Neuvěřitelné angažmá Key Investments ve fotbalové Slavii

Ředitel společnosti ENIC Matthew Collecott v rozhovoru pro ČESKOU POZICI prohlásil, že tato firma je nadále vlastníkem SK Slavia – fotbal.

foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Kam až nás toulky po stopách obchodních praktik společnosti Key Investments zavedou? V dnešním pokračování si trochu oddechneme od financí a podíváme se na fotbal. I když, jak už asi tušíte, o brankách to nebude. Ale o brutálním a přímém tahu na branku ano.

Nejprve krátké shrnutí současné situace. Firma Key Investments, kterou již od února šetří policie, protože Sokolovské uhelné ze svěřených peněz vrátila desetinu, má v tuto dobu pravděpodobně splatné závazky vůči Praze 13 ve výši zhruba 205 milionů korun, vůči Praze 6 za 256 milionů a předmětem probíhající exekuce jsou asi 4,2 miliony korun. To je celkem něco přes 465 milionů. (Praha 10, která svěřila Key Investments 200 milionů, z neznámého důvodu zatím peníze zpět nechce.)

Pokud tomu tak je, Key Investments je předlužena a představenstvo by mělo podat návrh na prohlášení insolvence a ustanovit insolvenčního správce. To se doposud nestalo a situace kupodivu nijak nezajímá ani Českou národní banku (ČNB), která rovněž zůstává nečinná, ač Key Investments šetří již od srpna roku 2010. Možná mají oba subjekty – představenstvo firmy a ČNB – pro svoji nečinnost (možná podobné) důvody, které nám unikají.

Veřejné peníze do chemie a fotbalu

Jak ČESKÁ POZICE již dříve informovala, městské části Praha 6, 10, 13 prostřednictvím Key Investments financují soukromé aktivity společnosti Via Chem Group a firmy E Side Property, která je majitelem fotbalového stadionu, kde hraje Slavie a momentálně i Bohemians 1905.

Lidé okolo Slavie poměrně pravidelně ohlašují, že nejpozději do měsíce bude uveřejněn skutečný majitel, zatím se však nic takového nestalo 

Ale od stadionu pojďme ke klubu Slavia. Ta je totiž také spojena s Key Investments. ČESKÁ POZICE poprvé informovala o tom, že na majetek Key Investments je uvalena exekuce. Až nyní jsme však zjistili, že osobou, v jejíž prospěch od konce února 2011 probíhá exekuce,  je společnost ENIC Footbal Management z Lucemburska. Tato firma, která vlastní podíly v klubech jako Tottenham Hotspur nebo AEK Atény, je skutečným většinovým vlastníkem společnosti SK Slavia Praha – fotbal a .s., která provozuje fotbalový tým Slavie. Obchodní rejstřík ovšem v současnosti uvádí o vlastnících jiné údaje. Lidé točící se okolo Slavie poměrně pravidelně ohlašují, že nejpozději do měsíce bude uveřejněn skutečný majitel, avšak zatím se nic takového nestalo.

Ale po pořádku. Prvním známým vlastníkem fotbalového týmu byl už začátkem devadesátých let podnikatel Boris Korbel. Ze svého působení ale asi velkou radost neměl a svůj podíl prodal. Od roku 1994 vlastnila majoritní podíl v klubu finanční skupina PPF, která ho v roce 1997 prodala firmě ENIC. Ta pak postupně ve Slavii v roce 1999 dosáhla vlastnického podílu 97 procent. ENIC poskytl za dobu svého působení ve Slavii formou půjček velkou částku peněz, ze kterých zůstává k dnešnímu dni nesplaceno asi 110 milionů korun. Slavia čelí žalobě na okamžité vrácení peněz, ale u londýnského soudu se jí podařilo dosáhnout odkladu termínu splacení do listopadu 2011.

