kdo vyřeší „neřešitelné“?

Pavel Pokorný 12.4.2011

Kaddáfí zdraví příznivce ve svém tripoliském komplexu Báb al-Azízíja po nedělní schůzce s delegací Africké unie. foto: © REUTERSČeská pozice

Kaddáfí zdraví příznivce ve svém tripoliském komplexu Báb al-Azízíja po nedělní schůzce s delegací Africké unie.

Zkušený stratég Muammar Kaddáfí domanévroval sebe i své protivníky do situace, která vyhovuje především jemu, a bude ze současné pozice prakticky nevyvratitelný.

Po vojenské stránce se ukázalo, že téměř po dvou měsících nepokojů i ostrých bojů nelze provládní jednotky jen tak smést z povrchu zemského. Vědí to USA, NATO, Evropská unie, rebelové a možná to došlo i Nicolasi Sarkozymu. Tudíž přichází na řadu politické řešení. A tady má plukovník Kaddáfí jedinou podmínku: přistoupím na všechno, jen když já a můj klan zůstaneme u moci.

Problémem je, že jediná podmínka rebelů, aby přistoupili na příměří a další jednání, vypadá podobně průzračně: přistoupíme téměř na cokoli, odstoupí-li Muammar Kadddáfí a jeho lidé. Tomu se říká pat s velkým P.

A je pravděpodobné, že jej nevyřeší ani současný plán Africké unie (AU) na ukončení bojů v zemi. Tady jsou jeho hlavní body:

  • okamžité příměří;
  • otevření tras pro humanitární pomoc;
  • ochrana cizinců;
  • zahájení jednání vlády a povstalců o politické dohodě;
  • přerušení leteckých útoků NATO.

Jak je zřejmé, plán neobsahuje požadavek na diktátorovu rezignaci. Tudíž Kaddáfí říká ano, proč by ne. A rebelové volají ne, protože nemohou říct ano.

Africká unie zkouší vysokou diplomacii, ale jak všichni zainteresovaní vědí, ještě nikdy žádnou krizi sama nevyřešila. Navíc je známo, že bohatý libyjský vůdce dlouhá léta organizaci financoval a řada afrických vládců mu něco „dluží“. Proto může být iniciativa pěti afrických hlav států zaštítěná AU vnímána i jako záchranná akce „bratra vůdce“, jak Kaddáfího nazval jihoafrický prezident Jacob Zuma. Proč vlastně ne?

Kdyby Africká unie přesvědčila Muammara Kaddáfího k odchodu třeba do ugandského exilu, dokázala by, že je víc než pouhým exkluzivním klubem, který se stará především o blaho nejvyšších představitelů podivných afrických zemiček. „Posloužila“ by přece libyjskému lidu. A na diplomatickém žebříčku by díky tomu postoupila do nejvyšších pater.

Takový vývoj – příměří v Libyi – však zjevně není na pořadu.

Počet příspěvků: 3, poslední 27.4.2011 11:03 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.