Diskuse k článku

Německo: Podaří se konečně zakázat ultrapravicovou stranu NPD?

Projednávání návrhu na rozpuštění Národně demokratické strany Německa (NPD) vstoupilo do závěrečné fáze. Ústavní soudci v Karlsruhe předminulý týden uzavřeli předběžné zkoumání návrhu a posunuli jej do hlavního líčení, jež by mělo začít v březnu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Keinkopf 29.12.2015 15:49

Dočetl jsem to až po:

"Německo, které má s pravicovým extremismem neblahou historickou zkušenost,..." Nejsem tedy úplně kovaný v historii, ale jistý přehled mám, proto by mě zajímalo, kdy to tak asi mohlo být?

J. Schneider 26.12.2015 12:35

Díky, paní Lizcová,

za jeden z nejkvalitnějších článků, který jsem na ČP četl. Znám totiž hloubku německé debaty o tom, proč zpravodajské služby nemají výkonné pravomoce (Alexander Hirsch podal svou práci "Kontrola zpravodajských služeb" na právnické fakultě Ludwiga Maxmiliana v Mnichově v roce 1995 jako "inaugurační disertační práci": je nesmírně důkladná a pojednává téma z mnoha pohledů a se zvláštním zřetelem k historické zkušenosti). Váš článek je velmi příjemnou ozvěnou této metody, byť musel být pojednán stručně, ačkoliv by jistě vydal na podobnou disertaci. Velice oceňuji vážnost, s níž jste podala i protichůdné názory, protože tvoří mantinely demokratického diskursu. -- Osobně se kloním k trochu riskantnějšímu pojetí stranu nezakázat, protože za peníze daňových poplatníků velice nemilosrdně odhaluje skutečné (ale i zdánlivé) slabé stránky a chyby režimu. Naplno vypracovává svou argumentaci a nemá ve svůj prospěch nic, než to - stát ji zdarma nepřidá aureolu mučedníků. -- Velmi se budu těšit z toho

V. Grycz 23.12.2015 11:17

Normální jev,

každý režim se snaží potlačit své odpůrce pod nějakou rouškou.

A. Reček 23.12.2015 8:03

Jsem zvědav jak se politici tam postaví k problémům

Neprožívá německá politická scéna krizi? Snaha rozpustit vlasteneckou NPD není xenofobní a zvrhlý přístup k občanům, kteří vyjadřují svůj názor na chování vlády? To, že hlasitě kritizují podporu vlády k přijímání stovek tisíc arabských utečenců, většinou podvodníků, náhle levici a liberálům vadí? Že tito přivandrovalci se dopouštějí trestných činů kupodivu fandům multikultury už nevadí? Je vidět, že i autorka má xenofobní přístup k lidem s vlasteneckým cítěním, kteří si přejí ve své vlasti zachovat původní evropský charakter kultury. Muslimská kultura do Evropy nepatří!!

J. Schneider 26.12.2015 12:24

Re: Jsem zvědav jak se politici tam postaví k problémům

Váš příspěvek není nevhodný, ale komický. Diskuse o rozpuštění NPD je právě tím, čím se může německá demokracie chlubit. Kvůli hlasité kritice vlády kvůli migraci ten zákaz zvažován není. Předvádíte zaslepenost nevzdělaných "proti-islámských" fanatiků. Vždyť ani nevíte, že islám je v samých kořenech evropské vzdělanosti. Nebo snad přestanete používat arabské číslice? Přejmenujete alkohol, algebru, chemii? Vyškrtnete poznatky astronomické, lékařské, matematické, geometrické a další, jimiž islámská věda přispěla evropskému poznání? Spálíte spisy Aristotelovy, které se zachovaly pouze zpětným převodem z arabštiny, když se v téže době Evropané věnovali rozvoji "evropských hodnot" a pálili s knihovny? Čiší z vás favorizace jakési "monokultury", ale s tím už skutečně jděte do háje, monokultur jsme si užili dost.