Neposlušný šéf Budvaru, podivný národní hrdina

Co znamená, že Jiří Boček nechce spolupracovat a odmítá vydat dokumenty ministerské kontrole?

Budějovický Budvar’s Jiří Boček (pictured) has led a two-decade battle against US rival Anheuser-Busch, during which time sales and profits have doubled foto: © ČTKČeská pozice

Budějovický Budvar’s Jiří Boček (pictured) has led a two-decade battle against US rival Anheuser-Busch, during which time sales and profits have doubled

Šéf Budvaru Jiří Boček vypověděl ministru zemědělství poslušnost. Odmítá majiteli tohoto národního podniku vydat ke kontrole příslušné dokumenty. Skvělá zpráva, lidé už rebelovi začínají fandit, protože prý brání rodinné stříbro před chamtivými kmotry ODS Pavlem Dlouhým a Ivo Rittigem. Slovy místopředsedy ČSSD Michala Haška, „kmotři ODS se snaží Budvar nejdříve ovládnout, potom možná podojit a následně také zprivatizovat“. Do ohně rychle přiložil polínko i Jiří Paroubek, který má za to, že se chystá zlodějina, konkrétně vytunelování značky českého Budvaru.

Na stranu Bočka se postavili i pivovarští odboráři a napsali dopis premiérovi Petru Nečasovi. Připomíná to situaci před čtrnácti lety v Mostecké uhelné společnosti. Tehdy se zneužití odboráři jako jeden muž postavili na obranu manažerů, kteří v čele s Antonínem Koláčkem za pár měsíců majoritu dolů „odklonili“ od státu.

Suma sumárum, z šéfa národního podniku Bočka, zejména po jeho středečním vystoupení v pořadu Hyde Park na ČT24, se dělá národní hrdina a oběť vládní politiky.

Kolik minut ve funkci zbývá?

A teď si představme, že například Petr Kellner, majitel PPF, se rozhodne, že zahájí kontrolu ve firmě, která mu stoprocentně patří. Zástupci PPF přijedou do podniku a ředitel jim sdělí, že mají smůlu, protože se mu nelíbí lidé, kteří podnik mají kontrolovat, a že dokud mu nevysvětlí, proč tam má být kontrola, nevydá vyžádané podklady. Tipněte si, jak dlouho by takový šéf podniku byl ještě ve funkci. Třicet, dvacet nebo deset minut? Ochranka by mu sebrala klíče, telefon, auto, zapečetila by jeho kancelář a vyvedla by ho z budovy. Pak by proti němu následovaly tvrdé právní kroky.

Proč ministr Bendl nepostupuje v případě generálního ředitele Budvaru, tvrdým manažerským způsobem?

Proč ministr Bendl nepostupuje v případě generálního ředitele Budvaru stejným způsobem? Možná, že platí daň za snahu ukázat veřejnosti, že ODS chce být v případě vlastních resortů dokonalejší než ti nejdokonalejší? Pokud je to pravda, tak ministr dělá velkou chybu. Za chvíli ho pošle k čertu třeba ředitel Lesů ČR či kteréhokoli z dalších podniků, kde ministerstvo zemědělství vykonává akcionářská práva.

Co to znamená, že Boček nechce spolupracovat a vydat dokumenty? To není jasné, a tak je tu volný ring pro spekulace. Nevydá nic, protože snad v národním podniku ještě nedokončili skartování? Nevydá nic, protože snad ještě nedokončili vytváření chybějících dokumentů? Tak tomu máme rozumět, samozřejmě aniž bychom to nezbytně předpokládali? Kde se v něm bere ta nadutost? Vždyť mu v podniku nepatří ani židle!

Téma ochranné známky

Proč se ČSSD, Jiří Paroubek a odboráři neptají, zda ministerská kontrola nebyla náhodou nařízena proto, aby stát zjistil, zda vedení Budvaru neudělalo chybu, když nekoupilo Budějovický měšťanský pivovar, respektive část registrovaných ochranných známek s názvem Budweiser? Firmu i ochranné známky od poloviny ledna 2012 už bohužel vlastní Anheuser-Busch, největší rival Budvaru. Právě o toto označení vede Budvar s Američany celosvětově více než stovku sporů. Pokud v této kauze Jiří Boček něco zanedbal, pak by nejenže snížil tržní hodnotu své firmy pro případ privatizace, ale oslabil i její pozici při jednáních ve známkoprávních sporech.

Související články:

Aktualizace 9. 2. 2012: Během čtvrteční schůzky se ministr Petr Bendl  a generální ředitel Budvaru Jiří Boček dohodli na postupu kontroly ve firmě a také, že nebudou eskalovat mediální spory a k výsledkům kontroly se vyjádří až po jejím skončení. 

Počet příspěvků: 34, poslední 10.2.2012 09:41 Zobrazuji posledních 34 příspěvků.