Pojistka fotbalistů jako virtuální kapitál

Přelom ve vlastnických vztazích nastal v lednu 2008. Byla svolána valná hromada SK Slavia Praha – fotbal a. s., a ta rozhodla o navýšení zapsaného kapitálu o 618 milionů korun na 1040 milionů. Navýšení provedla formou nepeněžitého vkladu společnost Key Investments. Většinovému vlastníkovi ENIC byly účast a hlasování na této valné hromadě znemožněny. ENIC tím přišel o svoji majoritu ve Slavii způsobem, který připomíná devadesátá léta, ale snad ani ne u nás, ale někde v Somálsku. A to se ještě bojíme, aby nás Somálsko kvůli této větě nepopotahovalo.

Předmětem vkladu se stala teoretická suma maximálního pojistného plnění z životních pojistek fotbalistů

Předmětem vkladu se stala teoretická suma maximálního pojistného plnění z životních pojistek fotbalistů Slavie, avšak nové akcie získala Key Investments. Pokud si teď myslíte, že se vám předchozí věta zdála, bohužel, není tomu tak. Znalec Ing. Otto Šmída toto naprosto virtuální aktivum ocenil ve svém posudku ze 14. ledna 2008 na již zmíněných 618 milionů a prohlásil, že předmět nepeněžitého vkladu je plně hospodářsky využitelný pro společnost. Bohužel už nenapsal jak. Zato napsal, že připouští, že pohled na takto oceněná práva (navíc nejistá co do vzniku a výše a svědčící úplně jiným subjektům) může být rozporný. Pane inženýre, nemůže být rozporný! Je to absolutní nesmysl.

Jak se stát největší bankou v Evropě?

V podstatě je to výzva pro všechny podnikatele v České republice, aby do základního kapitálu svých společností začali vkládat jako nepeněžitý vklad teoretické maximální pojistné plnění svých životních a jiných pojistek. Jako bonus navíc získají ještě to, že pojistky mohou druhý den zrušit a zvýšený kapitál už jim zůstane. Pro banky poskytující hypoteční financování také nabízíme využití tohoto nestandardního triku. Proč si nenavýšit kapitál o sumu všech pojistek nemovitostí, které financujete a které jsou ve váš prospěch vinkulovány? Pan Šmída vám potvrdí, že to je využitelné aktivum a stanete se třeba největší bankou v Evropě.

I když to je v popsaném případě už jen nevýznamná drobnost, docela rádi bychom věděli, kolik z těch využitých pojistek je doposud v platnosti a jak tento majetek, který Slavii zcela prokazatelně nepatří, oceňuje auditor. Fotbalovou Slavii v roce 2008 auditovala firma Auditing-Dykast (patřící manželům Dykastových), která sídlí v Šestajovicích.

Proboha, který soudce mohl takovou šílenost zapsat?

Posouzení znalce a auditora je jedna věc. Na to, aby mohlo být takto neuvěřitelně (ne)vzniklé nepeněžité plnění zapsáno do rejstříku, je ale třeba rozhodnutí soudce. Jeho jméno zatím neznáme, ale slibujeme, že ho brzy zjistíme a zeptáme se ho, proč to udělal. V každém případě je akt zapsání tohoto vkladu kandidátem na nejabsurdnější soudní rozhodnutí desetiletí. Držme si palce, aby se postižený ENIC neobrátil na arbitráž a nevznikla druhá kauza televize Nova.

Asi ani nemusíme dodávat, že firma ENIC tuto i další později konané valné hromady logicky napadla u soudu. Otázka vlastnictví je tak vázána na rozhodnutí soudu, a pokud někdo hlásá, že zítra či později oznámí vlastníka, je mimo realitu. Jedinou možností by byla dohoda se společností ENIC. Možná se nakonec i zde dostaví onen zázračný strategický vlastník, o kterém píšeme v souvislosti se správou majetku některých pražských městských částí, a všechny závazky uhradí. Slavii bychom to rozhodně přáli, ale mluví se o tom už moc dlouho.

Co na to ENIC?

