Neslučujte ministerstva ohně a vody!

Podřízenost ochrany přírody a krajiny ministerstvu zemědělství by znamenalo zříci se odpovědnosti ve prospěch okamžitých ekonomických cílů.

Koaliční jednání v závěru minulého týdne byla zasvěcena záměru slučovat ministerstva. Nejkonkrétnějších rozměrů nabyla představa spojit ministerstva průmyslu a dopravy v jeden resort hospodářství. Publikován byl i námět na sloučení ministerstev školství a kultury. Takřka bez vnějších ohlasů skončil nápad do třetice spojit ministerstva zemědělství a životního prostředí. Při koaličních jednáních ho rezolutně odmítla strana Top 09 a Starostové.

Za téměř čtvrt století od ustavení ministerstva životního prostředí nezavládla mezi ním a ministerstvem zemědělství ani na okamžik nirvána. Pramení to z podstaty věci – intenzivní zemědělství a lesní hospodaření musí mít protiváhu v ochraně přírody a krajiny. Podřízenost těchto funkcí hospodářskému charakteru ministerstva zemědělství by znamenalo zříci se odpovědnosti za přírodu a krajinu ve prospěch okamžitých ekonomických cílů. Kdo koho by pohltil, říká sám název plánovaného společného úřadu: ministerstvo venkova.

Brzy dotáhneme Libérii

Už zamýšlený název sám o sobě deklasuje navrhovatele z ODS, kteří viditelně nemají ani potuchu o tom, co by chtěli spojit. Resort životního prostředí má daleko víc úkolů v ochraně životního prostoru lidí — vypouštění škodlivin do ovzduší, vod i do půdy, zimní i letní smogy, boj proti nadměrnému hluku, když zdravotnický resort na politickou objednávku limity hluku změkčuje, a tak dál. „Chtěl bych vidět, jak ODS vysvětlí Ostravákům, kteří se dusí smogem, že se mají obrátit na ministerstvo venkova,“ uvažuje Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí Duha. Jestliže to reformátoři ministerstev vezmou v úvahu, mohli by vedle toho založit ministerstvo měst.

Kolega Petr Honzejk z Hospodářských novin kdesi vyšťoural, že úřad, který se výslovně stará o životní prostředí, nemají jen v Kyrgyzstánu, Laosu a Libérii. Mohli bychom tam jezdit na zkušenou.

Jestliže politikům ODS jde o to, utlumit resort ochrany přírody, krajiny a životního prostředí, bude pro ně účinnější zachovat současný stav. Ministr Tomáš Chalupa ochromuje jednu funkci ministerstva za druhou, odborníci odcházejí a po několika letech s tímto přístupem by stejně nebylo co spojovat.

Počet příspěvků: 1, poslední 30.12.2012 05:28 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.