Někteří developeři nahrazují administrativní prostory byty a obchody

Aktivita developerů v případě kancelářské výstavby výrazně zpomalila. Pandemie utlumila zájem firem pořizovat si nové administrativní prostory. Část developerů proto výstavbu nových kanceláří posunula na později, část z nich plány přehodnotila důkladněji a namísto čistě kancelářské budovy postaví objekt, v němž nebudou jen kanceláře.

Centrum Bořislavka v Praze 6 se slavnostně otevřelo 3. června. Jeho stavba trvala tři roky, náklady dosáhly více než 3,5 miliardy korun. foto: FOTO KKCG

Centrum Bořislavka v Praze 6 se slavnostně otevřelo 3. června. Jeho stavba...

Místo travou zarostlého, nevyužívaného pozemku u stanice metra Bořislavka v Praze 6 otevřela skupina KKCG patřící miliardáři Karlu Komárkovi centrum Bořislavka ve tvaru skleněných krystalů. Administrativní prostory, jež zahrnují 30 tisíc metrů čtverečních, obsadí z velké části firmy patřící do koncernu KKCG, který bude mít na Bořislavce i novou centrálu. Komplex představuje jednu z devíti administrativních budov, které by měly letos být v Praze dokončeny.

Aktivita developerů v případě kancelářské výstavby výrazně zpomalila. Pandemie utlumila zájem firem pořizovat si nové administrativní prostory. Část developerů proto výstavbu nových kanceláří posunula na později, část z nich plány přehodnotila důkladněji a namísto čistě kancelářské budovy postaví objekt, v němž nebudou jen kanceláře, ale také obchody a byty.

Domluva výhodnějších podmínek

Jak vyplývá ze statistik mezinárodní poradenské společnosti BNP Paribas Real Estate, letos se nabídka kancelářských prostor v Praze rozšíří o necelých 92 tisíc metrů čtverečních. V roce 2020 přitom bylo dokončeno zhruba 160 tisíc metrů čtverečních kancelářských ploch. Praha nyní dle Prague Research Fora disponuje necelými 3,7 milionu metrů čtverečních moderních kancelářských ploch.

„Spekulativní výstavba ustupuje, developeři nyní většinou čekají s realizací projektů na okamžik, kdy je předpronajato minimálně 40 procent plánované kancelářské plochy,“ říká Lena Popova, vedoucí oddělení pronájmu kanceláří mezinárodní poradenské společnosti BNP Paribas Real Estate pro Českou republiku a Slovensko. V závěru loňského roku nebyla v Praze zkolaudovaná ani jedna nová kancelářská budova.

Nájemci se do nových prostor „nehrnou“. Pokud již s vlastníky budov či s jejími agenty vyjednávají, pak jde především o domlouvání výhodnějších podmínek. Tento fenomén se projevuje u všech firem bez ohledu na velikost kancelářské plochy.

V prvním čtvrtletí 2021 byly v Praze dokončené dvě rekonstrukce menších kancelářských budov o celkové rozloze 3500 metrů čtverečních. Šlo o objekt Hybernská 1 v Praze 1 a Olbrachtova 5 v Praze 4. Letos, jak očekává BNP Paribas Real Estate, bude v Praze dokončeno celkem devět administrativních objektů. Patří k nim i nedávno otevřená Bořislavka.

„Z přehledu plánovaných projektů zřetelně vyplývá, že developeři se nechtějí pouštět do spekulativní výstavby. Jedním z důvodů je i rozvinutý trh s podpronájmy. Jejich nabídka podle našich analýz atakuje hranici 100 tisíc metrů čtverečních,“ vysvětluje Kamila Breen, vedoucí poradenství a průzkumu trhu BNP Paribas Real Estate. Nájemci se do nových prostor „nehrnou“. Pokud již s vlastníky budov či s jejími agenty vyjednávají, pak jde především o domlouvání výhodnějších podmínek.

„Tento fenomén se projevuje u všech firem bez ohledu na velikost kancelářské plochy: přejednávaly se smlouvy u menších kanceláří do dvou tisíc metrů čtverečních, ale také nad pět tisíc metrů čtverečních pronajímatelné plochy,“ konstatuje Kateřina Havlová, vedoucí týmu zastupující pronajímatele kancelářských prostor v mezinárodní poradenské společnosti CBRE.

Stabilní nájemné

Tento trend byl patrný již v druhé polovině loňského roku, dle CBRE se to nejčastěji dělo mezi firmami z oblasti informačních technologií, finančnictví či poradenských služeb, a dokládají to i statistická data, která mapují podíl nových nájmů na celkové bilanci pronájmů. V závěrečném čtvrtletí loňského roku se pronajalo bezmála 99 tisíc metrů čtverečních kanceláří, z toho zhruba 45 procent tvořily nové smlouvy. V roce 2019 činil jejich podíl téměř 65 procent.

Situace na trhu se zatím neprojevila na nájemném. Nejvyšší nájemné zůstalo celý rok 2020 stabilní. V centru města se pohybovalo mezi 22,50 až 23 eury za metr čtvereční za měsíc. Majitelé budov zatím nepřistoupili ke snižování nájemného.

Celková míra neobsazenosti, jak uvádí mezinárodní poradenská společnost Savills, se v Praze zvýšila z necelých sedmi procent na konci roku 2020 na 7,6 procenta v prvním čtvrtletí 2021. Jde o nejvyšší hodnotu od druhého čtvrtletí 2017. Volných je 280 600 metrů čtverečních kancelářských ploch. Někteří developeři kvůli situaci na trhu přehodnotili své plány a posunuli start výstavby na pozdější dobu, část z nich „překreslila“ projekt z čistě kancelářského na smíšený, s maloobchodními plochami či s byty.

I když makléři nechtějí uvádět konkrétní projekty, kterých se to týká, naznačují, že nejde o nic výjimečného. Například výstavba administrativní budovy na Kolbenově ulici s více než 15 tisíci metry čtverečními se posouvá o rok. V další původně plánované čistě kancelářské budově na Praze 9 budou byty a obchody. Stejná změna nastala u jednoho z větších projektů chystaných v Holešovicích.

Situace na trhu se zatím neprojevila na nájemném. Nejvyšší nájemné zůstalo celý rok 2020 stabilní. V centru města se pohybovalo mezi 22,50 až 23 eury za metr čtvereční za měsíc. „Majitelé budov zatím nepřistoupili ke snižování nájemného.Spíše zaznamenáváme pobídky od pronajímatelů ve formě delších nájemních prázdnin nebo navýšení příspěvků na výstavbu a vybavení kanceláří,“ dodává Lena Popova.

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.