ČESKÁ POZICE požádala ředitele firmy ENIC Matthewa Collecotta o vyjádření k událostem ve fotbalové Slavii. Collecott neposkytuje novinářům z České republiky příliš rozhovorů, ale naší žádosti vyhověl. Odpovědi přetiskujeme bez úprav.

ČESKÁ POZICE: Jaké je složení akcionářů SK Slavie fotbal?

COLLECOTT: Firma ENIC byla a je oprávněným vlastníkem. Ti, co o sobě prohlašují, že jsou vlastníci, zdá se, že si vydali podvodně akcie sami sobě. ENIC má skutečné akcie v úschově u svých právníků, kde byly vždy.

ČESKÁ POZICE: Byl ENIC zastoupen na valné hromadě v lednu 2008 a jak hlasoval ve věci navýšení kapitálu?

COLLECOTT: ENIC neuznává jakoukoliv valnou hromadu, anebo současné ředitele a představenstvo. Oni zaujali pozice a ženou klub do záhuby. Porovnejte to s dobou pod vedením ENIC, kdy klub zaujímal významnou pozici v Evropě a v Lize mistrů.

ČESKÁ POZICE: Napadl ENIC u soudu valnou hromadu z roku 2008, nebo jiné úkony?

COLLECOTT: Nemůžeme komentovat naše právní kroky, ale Slavii jsme finančně podporovali od roku 1997. Z klubu je nyní vyváděn majetek a nejsou žádné navazující investice. ENIC je dlouhodobým investorem v různých zemích. Nepochybně integrita firemního, právního a obchodního prostředí určuje přitažlivost zemí pro přicházející investice. Česká republika si určitě neudělá dobrou službu, když jakkoliv podpoří situaci, kdy si někdo může přisvojit nějaký majetek podvodem. Není náhoda, že fotbal ve Velké  Británii je oceňován a je do něj investováno obchodními partnery z celého světa. Nikdy nebudete mít v České republice takový úspěch, pokud dopustíte, aby takové chování pokračovalo.

ČESKÁ POZICE: Jak je to s pohledávkami vůči klubu?

COLLECOTT: ENIC půjčil klubu miliony eur, které jsou platné a splatné. Současné „představenstvo“ se neustále snaží odvolávat na bázi jurisdikce s cílem zabránit splacení, jak slíbili. Výsledkem je, že jsme museli absolvovat složitou soudní cestu, takže se dnes už nemohou nikam schovat. Spory nebyly o tom, zda se má, nebo nemá platit. Z jejich strany šlo pouze o zdržování.

Zachrání klub Petr Kellner?

Key Investments má na krku jednu exekuci od firmy ENIC a druhou bude mít pravděpodobně nejpozději v listopadu na krku Slavia

Key Investments se (alespoň podle rejstříku) stal v roce 2008 na podivné valné hromadě majoritním akcionářem Slavie. Nyní tvrdí, že podíl pro někoho jen drží, ale to je v podstatě lhostejné. Má na krku jednu exekuci od firmy ENIC a druhou bude mít pravděpodobně nejpozději v listopadu na krku Slavia. Proto asi ta aktivita se vstupováním nových subjektů blízkých dění okolo Slavie – E Side Property – do Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS).

Klubu s hrozící exekucí na 110 milionů by snad nepovolili účast v lize ani u nás. Způsob vytlačení majoritního vlastníka ze Slavie zcela odpovídá provedení použitému při vytlačování vlastníků ze skupiny okolo Via Chem Group. V podstatě chybí už jen poslední krok: Převedení životaschopných částí klubu do nové entity a ponechání dluhů v původní části Slavie. Know-how je přece k dispozici. Třeba exekuce na majetek formou uplatnění fiktivní pohledávky. Skuteční věřitelé se pak už svých práv nikdy nedomohou. Jak si myslíte, že to dopadne?

ČESKÁ POZICE doufá ve vstup PPF finančníka Petra Kellnera, který splatí závazky Slávie vůči firmě ENIC a vše skončí jako v pohádce, tedy happyendem. Pokud PPF do listopadu neuspěje, dojde ve fotbalové Slavii k ještě většímu maléru.