Nelibost EU nad českým řešením fotovoltaiky

Evropskou komisi znepokojil retroaktivní charakter zákona zavádějícího šestadvacetiprocentní „solární daň“. Ministr Kocourek zákon brání.

Komisař Evropské komise pro energetiku Günther Oettinger spolu s komisařkou Connie Hedegaardovou, jež má v EK na starosti klimatickou změnu, se obrátili dopisem na ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka. Vyjádřili v něm znepokojení nad retroaktivním charakterem nového českého zákona, který zavádí šestadvacetiprocentní daň na elektřinu vyrobenou v solárních elektrárnách uvedených do provozu loni a předloni. Ministr Kocourek už odeslal odpověď. Avšak nebýt serveru Aktuálně.cz, který některé výroky z dopisu eurokomisařů ocitoval, zůstal by obsah této korespondence veřejnosti neznámý. Přestože se dotýká celostátně diskutovaného problému.

Komisaři se obávají, že zákon bude mít dopad na stabilitu investičního prostředí. Uvádějí to do souvislosti s českým závazkem zvýšit podíl energie z obnovitelných zdrojů na třináct procent. Mají obavy, aby se bez takové stability nezvýšilo riziko, že investice budou zpožděné a prodraží se.

Kocourek podle sdělení svého mluvčího Pavla Vlčka na výtku zareagoval tak, že argumentaci otočil. Udržení stabilního investičního prostředí prý naopak bylo jedním z důvodů pro zavedení odvodů. Jeho argumentem pro tento postoj bylo, že podpora fotovoltaických elektráren vytvářela na trhu neodůvodněnou výhodu pouze pro jeden typ obnovitelných zdrojů.

Udržení stabilního investičního prostředí prý naopak bylo jedním z důvodů pro zavedení odvodů

Komisaři v dopise, z něhož citoval server Aktuálně.cz, neupírají české vládě právo upravovat si podmínky pro podporu obnovitelných zdrojů podle svého. Nicméně vyjádřili přesvědčení, že úpravy právního rámce by měly být spíš předvídatelné než s retroaktivním efektem. I na to měl Kocourek pohotovou opačnou odpověď: „Odvod se nebude vztahovat na elektřinu vyrobenou v minulosti, a proto nemůžeme hovořit o právně nepřípustné retroaktivitě.“

Eurokomisaři přesto mají obavy, že by se negativní následky retroaktivních změn zpochybňujících jistotu investic jednoho typu obnovitelného zdroje mohly rozšířit. Jak na další typy obnovitelných zdrojů, tak do jiných zemí