Ceska Pozice

Neschopný pižďuch Bohuslav Svoboda

Pro pochopení hrátek na pražském magistrátu si stačí přečíst pohádku Václava Havla pro dospělé...

Spory na pražském magistrátu berou všichni komentátoři velmi vážně. Nahlédneme-li je trochu z výšky, zjistíme, že všechny zúčastněné strany popsal už před více než třiceti lety Václav Havel ve své pohádce pro dospělé...

V polovině sedmdesátých let napsal knihu Pižďuchové, na první pohled věnovanou dětem. Pižďucha Havel charakterizuje pomocí jeho vlastního konání takto: „Druhý pižďuch si pozval k sobě do kanceláře třetího pižďucha, chvíli s ním jen tak klábosil a pak mu řekl, že by měli společně odstranit prvního pižďucha, protože se příliš povyšuje nad ostatními pižďuchy a nedá se to s ním už dál vydržet. Třetí pižďuch s tím souhlasil a slíbil druhému pižďuchovi, že mu bude při odstraňování prvního pižďucha pomáhat…

Pak ovšem Havel pokračuje: třetí pižďuch se zamyslel a rychle běžel za prvním pižďuchem s tím, že za ním přišel druhý pižďuch s návrhem na jeho svržení, a že by měli společně druhého pižďucha odstranit, na čemž se smluvili. Pak se ovšem zamyslel první pižďuch a šel za druhým pižďuchem, aby odstranili třetího... a tak dále a tak dokola.

Pižďuší hrátky na magistrátu

Kdo sleduje dění na pražském magistrátu, musí uznat Havlovu jasnozřivost. Hned po magistrátních volbách pižďuší hrátky vyšachovaly zastupitele za vítěznou TOP 09, když Bohuslav Svoboda kdesi na své klinice dohodl koalici s ČSSD. Po zhruba roce tentýž Svoboda v pižďuších schopnostech vyškolil Borise Šťastného (ODS) a neschopné pižďuchy udělal i ze sociálních demokratů, když se dohodl s TOP 09.

Z neschopnosti usvědčený minulý největší pižďuch už nepochybně splétá plány, jak zadupat do země ty, co z něj neschopného pižďucha udělaliNyní sám velký a dosud nejúspěšnější magistrátní pižďuch – primátor – zakusil, co nejdříve dopřál TOP 09 a následně sociální demokracii a Borisi Šťastnému – už také ví, jaké to je, když je ostatním pižďuchům pro smích, protože byl obejit.

Nedělní televizní debata v Otázkách Václava Moravce jasně demonstrovala, co neschopný pižďuch dělá, když sezná svůj neúspěch: demonstruje nechutnost zákulisních praktik ostatních pižďuchů, cítí se zhrzen a podveden. On že by měl být netransparentní pižďuch? On nikdy! Pižďuchové jsou ti kolem něj. On je čestný a zásadový! To je ale tak jediné, co mu v tuto chvíli zbývá – obracet se na veřejnost, když ho ostatní pižďuši odstavili.

Jenže pro pižďuchy je charakteristická ještě jedna vlastnost – nikdy se nevzdávají! A proto nečekejme, že jsou magistrátní hrátky za námi. Z neschopnosti usvědčený minulý největší pižďuch už nepochybně splétá plány, jak zadupat do země ty, co z něj neschopného pižďucha udělali. Protože bezmocné ponížení je to nejhorší, co se může pižďuchovi přihodit. Pokud ovšem na pomstu bude mít ještě Svoboda síly.

zpět na článek


© 2020 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.