Nepodceňujte zlaté mušky

Entomologové šílí: mají blonďatou mouchu, která neumí létat.

foto: © Insect Museum NSCUČeská pozice

Vědcům mnohdy stačí ke štěstí málo. Jásají i tehdy, když najdou mouchu. Ale hodně divnou mouchu! To se podařilo v keňské oblasti Ukazi. Dva entomologové tam podle dnešní zprávy BBC nalezli centimetrové mušky, které mají vědecký název Mormotomyia hirsuta. Moucha je to zajímavá z mnoha důvodů: vypadá spíše jako pavouk s chlupatýma nohama, je nadměrně „vlasatá“, blond a neumí létat.

„Předtím se tento druh vyskytl jen dvakrát, v roce 1933 a 1948, takže nyní šílí muzea hmyzu po celém světě,“ uvedli objevitelé Robert Copeland a Ashley Kirk-Spriggs z expedice International Centre of Insect Physiology and Ecology (ICIPE) v Nairobi.

Masařka zřejmě žije ve tmě na jediné skále a živí se netopýřími lejny. Vědci už dokonce vedli spor, zda vůbec patří do řádu Diptera I nelétající moucha je pro vědce užitečná(dvoukřídlých), protože má zakrnělá křidélka. K létání prý asi využívá netopýrů, na které nasedá, chytne se jich a vyráží na výlety...

Prkotina, kolem které blázní podivní vědátoři? Posmívat se vědcům, kteří jsou „paf“ z podivné mouchy, se nevyplácí. I jedna jediná může být pro vysvětlení evolučních mechanismů extrémně důležitá. „Nabírali jsme vzorky pro molekulární analýzu a uvidíme, jak tahle vlasatá moucha zapadne do vývojových schémat,“ řekl Copeland agentuře Reuters.

Vždyť stačí jen vzpomenout kandidátku na viceprezidentku USA Sarah Palinovou, jež se předloni nadutě posmívala octomilkám. Krutý posměch pak sklidila sama, neboť tyto mušky jsou výjimečně důležitým modelem biologů.