Německý ústavní soud podpořil záchranný fond EU – ale s podmínkami

Rozhodnutí je vítězstvím kancléřky Angely Merkelové i zastánců úsporných opatření v unii a porážkou těch, kdo usilují o rozpad eurozóny.

Německý ústavní soud v Karlsruhe dnes, ve středu 12. září, rozhodl, že Německo může ratifikovat Evropský stabilizační mechanismus (ESM) i fiskální pakt Evropské unie dohodnutý v březnu 25 členskými zeměmi EU. Stanovil však podmínku, dle níž se německý příspěvek do záchranného fondu (ESM) může v budoucnu navýšit nad dojednaných 190 miliard eur, jen pokud toto zvýšení odsouhlasí německý parlament – Spolkový sněm (Bundestag).

„Žádné ustanovení smlouvy o ESM nelze vykládat tak, že by znamenalo vyšší platební povinnost pro Spolkovou republiku Německo, aniž by ji schválili němečtí zákonodárci,“ uvádí se v rozhodnutí německého ústavního soudu. Pro záchranný fond z tohoto verdiktu vyplývá, že může začít fungovat. Němci byli poslední, kdo ESM a fiskální pakt dosud neschválil. Bundestag je přitom dvoutřetinovou většinou odsouhlasil už v červnu.

Německý soud tímto svým verdiktem odmítl stížnost 37 tisíc žalobců včetně poslance za Křesťanskou sociální unii (CSU) Petera Gauweilera a zákonodárců za stranu Die Linke. Ti svou stížností usilovali o zablokování smluv, protože v jejich důsledku by německý finanční příspěvek do ESM byl neomezený a příliš velká část německé suverenity by připadla evropským institucím.

Německý soud také rozhodl, že ustanovení ve smlouvě o ESM, dle nějž by rozhodnutí záchranného fondu byla tajná, „nesmí bránit tomu, aby ani Spolkový sněm, ani Spolková rada (Bundesrat) nedostávaly veškeré potřebné informace“. V tom smyslu, že obě instituce mají právo konzultovat rozhodnutí ESM.

Verdikt německého ústavního soudu je vítězstvím kancléřky Angely Merkelové a zastánců tvrdých úsporných opatření v EU. Poražení zůstavávají ti, kdo usilují o rozpad eurozóny i celé unie. Díky rozhodnutí soudu může prezident Joachim Gauck podepsat zákon, jenž má pomoci financovat nejvíc zadlužené země EU.