Německo: Piráti by mohli vstoupit do dalších dvou zemských parlamentů

Dle nejnovějších průzkumů veřejného mínění se zdá, že po Berlíně internetoví aktivisté uspějí i ve volbách v Šlesvicku-Holštýnsku a Sársku.

Loni v září vybojovali němečtí piráti v zemských volbách v Berlíně 15 křesel v tamním parlamentu. Podle nejnovějších průzkumů veřejného mínění se zdá, že uspějí i ve volbách v dalších dvou spolkových zemích – v Šlesvicku-Holštýnsku a v Sársku. V první zmiňované zemi by mohli získat 6. května pět až sedm, ve druhé 25. března zhruba pět procent hlasů.

Podle týdeníku Der Spiegel němečtí piráti, kteří se popisují jako „strana informační společnosti“, vděčí za tento svůj úspěch ve spolkové zemi Sársko rozpadu vládnoucí koalice složené z Křesťanskodemokratické unie (CDU), Svobodné demokratické strany (FDP) a Strany zelených v lednu. Až do začátku letošního března přitom neměli němečtí piráti v Sársku vlastní stranickou platformu.

Vzácný druh

Předsedkyně sárské vlády Annegret Kramp-Karrenbauerová (CDU) chce nyní vytvořit takzvanou velkou koalici se sociálními demokraty (SPD), jejichž šéfem je v Sársku Heiko Maas. Voliči mají ve volbách 25. března v podstatě na výběr v tom smyslu, která z obou hlavní stran jmenuje příštího předsedu vlády. V této spolkové zemi Strana zelených balancuje na zhruba čtyř- a FDP na dvouprocentní podpoře voličů, přičemž ke vstupu do zemského parlamentu je třeba získat pět procent hlasů.

Šéf zemské SPD Maas přitom vyloučil partnerství se Stranou levice a za jedinou možnost označil velkou koalici. V důsledku toho mnoho lidí považuje volby v Sársku 25. března za frašku.

Spolková země Sársko není pro piráty v žádném případě ideálním prostředím. Její populace stárne a většinou je zaměstnaná v zemědělství.

Za těchto okolností nepřekvapuje, že německým pirátům, kteří v této spolkové zemí mají jen 347 členů, trvalo pouhé tři dny, než shromáždili devět set podpisů, jež jim umožňují zúčastnit se sárských voleb. Paradoxní je, že spolková země Sársko v jihozápadním Německu se dvěmi sty tisíci obyvatel není pro piráty v žádném případě ideálním prostředím. Populace této malé spolkové země totiž stárne a je zaměstnaná většinou v zemědělství. Urbánní internetoví aktivisté jsou v Sársku vzácným druhem.

Všudypřítomná korupce

Jeden problém jim však přináší významnou podporu – všudypřítomná korupce, s níž jsou spojované obě hlavní strany SPD a CDU případné velké koalice. „Transparentnost je pro všechny obyvatele Sárska hlavním problémem,“ říká kandidát německých pirátů do zemského parlamentu Michael Hilberer. A slibuje, že bude-li zvolen, zpřístupní na internetu všechny smlouvy veřejné sféry. Podle něho není cílem německých pirátů být protestní stranou, ale umožnit voličům, aby měli větší vliv v politice.

Politický vzkaz německých pirátů ve formě otevřenosti a transparentnosti nachází u voličů pozitivní reakci. (Některé iniciativy německých pirátů, jako je legalizace drog, nejsou stejně populární.) Podle týdeníku Der Spiegel „ti, kdo hlasují pro piráty, především chtějí, aby se politika začala dělat jinak. Aktuální politické problémy se mohou vyřešit později“. Dokonce ve spolkových zemích, jako je Sársko, v níž jsou urbánní internetoví aktivisté vzácným druhem, piráti vyhovují obecně rozšířenému pocitu, že zemská vláda je zkorumpovaná a neefektivní.

Piráti jsou v mnoha ohledech hlavní globální silou, která hned tak ze scény nezmizí. Mladí lidé spojení internetem se chtějí podílet na politice a odstranit usazené politické panáky. Staré institucionální s společenské uspořádání jim přestává vyhovovat. To se děje nejen v Německu, ale i jinde ve světě. Českým pirátům se sice na rozdíl od německých do politických institucí zatím proniknout nepodařilo, ale co není, může se v budoucnu stát. Nechme se překvapit.