Nepřímé zdanění ano. Ale pozor na evropské daně!

Debata o budoucnosti daní v EU rozděluje politickou pravici a levici, rozpory však panují i uvnitř pravicového tábora.

Výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele Evropského parlamentu, který jednal ve středu v Bruselu o budoucnosti DPH, dospěl k závěru, že unie by měla podporovat nepřímé zdanění na úkor toho přímého. Podle europoslanců je nezbytné změnit strukturu národních daňových systémů, které musejí lépe reagovat na stárnutí evropské populace, nestabilitu na finančních trzích či změny v chování spotřebitelů.

Podle českého europoslance Edvarda Kožušníka (ODS) z Evropské konzervativní a reformní skupiny je naléhavost restrukturalizace zdrojů veřejného financování zřejmá. To však nesmí vyústit v harmonizaci daní v EU. „Daňové systémy a jejich parametry musejí i nadále zůstat plně v kompetenci členských států, jakékoliv pokusy o harmonizaci DPH je třeba důrazně odmítnout v jejich zárodku. Harmonizace DPH by byla jen prvním krokem k vytvoření jednotné daňové správy," uvedl v tiskovém prohlášení Kožušník.

Opačného názoru je europoslanec Jiří Havel (ČSSD) z Progresivní aliance socialistů a demokratů. „Socialisté a lidovci, kteří tvoří 60 procent Evropského parlamentu, jsou pro postupné sbližování daní v Evropě. Není přeci možné, aby si státy konkurovaly nastavením daní,“ řekl ČESKÉ POZICI Havel. V podobném duchu hovoří předseda Evropské komise José Barroso i Janusz Lewandowski, komisař pro finanční plánování a rozpočet.

Podle Havla bude sjednocování daní v EU pozvolné. O každém takovém kroku totiž musejí rozhodnout vlády členských států sedmadvacítky. Jako příklad harmonizace daní v EU, kterou podporují i pravicoví politici jako německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy, uvedl daň z finančních transakcí.

Existují ale i odlišné názory na tuto daň. Proti záměru zavedení poplatků za bankovní transakce se ve středu postavil český premiér a rovněž pravicový politik Petr Nečas. „Nemáme sebemenší pochybnosti, že banky by za jakékoli finanční transakce přenesly náklady poplatků na koncové uživatele, čili na klienty. Koneckonců, jak už to banky v České republice díky své poplatkové politice dělají," uvedl předseda vlády a ODS Nečas.