Neví Nejedlý, jakou smlouvu má jeho Lukoil s Čeprem?

ČESKÁ POZICE zjistila, že státem vlastněný podnik už více než půl roku není generálním dodavatelem české dcery ruského olejářského gigantu.

foto: © montáž ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Při předávání resortu financí Janu Fischerovi upozornil Miroslav Kalousek svého nástupce na aktivity ruské firmy Lukoil Aviation Czech směrem k některým státem vlastněným podnikům. Česká dcera ruského olejářského gigantu prý má agresivní požadavky přiživovat se na operacích státních společností Mero, Čepro a Letiště Praha. Kalouskovo varování zejména směřovalo k osobě šéfa Lukoil Aviation Czech Martina Nejedlého, který je místopředsedou Strany práv občanů – Zemanovci (SPOZ) a zároveň patří mezi nejbližší spolupracovníky prezidenta Miloše Zemana.

Kalousek pro Lidové noviny upřesnil, co přesně měl na mysli, když použil výraz přiživovat se. „Když se někdo přiživuje, tak něco dělá dráž nebo dělá zbytečně prostředníka,“ dodal místopředseda TOP 09.

Nejedlý má za to, že jde o Kalouskovu pomstu za postup Zemanovců v prezidentské kampani. A vyjádřil se i ke státním firmám, kde by se společnost Lukoil Aviation měl podle Kalouska přiživovat. Na letištích zajišťuje dodávky kerosinu pro letadla, což prý českému státu přináší profit. „Především proto, že státem vlastněná společnost Čepro je generálním dodavatelem firmy Lukoil Aviation,“ dodal Nejedlý v Lidových novinách.

Ředitel firmy Lukoil Aviation Czech Martin Nejedlý by příště mohl informovat veřejnost přesněji

Je podnik Čepro skutečně generálním dodavatelem firmy Lukoil Aviation, jak tvrdí Nejedlý? ČESKÁ POZICE zjistila, že už tomu tak více než půl roku není. „Společnost Čepro měla od roku 2008 do roku 2012 s firmou Lukoil Aviation uzavřenou rámcovou kupní smlouvu se stanovenými podmínkami na dodávku leteckého paliva JET A1. Pro rok 2013 platí jen rámcová smlouva bez závazků týkajících se ceny a odebraného množství zboží. Odběratel objednává na základě spotových cen, objemy se pohybují na úrovni srovnatelné s loňským rokem,“ sdělila ČESKÉ POZICI mluvčí podniku Čepro Lenka Svobodová.

Že by Nejedlý nevěděl, jaký má firma, kterou vede, obchodní vztah s podnikem Čepro? To se nám nechce věřit, i když připouštíme, že jeho narůstající politická agenda mu jistě nedovolí věnovat byznysu tolik jako před tím, než svůj osud spojil s Milošem Zemanem. Ředitel firmy Lukoil Aviation by příště mohl informovat veřejnost přesněji.

Čepro je vysoce ziskové strategické aktivum českého státu. Je významným obchodníkem s pohonnými hmotami, vlastní unikátní, zhruba 1100 kilometrů dlouhou síť produktovodů, 17 velkých skladů pohonných hmot a 192 čerpacích stanic EuroOil. Zisk podniku v roce 2011 činil 660 milionů korun, loni 642 milionů. Roční objem obchodů mezi Čeprem a Lukoil Aviation Czech se pohybuje okolo sto milionů korun.