Německý zázrak? Dávné axiomy přestávají platit.

Začínají se objevovat pochybnosti, zda je státní dluh Německa opravdu bezpečný a zaslouží si být financován úrokem pod dvěma procenty.

Není tomu tak dávno, co bylo Německo dáváno všem za vzor, jak se lze úspěšně vypořádat s krizí. Objevovaly se výrazy jako druhý německý zázrak nebo německá lokomotiva. Na tamní dluhopisy pohlíželi investoři téměř s posvátnou úctou. Zatímco požadovaná výnosnost u většiny státních obligací rostla, u německých klesala. Ale nic netrvá věčně.

Nejenom že na Německo dopadá stále více hrozba stagnace, ale začínají se objevovat i pochybnosti, zda je tamní státní dluh opravdu tak bezpečný a zaslouží si být financován úrokovou sazbou pod hranicí dvou procent. Zájem o německé dluhopisy totiž v týdnu výrazně poklesl.

Tato událost mimo jiné vytvořila prostor pro užší evropskou integraci. Francie pod vlivem negativních zpráv o možném snížení ratingu začíná vyklízet pozice a Německo se stává klíčovou zemí, kam se upíná pozornost trhů. Každý si však užší spolupráci představuje trochu jinak. Německo zatím a priori tvrdošíjně odmítá zavedení společných evropských dluhopisů, a naopak požaduje větší posílení Paktu stability a růstu.

Německo zatím tvrdošíjně odmítá zavedení společných evropských dluhopisů, a naopak požaduje větší posílení Paktu stability a růstuBěhem týdne se však objevily zprávy, že německá vláda by si dovedla euroobligace představit. Kancléřka Angela Merkelová to nicméně na schůzce s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym a novým italským premiérem Mariem Montim dementovala. Ale je vůbec možné si představit fiskální unii bez společných obligací? Domnívám se, že nikoliv.

Vše, co se odehrává v Evropě, má dopad nejenom na domácí ekonomiku, ale i na vývoj české měny. Pod vlivem negativních zpráv zůstala pod prodejním tlakem, který ke konci týdne vyústil v oslabení koruny na nejnižší hodnotu od června 2010.

Zpočátku to však na tak dramatické znehodnocení koruny nevypadalo a obchodovalo se pásmu 24,45 až 24,60 za euro. Výrazné oslabení nastalo ve čtvrtek odpoledne a následně během pátečního rána, k čemuž významně dopomohla informace, že agentura Moody´s snížila rating Maďarsku. To mělo dopad na sesun všech měn ve středoevropském regionu.

Příští rok bude krušný

V pátek odpoledne již koruna překročila úroveň 26 Kč za euro. Vůči dolaru se usadila nad hranicí 19 Kč a ve druhé polovině týdne se dostala na nejslabší hodnotu za posledních 15 měsíců – 19,70 koruny.

Z domácích zpráv stály za pozornost výsledky konjunkturálního průzkumu. Důvěra v českou ekonomiku v listopadu meziměsíčně oslabila o 4,3 bodu. Snížily se obě složky indikátoru. Mezi podnikateli důvěra meziměsíčně klesla o 3,4 bodu a důvěra spotřebitelů se propadla dokonce o 7,7 bodu. Pozitivní překvapení se tedy nekonalo a výsledky jasně ukázaly, že příští rok může být krušný.

Počet příspěvků: 4, poslední 29.11.2011 10:09 Zobrazuji posledních 4 příspěvků.