Netanjahu je lhář aneb Nakolik bylo Sarkozyho faux pas škodlivé?

Obama se nezastal izraelského premiéra, když se do „Bibiho“ opřel francouzský prezident. Ovlivní to americko-izraelské vztahy?

Pavel Pokorný 10.11.2011

Již tak napjaté vztahy mezi americkým prezidentem Barackem Obamou a izraelským premiérem Benjaminem „Bibim“ Netanjahuem procházejí tento týden novou zkouškou. Poté, co byl 8. listopadu zveřejněn rozhovor Obamy a francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho na summitu G20 v Cannes.

„Nemůžu ho (Netanjahua) už ani vidět, je to lhář,“ prohlásil prý Sarkozy. „Ty ho máš plné zuby, ale já s ním musím jednat den co den,“ opáčil lakonicky Obama. Státníci netušili, že je při jejich soukromé debatě zapnutý mikrofon.

Magazín Week vybral tři komentáře, které se na výměnu názorů dvou předních světových politiků dívají z perspektivy americko-izraelských vztahů. A vůbec vztahu Západu k Izraeli, respektive izraelskému premiérovi.

Pro Izraelce bude ještě těžší věřit Obamovi

Podle časopisu Time „odpověď prezidenta Obamy znamená, že souhlasí s francouzským vůdcem“. Obama má co vysvětlovat a jeho administrativa musí tvrdě pracovat na tom, aby „uklidnila Izrael, že vzájemné vztahy stále stojí na pevném základě“. Míra důvěry mezi Obamou a Netanjahuem evidentně „není taková, jaká by být měla“, a tato rána se nezahojí sama o sobě.

Je to nepříjemné, ale nikoli ochromující

Restart mírových jednání mezi Izraelem a Palestinou bude složitější, pokud se vztahy západních vůdců s Netanjahuem zhorší, píše Max Fisher na serveru The Atlantic. Což se také již průběžně děje. Netanjahu tlačí na Washington, aby akceptoval jeho politiku „živelného osídlování (palestinských území)“. Obama se domnívá, že je to kontraproduktivní. Jakkoli může být jejich vzájemná animozita velká, „nějaké to faux pas“ nezatlačí do pozadí společné zájmy aliance USA-Izrael.

Není překvapivé, že je Západ z Netanjahua otrávený

„Výměna názorů mezi Sarkozym a Obamou není nijak mimořádná,“ komentuje Barak Ravid v izraelském deníku Haarec. „Představuje jen vzrůstající opovržení a frustraci mnoha světových lídrů z Netanjahua,“ dodává ve svém komentáři Ravid. Izraelský premiér před třemi roky „sliboval překvapení ohledně mírového procesu a dalších historických záležitostí“. Nic se však nestalo a světoví státníci mu přestali věřit.

Počet příspěvků: 1, poslední 11.11.2011 09:30 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.