Německou politiku zasáhla kauza samopalů G36

Testy ukázaly, že samopaly G36 střílejí nepřesně. Vyřazení či oprava zhruba 166 tisíc samopalů nebudou levné, ale šéfce ministerstva obrany Ursule von der Leyenové (CDU) stojí zato. Nechce totiž opakovat chyby svého předchůdce Thomase de Maizièra.

Vojáci německého Bundeswehru foto: ČTK

Vojáci německého Bundeswehru

Bezpilotní letouny, vrtulníky, samopaly, helmy – to jsou jen namátkou součásti výzbroje německého Bundeswehru, které byly v uplynulých měsících a letech tvrdě kritizované.

V době, kdy se ve světě množí ozbrojené konflikty a Spolková republika Německo se hlásí o větší díl mezinárodní odpovědnosti, se její armáda a ministerstvo obrany musejí vyrovnávat s obviněními, že stupňují požadavky na své vojáky, ale nejsou jim schopné dodat náležité vybavení, aby mohli plnit náročné úkoly v mezních situacích a zbytečně přitom neriskovali životy.

Název G36 ještě zhruba před měsícem mnoha Němcům příliš neříkal. Dnes už i lidé, kteří jinak nemají k ozbrojeným složkám žádný vztah, vědí, že jde o označení samopalu, který je součástí standardní výzbroje – o zbraň, bez níž je každý voják jen poloviční, jak napsal Jasper von Altenbockum v deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Do povědomí se samopal G36 dostal díky nepříjemné aféře. Technické testy ukázaly, že při větším zatížení ve vyšších teplotách střílí nepřesně. Tento nedostatek údajně může ohrožovat životy německých vojáků, zejména v zahraničních misích. V současné době je jich téměř 2800 a působí například v Afghánistánu, Mali, Libanonu či Kosovu.

Politicky šikovný tah

U technických nedostatků ale kauza neskončila. Zároveň vyšlo najevo, že o potížích s G36 se na ministerstvu obrany vědělo minimálně od konce roku 2012 a jeho tehdejší vedení v čele s Thomasem de Maizièrem (CDU) nijak nezasáhlo. Nařídilo jen další testování zbraně a vojákům ve výcviku i bojových zónách ji ponechalo.

Stažení samopalů G36 oznámila současná ministryně obrany Ursula von der Leyenová až koncem letošního dubna. Komentátoři se shodují, že to od ní byl politicky šikovný tah.

Stažení samopalu oznámila se slovy, že „tak, jak je konstruovaný, nemá v Bundeswehru žádnou budoucnost“ teprve koncem letošního dubna současná ministryně Ursula von der Leyenová (CDU). Komentátoři se shodují, že to od ní byl politicky velmi šikovný tah.

Média bila na poplach, veřejnost byla znepokojená, opoziční politici hrozili svoláním parlamentního vyšetřovacího výboru. Svým rychlým rozhodnutím jim však von der Leyenová vzala vítr z plachet a možná i zachránila vlastní kariéru. Doposud totiž byla aféra G36 spíše problémem jejího předchůdce, a pokud by s jejím řešením dále váhala, mohla by se stát koulí u nohy i pro ni. Zejména pokud by byl v mezičase zraněn nebo zabit některý německý voják s inkriminovaným samopalem v ruce.

Parlamentní výbor svolán nebude

Další týdny ukázaly, že postup zkušené ministryně byl z jejího hlediska správný. Samopal G36 zmizel z prvních stránek médií a znovu se na ně vrátil až předminulý týden, kdy se začal řešit problém s vojenskými helmami. Ukázalo se, že šroub, který slouží k tomu, aby plastová skořepina seděla na hlavě, není odolný proti šrapnelům. Nedostatek byl zjištěn při rutinní kontrole.

Současné helmy ze syntetického aramidu od španělského výrobce Induyco nahradily ve výzbroji Bundeswehru před asi 20 lety těžké ocelové přilby. Německá armáda jich má údajně více než 300 tisíc. Desetitisíce budou muset být opraveny a jejich vadné součástky nahrazeny novými. Problémy s helmami znovu připomněly nedostatky G36 a diskuse o malé bojeschopnosti německých tanků a vrtulníků z loňského podzimu.

Vládní sociální demokracie SPD i ministryně von der Leyenová sice avizovaly souhlas s vytvořením parlamentního výboru ke kauze G36, ale ten nakonec svolán nebude

Ve stejném týdnu ale přišla pro Thomase de Maizièra i Ursulu von der Leyenovou příznivá zpráva. Navzdory tomu, že vládní sociální demokracie SPD i ministryně avizovaly souhlas s vytvořením parlamentního výboru ke kauze G36, nakonec svolán nebude – alespoň zatím.

Zpátečku totiž zařadila opoziční Strana levice. Podle Christiana Thielse z televizní stanice SWR si totiž její zástupci spočítali, že by z případného oslabení CDU, do jejíchž řad patří současný i minulý šéf resortu obrany, profitovali jen sociální demokraté, nikoli oni sami.

Spokojené kurdské milice

Nejen nejnovější vývoj okolo vyšetřovacího výboru ukazuje, že politická hlediska hrají při řešení podobných kauz zpravidla mnohem větší roli než názory vojáků. Jak v rozhovoru pro televizi ARD zdůraznil André Wüstner, šéf Německé asociace ozbrojených sil (Deutscher Bundeswehrverband), zájmového spolku bývalých a současných členů armády, G36 představoval pro vojáky v uplynulých letech ten nejmenší problém. Samopal je prý relativně spolehlivý.

