Ceska Pozice

Nekonečná sága: Návrh zákona o úřednících připravila i ČSSD

Podrobnosti vlastního návrhu zákona o úřednících sociální demokraté představí příští týden.

Odpolitizovat, zefektivnit a zprofesionalizovat státní správu – takový by měl mít přínos připravovaný zákon o úřednících. O tom, jak se ministerstvu vnitra, které je předkladatelem návrhu, práce (ne)daří, ČESKÉ POZICE informovala opakovaně. Naposledy v úterý 16. dubna, kdy byl materiál předložen k projednání vládě a současně postoupen i Legislativní radě vlády.

Připomeňme, že s 58 zásadními připomínkami, které se vnitru nepodařilo vypořádat. A dodejme, že jde v pořadí již o třetí variantu návrhu zákona, které vnitro připravilo. Nyní nezbývá než čekat, jak se k aktuálnímu návrhu a nevypořádaným připomínkám postaví Legislativní rada vlády a následně kabinet.

Až se po všech peripetiích dostane návrh zákona do Poslanecké sněmovny – pokud ho tedy kabinet či Legislativní rada vlády neshodí úplně ze stolu –, budou mít poslanci k posouzení ještě alternativu. Vlastní návrh zákona o úřednících totiž připravila i ČSSD. Informaci o tom, že ho chystá, zveřejnily začátkem dubna Lidové noviny.

„Domnívám se, že náš návrh je lepší, ale nechci ještě sdělovat více informací. Materiál představíme příští týden,“ uvedl pro ČESKOU POZICI Jeroným Tejc, stínový minstr vnitra za ČSSD. A dodal: „Návrh z dílny ministra vnitra Kubiceho nezajistí odpolitizování státní správy, spíše naopak. Navíc úřad není schopen vypořádat ani připomínky Kubiceho kolegů, natož pak občanských sdružení.“

Do hodnocení sociálnědemokratické podoby zákona o úřednících se bez znalosti jakýchkoliv detailů pouštět nemůžeme, s Tejcovým posudkem vládního návrhu ale nezbývá než souhlasit.

zpět na článek


© 2020 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.