Nenápadný miliardář Ivan Zach už většinově ovládl televizi Prima

Český miliardář Ivan Zach, jehož jmění se odhaduje na 4,7 miliardy korun, si upevnil pozici mezi největšími mediálními magnáty Česka. A to díky dohodě, kterou získal v televizi Prima podíl ve výši 62,5 procenta.

Petr Kain 10.2.2017

Český miliardář Ivan Zach a televize Prima. foto: Ilustrace Richard CortésČeská pozice

Český miliardář Ivan Zach a televize Prima.

Patří mezi 40 nejbohatších Čechů, a přesto se může po ulici procházet, aniž by měl strach, že ho někdo pozná. Ivan Zach, nově většinový majitel televize Prima, si své soukromí pečlivě střeží. Nedává rozhovory, nerad se fotí. Od vidění ho možná znají jen pravidelní návštěvníci utkání ženského basketbalového týmu ZVVZ USK Praha, který Zach financuje a na jehož zápasy osobně často dochází.

Oč nenápadnější je tento miliardář s jměním odhadovaným loni na 4,7 miliardy korun, o to výraznější úlohu hraje v českém byznysu a přes své mediální impérium i v celé české společnosti. Zachův vliv se ještě utvrdil aktuálně uzavřenou dohodou, v jejímž důsledku většinově ovládl televizi Prima. Svůj poloviční podíl v televizi totiž švédská mediální skupina MTG (Modern Times Group) prodala firmě Denemo Media. Tu vlastní ze tří čtvrtin podnikatel a někdejší spolumajitel TV Nova Vladimír Komár, zbylých 25 procent je pak ve vlastnictví skupiny GES Ivana Zacha.

Společnost GES

Zachovi doposud patřila polovina Primy, nově mu tak připadá podíl ve výši 62,5 procenta. Jde bezpochyby o jeden z největších českých mediálních obchodů poslední doby. Jak uvedla MTG, kupní cena vychází z ocenění celé mediální skupiny na 237,4 milionu eur (zhruba 6,4 miliardy korun). Podle tiskové zprávy celá investice, včetně vyplacených dividend, přinesla Švédům v přepočtu celkem 4,5 miliardy korun.

Ve druhé polovině devadesátých let Zachova společnost GES fungovala jako broker a rovněž se pouštěla do skupování pohledávek, akcií i privatizačních investičních fondů. Získané podniky pak Zach restrukturalizoval a obratem prodával, nebo sám dále rozvíjel.

Základy svého současného majetku získal Zach již na počátku devadesátých let v brokerské a poradenské společnosti General & Employment Service (dnes známé jako GES), kterou založil s Petrou Marschallovou. Souběžně s tím si vydělával i poněkud prozaičtějším způsobem, když provozoval se svou sestrou Radkou ve středních Čechách pekárnu.

Do většího byznysu se Zach dostal díky známým podnikatelům té doby – Janu Součkovi a Radovanu Květovi. Ti byli spjatí s dnes již zkrachovalými společnostmi Bohemia Crystalex a Porcela Plus, přičemž jejich aktivity jim v té době v hojné míře financovala Investiční a poštovní banka (IPB). Souček i Květ přizvali Zacha k řadě svých projektů a díky nim začal také spolupracovat s IPB.

Ve druhé polovině devadesátých let jeho společnost GES fungovala jako broker a rovněž se pouštěla do skupování pohledávek, akcií i privatizačních investičních fondů. Získané podniky pak Zach restrukturalizoval a obratem prodával, nebo sám dále rozvíjel. Tímto způsobem se dostal i ke skupině ZVVZ Group, dodavateli ekologických zařízení.

Spolupráce s IPB

Své spolupráci s IPB může Zach poděkovat, že dnes vlastní televizi Prima. V roce 1999 se silně zadluženou televizi rozhodla IPB prodat. Firma Domeana, která tehdy televizi pro banku držela, přešla na krátké čtyři měsíce do rukou japonské investiční skupiny Nomura. A ta ji necelý rok před pádem IPB odprodala Zachově GES Group. Zachovi se postupně podařilo televizi zbavit rozsáhlých dluhů a také obtíží s regionálním vysíláním, které bylo podmínkou udělení celoplošné vysílací licence.

Za to, že dnes vlastní televizi Prima, může Zach poděkovat své někdejší spolupráci z devadesátých let s nyní již zkrachovalou Investiční a poštovní bankou

Část z hlavního vysílání tak musela Prima k nelibosti diváků vyplňovat produkcí od televize RTA, za níž stál jiný český vlivný miliardář Jiří Šmejc. Místo oblíbených seriálů tak divákům Primy běžela v určitý čas vysílání regionálních studií a sledovanost klesala. Zachovi se nicméně podařilo z této podmínky vyvázat, když licenci Primy vrátil, a roku 2012 získal novou licenci pro televizi Prima family (a dočasně tak i hlavní kanál pojmenoval), která již podmínku prostoru pro regionální vysílání neobsahovala.

Již v roce 2005 odprodal Zach poloviční podíl v Primě za 87 milionů eur, což podle tehdejšího kurzu činilo v přepočtu téměř 2,6 miliardy korun. Během jedenáctiletého působení Švédů si Prima ekonomicky výrazně polepšila. Jestliže v roce 2005 měla obrat 1,6 miliardy korun, v roce 2015, ze kdy jsou poslední známé výsledky, to bylo již 2,8 miliardy korun. Tuto mašinu na peníze teď získal Zach takřka celou do svých rukou. Člověk úzkostlivě se vyhýbající médiím si upevnil pozici mezi největšími mediálními magnáty Česka.

Ivan Zach (52)

  • Narodil se 12. dubna 1964, pochází ze Slaného (podle obchodního rejstříku má dodnes trvalé bydliště na tamním městském úřadě).
  • Vystudoval pražské ČVUT, v devadesátých letech působil mimo jiné ve statutárních orgánech společnosti Porcela Plus nebo karlovarského Grandhotelu Pupp.
  • V médiích se angažuje mimo televizi Primu i v rozhlase (rádia Beat, Country nebo Kiss) a v prodeji reklamy.
  • Ges Holding (Zach v něm drží 60 procent, zbytek mají napůl jeho sestra Radka a Petra Marschallová) ovládá například výrobce vzduchotechniky ZVVZ Group Milevsko nebo výrobce aerosolových ventilů a rozprašovačů Koh-i-noor Mladá Vožice. Skupina podniká i v realitách, patří jí například předloni dokončená budova Crystal v Praze na Vinohradech (v anketě sdružení Arnika vyhlášena nejošklivější stavbou posledního čtvrtstoletí).
  • Dlouhodobě se zajímá o basketbal, v letech 2002 až 2006 byl předsedou České basketbalové federace a dodnes je členem jejího výboru.

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.