Ceska Pozice

Někdo tady lže. Buď Jiří Baumruk, nebo ministerstvo školství.

Dobešův poradce Jiří Baumruk tvrdí, že záměr 650milionového projektu Sport, jehož je garantem a který strhala Evropská komise, neexistuje.

Tohle už není ani z kategorie blbých vtipů. Poradce ministra školství Jiří Baumruk v úterním rozhovoru pro Hospodářské noviny tvrdí, že netuší o výtkách, které před Vánocemi dorazily z Bruselu na adresu projektu Sport. Ba co víc, dokonce prohlašuje: „Jestli někdo (Bruselu) předložil nějaké teze, tak to udělal někdo soukromě. Pochybuju, že to byl někdo z ministerstva.“

Pro ty, kdo netuší, o čem je řeč: Sport, neboli Vzděláváním k vyšším kompetencím v oblasti tělesné kultury a zdravého životního stylu, je jeden ze záměrů MŠMT v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OP VK). Náklady, jež by měly být z drtivé většiny financovány z eurofondů, činí 650 milionů korun. Garantem projektu je bývalý „sporťák“ České televize a poté i předseda Rady ČT Jiří Baumruk, který býval také mlčícím mluvčím nepřehlédnutelného starosty Prahy 5 Milana Jančíka (ODS).

Vloni 19. prosince odešel z Bruselu na MŠMT dopis, z něhož citujeme: „Projekty s významnými alokacemi prostředků – Okno (projekt za 580 milionů – pozn. red.) a Sport – nekorespondují správně s hlavním cílem prioritní osy 3 a vlivem na individuální vzdělávání. Co víc, vznášejí vážné pochyby, zda jejich objem může přinést nějaké smysluplné výsledky (projekt Sport zůstává na hraně způsobilosti),“ napsal ředitel odboru zaměstnanosti Evropské komise Peter Stub Jorgensen. A ministerstvo vyzval k přehodnocení Dobešových nápadů za stamiliony korun.

Odpovědi Jiřího Baumruka na dotazy Hospodářských novin nám ale hlava jaksi nebere. Posuďte:

HN: Už jste přemýšlel, jak projekt napravíte?
Baumruk: Evropská komise tomu nemůže nic vytýkat, protože žádný projekt ještě nemá. Celkový projekt ještě není hotový.

HN: Ministerstvo poslalo do Bruselu věcný záměr, který se komisi nelíbil.
Baumruk: Jestli někdo předložil nějaké teze, tak to udělal někdo soukromě. Pochybuju, že to byl někdo z ministerstva.

HN: Vy nevíte, že ministerstvo posílá návrhy projektů k předběžnému posouzení?
Baumruk: Nevím, že by to tak bylo.

(...)

HN: Píšete, že na projektu budou pracovat tři manažeři a metodik...
Baumruk: Já mám několik fází pracovních materiálů, netuším, z čeho vycházíte.

HN: Z materiálu, který oficiálně ministerstvo poslalo k posouzení evropské komisi...
Baumruk: To tady asi musíme mít nějakou tajnou kameru, která nám natáčí pracovní materiály, protože opravdu ten materiál neexistuje ani nebyl někam poslán. Asi ho za mě někdo tajně dokončil, schválil ho a odeslal do Bruselu. Ale já o tom rozhodně nic nevím.

HN: Vás nikdo neinformoval o tom, že ve vašem projektu jsou chyby?
Baumruk: Ne.

ČESKÁ POZICE zaslala na ministerstvo školství stručný dotaz: „Kdo je autorem evropskou komisí kritizovaného věcného záměru projektu Sport?“ „Autorem věcného záměru tohoto projektu je pan Jiří Baumruk,“ napsal nám Hynek Jordán z tiskového oddělení.

Lhář, nebo krytí?

Z rozhovoru v HN a z obdržené odpovědi ministerstva nám vyplývají dva možné závěry:

  1. Projekt Sport na „kvalitní vyčerpání“ 650 milionů z Evropské unie připravuje buď nesvéprávný člověk, nebo lhář. V obou případech by měla být s Jiřím Baumrukem okamžitě ukončena dohoda o pracovní činnosti (za níž prý nedostává ani deset tisíc měsíčně) a od projektu by měl být „odkloněn“.
  2. O projektu Sport ví Baumruk houbeles a coby oficiální garant slouží jen jako krytí pro sofistikovanější „projektanty“. Pak se ale Dobešův poradce v rozhovoru nepěkně odkopal a jako krytí je nadále nepoužitelný. I v tomto případě by měla být dohoda s Baumrukem ukončena a následovat jeho „odklonění“ od projektu.

Třetí závěr, totiž že to Josef Dobeš tentokrát v rámci své švihlé personalistiky skutečně přepískl a měl by dobrovolně opustit post nejlepšího ministra školství, si ani netroufáme vyslovit...

A propos, pokud se MŠMT včas nevypořádá s výtkami Evropské komise, které se týkají i projektů Sport a Okno (vzdělávání spoluobčanů zejména v oblasti občanského práva, finanční gramotnosti, korupčního jednání a podobně), hrozí, že bude pozastaveno proplácení všech projektů v rámci OP VK. Již minulou středu 4. ledna v pořadu Interview ČT24 Dobeš na vlnu kritiky zareagoval, že pokud se peníze z eurofondů nepodaří ministerstvu školství vyčerpat všechny, odstoupí z funkce ministra. Totéž zopakoval v nedělních Otázkách Václava Moravce.

Že by tedy skutečně ministrovi školství „ta židlička nepřirostla k zadku“? Připomeňme v této souvislosti jen, že volební období končí současné vládě v roce 2014. A definitivně jasno, kolik vyčerpáme ze strukturálních fondů, bude známo nejdříve v roce 2015.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.