Ceska Pozice

Neměl by už Veselovský alternovat Moravce?

Někdejší diskutérsko-politickou jedničku dostihuje, anebo již dokonce převyšuje, konkurence.

Václav Moravec na rozhovor se solárníkem Martinem Shenarem z Amun.Re nebude rád vzpomínat - argumentoval slabě. „Vy sám podléháte své mediální fikci,“ vmetl mu Shenar. foto: © repro Česká televizeČeská pozice

Václav Moravec na rozhovor se solárníkem Martinem Shenarem z Amun.Re nebude rád vzpomínat - argumentoval slabě. „Vy sám podléháte své mediální fikci,“ vmetl mu Shenar.

Kdo si před dnešním, nedělním pořadem Václava Moravce přečetl aktuální číslo týdeníku Reflex, dozvěděl se, že moderátorská hvězda České televize nechce časopisu poskytnout interview. „Opakovaně odmítl se zdůvodněním, že o něm Reflex špatně píše. U moderátora, jenž si často a rád veřejně stěžuje na neochotné politiky, je to přinejmenším roztomile ironické,“ uvádí časopis, který Otázky Václava Moravce prezentuje i na obálce jako spíše hravé a přátelské Studio Kamarád.

Magazín sice o Moravcovi, jenž je symbolem českých politických debat, nepíše pěkně, ale v lecčems má pravdu. Natahovaná dvouhodinovka s politiky, ve které to přestává jiskřit, už je překonaným žánrem. České televizi se nepovedla prezidentská „superdebata“ (kde toho namluvil Moravec skoro tolik jako kandidáti celkem) a i ve volebních speciálech začalo být „přemoravcováno“. Proč musí celý volební den táhnout jediná „tvář České televize“?

Dne 24. března zažil pak doktor Moravec své debatérské Lipany nebo malé Waterloo, chcete-li. Ač zkušeným rutinérem, evidentně podcenil zbrojení na drsného protivníka a nechal se „usmažit“ v přímém přenosu od Martina Shenara, předsedy představenstva společnosti Amun.Re, která zbohatla na solárních elektrárnách. Moravec, který vždy kladl důraz na fakta (podobně jako Barbora Tachecí blahé paměti), hrál výhradně na emotivní strunu i pošklebky („To jste dobrý podnikatel!“), když se dostal pod nechtěný tlak.

Hušákem opečený Veselovský

Někdejší diskutérsko-politickou jedničku dostihuje, anebo již dokonce převyšuje, konkurence

Je to tak. Někdejší diskutérsko-politickou jedničku dostihuje, anebo již dokonce převyšuje, konkurence. Konkrétně Martin Veselovský z Českého rozhlasu. Tak jako si Moravce upekl „sluneční baron“ Shenar, tak patrně nejhorší kariérní nášup dostal Veselovský od Aleše Hušáka ze společnosti Sazka dne 17. ledna 2011. „Každý, kdo by chtěl být ostřílenému Hušákovi rovnocenným partnerem při rozebírání finanční situace Sazky, musí být připraven, že bez perfektní znalosti pozadí a schopnosti klást přesně formulované dotazy neobstojí,“ glosovala to tehdy ČESKÁ POZICE.

Hušák se usmíval, dokonce vtipkoval, lehce vykrýval nedotažené údery a po půlhodinovém boji vycházel jako jasný vítěz.

Veselovského fíglem je říkat, že řečníkovi nerozumí – donutit ho k větší srozumitelnosti

Shodou okolností o tom Veselovský vyprávěl opět v Reflexu, ale už v předminulém čísle. Nejtěžší rozhovor, který kdy vedl? „Aleš Hušák, bývalý šéf Sazky. Podcenil jsem přípravu, což si proti někomu jako on prostě nemůžete dovolit. Vyškolil mě tehdy hrozným způsobem. Potom jsme si s editorem řekli, že tohle už se nikdy nesmí stát,“ řekl Veselovský, jenž dal adeptům náročného řemesla i pár rad, jak v rozhovoru s politiky uspět.

Veselovského fíglem je říkat, že řečníkovi nerozumí – donutit ho k větší srozumitelnosti, nebo tím ukázat, že tomu nerozumí vlastně ani zpovídaný. „Nemám problém být ve studiu za toho, kdo neví,“ řekl časopisu muž, dle nějž je dvouhodinová televizní debata příliš dlouhá. Mimo televizi a rádio prý s politiky nemluví, nepotřebuje se s nimi družit.

Rozstřílet politiky na maděru...

Jakoby to byl protipól Moravce, který se s politiky stýkat chce; potřebuje onu exkluzivní informaci, aby se o Otázkách Václava Moravce po neděli mluvilo. Konkrétním případem budiž pár let stará epizoda, kdy se exministr školství Josef Dobeš v tomto pořadu vyjádřil k budoucnosti čehosi (nápadů měl opravdu hodně), ale v pondělí ráno odvětila tehdejší tisková mluvčí na dotaz ČESKÉ POZICE, že to byla jen „exkluzivní informace pro OVM“ a předmětná věc se bude teprve někdy možná připravovat. Hlavně, že se o tom po neděli mluvilo!

Dělat dobré rozhovory je jedna z nejtěžších novinářských disciplín. Každý žurnalista dobře ví, kdy se mu to prostě nepovedlo. Těm, kteří to umějí a dělají to pravidelně, patří obdiv. Věcnou kritiku by však snést měli (zvlášť když se jí mohou obratně bránit) a brát ji jako kariérní poučení.

Jen tak je možné, že si po ostudě s Hušákem Veselovský vychutnal ministryni Hanákovou, poslance Pekárka nebo úředníka Bátoru. „Když někoho rozstřílíte na maděru... Tak je to dobrý,“ tvrdí Veselovský. Těžko vzpomínat, kdy se to podařilo Moravcovi.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.