Ceska Pozice

Někde se stala chyba, páni developeři

V Praze je na trhu téměř třicet procent bytů, které nejsou prodány ani dva roky po dokončení.

Neradostná čísla charakterizují pražský rezidenční trh. Statistická data sice hovoří o tom, že prodeje bytů se v roce 2011 zvedly, například Skanska Reality hovoří o bezmála čtyřicetiprocentním nárůstu. Podívejme se ale na trh ještě z jiného úhlu. Nabídka bydlení již nějakou dobu převyšuje poptávku. Společnost Trigema, která již více než rok sbírá z veřejně dostupných zdrojů údaje o rezidenčních projektech v Praze, zveřejnila data o bytech – ležácích, včetně „zvláštní kategorie“ volných bytů, totiž těch, které jsou bez kupce i po dokončení.

„Celkový počet volných neprodaných bytů se v průběhu roku měnil jen nepatrně, neustále se pohyboval v rozmezí 2600 až 2700 bytů,“ konstatuje Trigema. Prodané byty jsou víceméně průběžně nahrazovány přibližně shodným počtem nově nabízených bytů a zásoba ležáků se tak nezmenšuje. Situaci navíc zhoršuje, že neudané byty „stárnou“. Ležáků starších než dva roky bylo loni v nabídce téměř třicet procent, rok předcházející pouhá dvě procenta.

Je možné, že s některými ležáky se developeři ještě potrápí. Pryč jsou doby, kdy lidé uzavírali několikamilionové investice jen na základě barevných vizualizací, skočili na lep developerům, že byt „kdesi v polích“ je vlastně bydlením v zeleni, za byty v kterékoli pražské lokalitě platili, jako kdyby byly v samém centru Prahy. Dnes mohou developeři spoléhat na jedinou věc, totiž že se jim podaří udat byty po třech letech od dokončení, kdy už nebudou zatíženy DPH.

zpět na článek


© 2021 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.