Ceska Pozice

Německá ekonomika rostla nejrychleji od znovusjednocení

Německý HDP loni vzrostl o o 3,6 procenta. Letos nastane ochlazení. Jaký vliv měl tento boom na české hospodářství, se dozvíme v únoru.

Za podpory zahraničního obchodu, silných vládních výdajů, průmyslových investic, ale i domácí poptávky, vzrostla loni německá ekonomika o 3,6 procenta. Po propadu o 4,7 procenta o rok dříve v důsledku globální krize jde o nejlepší výsledek od znovusjednocení země v roce 1990.

Výkon největší evropské ekonomiky, k níž upírá naděje i velká část českých exportérů, přesně odpovídal odhadům německé centrální banky. Ta však pro letošní rok odhaduje zpomalení růstu HDP na dvě procenta. „Podíváme-li se do budoucna, oživení bude letos pokračovat, avšak poněkud nižším tempem,“ souhlasí ekonom ING Bank Carsten Brzeski, podle něž zůstane německé hospodářství motorem růstu eurozóny.

Údaje německého statistického úřadu ukázaly, že loňský růst nezávisel jen na obchodu s cizinou, ale měl základy i v domácí poptávce. Útraty domácností vzrostly meziročně o 0,5 procenta a vládní výdaje dokonce o 2,2 procenta.

Německo tolik neutrpělo splasknutím realitní bubliny jako jiné státyAnalytik Commerzbank Jörg Krämer upozornil, že Německo tolik neutrpělo splasknutím realitní bubliny jako jiné státy, a navíc dokáže profitovat ze své konkurenceschopnosti na rychle rostoucích asijských trzích. Odhadl, že země bude během dvou let vyvážet více do Číny než do Spojených států.

Co se podařilo z německého boomu vytěžit českému hospodářství, se dozvíme v polovině února, kdy Český statistický úřad zveřejní předběžný odhad HDP za poslední čtvrtletí 2010. Dosavadní data o vývoji průmyslu i maloobchodu naznačují rovněž slibný výsledek.

Navzdory slušnému výkonu ekonomiky loni rozpočtový schodek Německa překročil o půl procentního bodu hranici tří procent HDP, kterou vyžadují kritéria Evropské unie.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.