Německý E.ON má nový plán, jak ven z Pražské plynárenské

Vedení Prahy hodlá odkoupit soukromý podíl v distribuční firmě, jednání o ceně ale váznou.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

Chystaný odchod německé energetické společnosti E.ON z Pražské plynárenské, kterou by tím majetkově zcela ovládlo hlavní město, se stává nekonečným příběhem. E.ON svůj podíl prodávat chce, vedení města tvrdí, že hodlá kupovat, ale obě strany se ne a ne shodnout na ceně. E.ON podle posledních zpráv požadoval 5,4 miliardy korun za svůj fakticky tříčtvrteční podíl, minimálně části pražské politické reprezentace se to ale zdálo příliš.

Teď se na to E.ON podle informací ČESKÉ POZICE rozhodl jít jinak. Nenabízí už balík obou podílů v samotné Pražské plynárenské (PP) a její mateřské společnosti Pražská plynárenská Holding najednou, ale vybídl dopisem právě mateřský holding, aby prozatím odkoupil podíl firmy E.ON v dceřiné Pražské plynárenské. Za jakou cenu, není zatím jasné.

Z hlediska hlavního města by takový manévr znamenal, že by po jeho provedení fakticky ovládalo pražskou distribuční a prodejní firmu PP z 51 procent, nikoliv ze sta – jak se uvažovalo doposud. Výhoda pro E.ON snad spočívá v tom, že by tato varianta mohla být schůdnější a v Praze průchodnější, i když Němci by se pravděpodobně dál snažili o úplný odchod z české metropole.

Faktem je, že by se naplněním posledního návrhu aspoň „napravil“ dnešní nepoměr mezi podílem Prahy a firmy E.ON na vlastnictví Pražské plynárenské, který je podle řady zdrojů dlouhodobě neudržitelný. O co jde? Radnice fakticky distribuční firmu ovládá s „pouhým“ zhruba čtvrtinovým podílem. Hlavní město totiž vlastní 51procentní podíl v mateřském holdingu, který má zase těsně nadpoloviční většinu v samotné Pražské plynárenské.

Pokud by se E.ON s hlavním městem na ceně a scénáři prodeje neshodl, mohli by Němci své podíly prodat někomu jinému – tedy kdyby takového zájemce našliZbývající podíly patří německému E.ON, který má dohromady sice téměř třikrát větší „kus“ než Praha, formálně vzato ale bez adekvátního podílu na přijímání rozhodnutí – i když do nich Němci bezpochyby také mluví.

Ať už ale celý složitý proces dopadne jakkoliv, jisté je, že záměr E.ON odejít z pražského plynárenství vypadá jasně. Postoj Prahy už tak jasný není, podle všeho není zcela jednotný ani v rámci vládnoucí koalice TOP09 – ODS. Vedle oficiálního postoje totiž v kuloárech například stále zaznívá názor, že by vlastně Praha mohla být s momentálním uspořádáním spokojena. Kontrolu nad společností má, tak proč by utrácela další peníze? Většinový souhlas s transakcí by přitom museli poskytnout jak pražští radní, tak zastupitelé.

Pokud by se E.ON s hlavním městem na ceně a scénáři prodeje neshodl, mohli by Němci své podíly prodat někomu jinému – tedy kdyby takového zájemce vůbec našli. Z hlediska hlavního města by to byl určitě prvek nejistoty. Vše nicméně nasvědčuje tomu, že také E.ON by spíše dával přednost dohodě s pražskou radnicí.

Důsledky atomového exitu

Samotná společnost E.ON odmítla v odpovědi na otázky ČESKÉ POZICE své poslední kroky v Praze komentovat. Mluvčí skupiny E.ON v Česku Vladimír Vácha nicméně vysvětlil, proč německá firma chce pražské plynárenství opustit:

„Důvodem jsou změny ve strategii koncernu E.ON, které nastaly před dvěma lety. Nové nastavení této strategie předpokládá opuštění všech podílů, které nejsou strategické (zejména ty minoritní) nebo nesouvisejí s core byznysem koncernu.“

Není žádným tajemstvím, že velké německé energetické firmy jako E.ON nebo RWE citelně zasáhlo rozhodnutí Berlína urychleně zahájit odklon od jaderné energetiky. Tyto společnosti, které v důsledku „atomového exitu“ čelí ekonomickým potížím, se zbavují řady aktiv právě ve střední Evropě. RWE nedávno prodala českého provozovatele plynovodů – firmu Net4Gas, E.ON se zase zbavil podílu například ve Slovenském plynárenském průmyslu.

Více plynu v Praze?

Zastánci nákupu dalšího podílu v Pražské plynárenské – tedy především politici TOP 09 – vidí výhodu v tom, že investice do distribuční firmy by mohla časem městu přinášet zaručené výnosy. To by však trvalo řadu let, po určitou dobu by totiž bylo nutné zisky z prodeje a distribuce plynu vyžívat právě na splácení investice do nákupu podílu od E.ON.

Budoucí výnosy by  mohly být oproti dnešku vyšší, pokud by Praha začala více využívat plyn také v teplárenství a dopravěBudoucí výnosy by pak mohly být oproti dnešku vyšší, pokud by Praha začala více využívat plyn také v teplárenství a dopravě. Tady se ovšem střetávají zájmy Pražské plynárenské s dalšími pražskými firmami, nad kterými ale město nemá majoritní kontrolu –, tedy s Pražskou teplárenskou a Pražskou energetikou, která rozvíjí elektromobilitu.

Ze všech tří energetických firem hlavního města je pro jeho vedení Pražská plynárenská v jistém ohledu nejnadějnější. Pouze tam má totiž radnice šanci firmu reálně ovládat. V dalších dvou případech tahá ve vztahu s ostatními akcionáři za kratší konec.

Na druhé straně se objevuje i skeptický názor, že ani stát, ani města by neměly usilovat o stoprocentní ovládnutí jednotlivých firem. Zapojení minoritních akcionářů přece jen bývá pojistkou proti netransparentnímu rozhodování.

Počet příspěvků: 1, poslední 26.5.2013 08:08 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.