Němci jsou nudní, jde jim o peníze. Francouzům o dobrý život.

Francouzský filozof a ekonom Guy Sorman ve zneklidňujícím rozhovoru pro LN.

Petr Bušta 13.8.2011

Mnohovrstevný rozhovor Lenky Zlámalové s francouzským filozofem a ekonomem Guyem Sormanem v Lidových novinách dává – krom jiného – nahlédnout do nálad a postojů Francouzů a jejich politiků uprostřed krize eurozóny. Klíčové pasáže se zabývají odlišnými postupy Německa a Francie. Sorman tvrdí, že francouzští občané vůbec netuší, že platí Řekům a ještě dlouho platit budou.

Na rozdíl od německých politiků podle Sormana „Sarkozy nemá vůbec představu, jak by měla francouzská ekonomika dlouhodobě vypadat“ a dokonce že Francie je „antiekonomická země“. Přesto, jak dovozuje, současná Evropa stojí právě na složitém vztahu mezi Nicolasem Sarkozym a Angelou Merkelovou. Zde jeden úryvek:

„Politika v eurozóně je pokrytecká,“ míní Sorman. „Všichni lžou. Lžou politici, novináři i ekonomové. Je to přitom zbytečné. Kdyby se věci řekly na rovinu, všichni by to pochopili. I Němci, kteří za klid na jihu Evropy platí nejvíc.“

LN: Francouzi chápou, co se děje?

Vůbec to nechápou, protože jim nikdo nic neříká a nevysvětluje.

LN: Proč Němcům vadí zasílání peněz do Řecka, a běžným Francouzům ne?

Francouzi jsou vždycky proti Němcům. To je náš základní životní postoj. Není to nějaký agresivní odpor. Když ale Němci něco udělají, těší nás udělat to opačně. Současná Francie je asi silněji antiněmecká než antiamerická. Všechny francouzské noviny zleva doprava jsou proti Merkelové.

LN: Tím je očkují Sarkozyho přátelé, kteří ovládají třeba deník Le Figaro?

Za prvé je to ten tradiční antiněmecký instinkt, který je ve společnosti hluboce zakořeněný. Nevymezujeme se proti Němcům jen z historických důvodů. Francouzům vadí, že jsou rigidní a těžkopádní. Že se málo smějí. Že jsou nudní. Že si neumí užívat života. Že vždycky vidí na prvním místě ekonomiku a peníze. My, Francouzi, přece vždycky dáváme politiku na první místo před ekonomiku. A dobrý a zábavný život je pro nás to nejdůležitější. Ve Francii není ekonomie jako věda vůbec respektovaná. Považujeme ji za nudnou. Nikdo tam nemá rád ekonomy. Jsme silně antiněmečtí z velmi hlubokých kulturních důvodů. To si připočtěte navíc k už tak historicky silným antiněmeckým instinktům.

LN: Co ještě žene média proti Merkelové?

Francouzská média nejsou nezávislá. Všechny hlavní deníky – Le Figaro, Le Monde i Libération – v poslední době prodělávají a jsou závislé na finanční pomoci vlády.

Rozhovor končí zneklidňující větou: „Krize eura může přinést generační revoltu.“ Je k dispozici v tištěném vydání sobotních LN.

Počet příspěvků: 1, poslední 17.8.2011 03:06 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.