Zájem o část vyřazených samopalů oznámily kurdské milice, kterým Německo loni dodalo zbraně pro boj s Islámským státem v Iráku. Jejich bojovníci jsou prý s těmito zbraněmi zcela spokojeni.

Podle Wüstnera je jiná výzbroj i výstroj mnohem horší. Bundeswehr prý trpí v důsledku šetření v uplynulých letech výrazným modernizačním deficitem. Vojáci údajně postrádají kromě spolehlivé těžké techniky i nové ochranné vesty, přístroje pro noční vidění či vysílačky. Průměrně prý každý z nich vydá okolo jednoho tisíce eur (asi 27 tisíc korun) ze svého, aby se pro bojové nasazení dovybavil.

Názor, že samopaly G36 jsou v podstatě v pořádku, nesdílejí jen příslušníci německých ozbrojených sil, které uváděla německá média. Zájem o část vyřazených samopalů už oznámily kurdské milice, kterým Německo loni dodalo zbraně pro boj s Islámským státem v Iráku. Jejich bojovníci jsou prý s těmito zbraněmi zcela spokojeni. Úplně jednoduché to ale nebude. Německé vládě by se možná nevysvětlovalo snadno, proč svému spojenci dodává zbraně, které nepovažuje za dost dobré pro vlastní vojáky.

Splněné zadání

Důvody, proč se názory na spolehlivost G36 různí, vysvětluje například berlínský korespondent Frankfurter Allgemeine Zeitung Johannes Leithäuser. Podle něho zbraň obstála v lehčím testu při běžném bojovém zatížení a propadla až v obtížnějším, u nějž je prý ale otázkou, zda skutečně simuluje reálnou situaci. Podle Leithäusera chybí studie, které by srovnávaly německý samopal s podobnými standardními zbraněmi jiných západních armád, a tudíž i mezinárodní srovnání jeho účinnosti v boji.

Odborníci se shodují, že samopaly odpovídají zadání, které výrobce dostal od Bundeswehru počátkem devadesátých let

Jisté se naopak zdá, že chyba při výrobě G36 nevznikla vinou dodavatele – známé jihoněmecké zbrojní firmy Heckler & Koch. Odborníci se shodují, že samopaly odpovídají zadání, které výrobce dostal od Bundeswehru počátkem devadesátých let. Problémem je, že tehdy nikdo nepočítal s tím, že by se němečtí vojáci vydávali do oblastí, kde je mnohem tepleji než ve střední Evropě.

Zástupci Heckler & Koch proto na aféru reagovali značně podrážděně. Dokonce přišli s teorií, že byla záměrně vyvolána, aby poškodila jméno firmy a připravila prostředí pro její nepřátelské převzetí zahraniční konkurencí. Zda se tato nebo další domněnky zakládají na pravdě, ukážou (pokud vůbec) až následující měsíce.

Problém armádních zakázek

Aféra G36 znovu připomněla, za nakolik složitých okolností se sjednávají a odehrávají armádní zakázky. Jak připomněla Cornelia Schiemenzová v novém zpravodajském pořadu televize ZDF heute +, kříží se při nich vždy řada protichůdných zájmů.

Aféra G36 znovu připomněla, za nakolik složitých okolností se sjednávají a odehrávají armádní zakázky

Od Bundeswehru zaznívají požadavky na to nejlepší a nejnovější, na speciální techniku, jejíž vývoj dlouho trvá a různě se komplikuje. Zbrojní firmy chtějí na státních zakázkách co nejvíce vydělat a úředníci nedokážou sepsat s dodavateli výhodné smlouvy.

Mimo jiné prý proto, že zástupci resortu obrany příliš ochotně podléhají lobbistickým tlakům. Jan van Aken ze Strany levice to pro ZDF shrnul slovy, že někdy ani není zřejmé, kde končí ministerstvo a začíná zbrojní firma.

Prolomení mlčení a mlžení

Ursula von der Leyenová nastupovala do postu ministryně obrany s tím, že se starými pořádky zatočí. Vyřazení či oprava přibližně 166 tisíc samopalů G36, které má Bundeswehr k dispozici, nebude levné. Ani výcvik vojáků, kteří se budou muset naučit zacházet s novými zbraněmi. Změny budou bezpochyby probíhat celá léta.

Německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová bude muset prolomit bariéru mlčení a mlžení, které její resort tradičně obklopují

Von der Leyenové to ale za to stojí. Rozhodně nechce opakovat chyby svého předchůdce Thomase de Maizièra, kterému bylo v této kauze a například i v případu neúspěšného dronu Euro Hawk vyčítáno, že o problémech zbrojních projektů dlouho věděl a zametal je pod koberec.

Pokud ale bude chtít být von der Leyenová novou a lepší ministryní, čeká ji důležitější úkol. Bude si muset poradit se zatuchlým aparátem na obraně, rozplést vazby mezi úředníky a zbrojaři, nastavit průhlednější podmínky pro soutěže o zakázky a prolomit bariéru mlčení a mlžení, které její resort tradičně obklopují.

Počet příspěvků: 3, poslední 7.6.2015 08:26 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.