Nestabilní geopolitická situace nezastavila posilování koruny

Napjaté dění v Libyi, zasedání ECB a zveřejnění dat z trhu práce v USA byly klíčovými událostmi devizového trhu v minulém týdnu.

foto: Česká pozice

Pokud vydrží ochota investorů k nákupu české měny, lze očekávat další tlak na posilování koruny Z pohledu české měny byl uplynulý týden úspěšný. Již ke konci února začala koruna posilovat a tento trend si udržela až do pátečního obchodování. Vůči euru posílila téměř o 20 haléřů a během čtvrtečního odpoledne se krátkodobě dostala pod hranici 24,20 koruny za euro. K dolaru po celý týden posilovala a zkoušela prolomit maxima z tohoto roku na úrovni 17,30 koruny za dolar. Pokud vydrží ochota investorů k nákupu české měny, lze v příštím týdnu očekávat další tlak na posilování koruny.

Týden nepřinesl příliš mnoho ekonomických údajů. V úterý Česká národní banka zveřejnila výsledky zátěžových testů bankovního sektoru. I přes potenciálně nepříznivý vývoj ekonomiky by se české banky neměly dostat do větších problémů. Určité riziko nicméně existuje, pokud by vyplatily mimořádné dividendy.

Rizikem pro inflaci je růst DPH

Ani středeční zveřejnění inflačních očekávání finančního trhu, tedy prognóza analytiků ohledně budoucího vývoje inflace, úrokových sazeb, HDP a měnového kurzu, nezpůsobilo překvapení. Tlak na růst cenové hladiny by se měl postupně zvyšovat, čemuž odpovídá prognóza růstu úrokových sazeb.

Inflační tlaky se očekávají téměř výhradně z nabídkové strany. Svoji roli může sehrát zvýšení sazeb DPH a rostoucí ceny ropy na světových trzích, které se bezprostředně přenášejí na ceny pohonných hmot s následným dopadem do celé ekonomiky. Inflační cíl by měl být nicméně zachován a inflace by výrazněji  neměla překročit hranici dvou procent. Analytici věří české měně a její průměrnou hodnotu za rok odhadují na 23,77 koruny za euro.

Nezaměstnanost v USA příjemně překvapila

Na globálních trzích je pozornost stále upřena na dění v Libyi. I v tomto týdnu cena ropy rostla, maximum z minulého týdne však nepřekonala. Ve středu zasedala bankovní rada polské národní banky a o den později Evropská centrální banka. Obě měnové instituce nechaly klíčové sazby beze změny, nicméně oba jejich šéfové připustili inflační tlaky.

Právě následná tisková konference s hlavním představitelem ECB dodala euru impuls k posílení vůči americké měně. Prolomilo maximum z tohoto roku na úrovni 1,386 dolaru za euro. Z technického pohledu se tím evropské měně otevírá prostor k dalšímu posilování.

V USA byl klíčový pátek, kdy byla zveřejněna data z pracovního trhu. Celková nezaměstnanost se po dlouhé době dostala pod hranici devíti procent. Americká data dopadla lépe, než se očekávalo, a potvrdila pokračující oživení hospodářství v největší světové ekonomice.