Nejzáhadnější podnikatel? Nejspíš Fischerův „zachránce“ Ladislav Dráb.

Byznysmen šokoval nejen záměrem oddlužit Jana Fischera, ale i nabídkou převzetí elektrárny či projektem plynovodu.

Jan Žižka 11.3.2013

foto: © IsifaČeská pozice

Kdyby se vyhlašovala soutěž o nejzáhadnějšího podnikatele poslední doby, byznysmen Ladislav Dráb, který se zaměřil na energetiku a plynárenství, by určitě mířil mezi favority. Loni předložil skupině ČEZ neuvěřitelně vysokou nabídku – sedm miliard korun za zastaralou elektrárnu Dětmarovice, kterou nikdo v branži nepovažoval za realistickou. ČEZ ji také nakonec vyřadil kvůli „nesplnění podmínek soutěže“. Dráb ovšem spustil lavinu spekulací, co za tím vším vlastně vězí.

V minulých dnech Drábova společnost České plynovody prezentovala velkolepý projekt nového plynovodu Mozart, který by měl propojit Rakousko s Českem. Česká televize odvysílala reportáž, ve které dokonce vypočítávala, jak by mohl nový plynovod uspořit peníze českým odběratelům suroviny.

Ladislav Dráb překvapil v krátké době potřetí, když uvedl, že pomůže Janu Fischerovi splatit dluh z předvolební kampaně

Odborníci opět nechápavě kroutili hlavami. Z toho, co je známo, Mozart prakticky nemá šanci. Tuzemský provozovatel plynovodů Net4Gas chystá dvě jiná propojení s Rakouskem, na rozdíl od Mozarta se s nimi počítá v investičním plánu, který schvaluje Energetický regulační úřad. Drábem ohlašované napojení na rakouský plynovod WAG budí rozpaky – tato přepravní cesta je podle kritiků už dnes tak vytížena, že pro Drábovy obchody s plynem prakticky nenabízí žádný další prostor.

Ladislav Dráb nicméně vzápětí překvapil potřetí, když uvedl, že pomůže neúspěšnému prezidentskému kandidátovi Janu Fischerovi splatit dluh z předvolební kampaně. Nebýt toho, že Dráb předtím vzbudil pozornost svými překvapivými tahy na poli energetiky, asi bychom jeho zaujetí pro Fischerovy dluhy nemuseli věnovat přílišnou pozornost. Takto visí ve vzduchu otázka: Co tím vším, proboha, Ladislav Dráb sleduje?

Vlivní lidé v okolí

Podle jedné z teorií Dráb podával nabídku v černouhelných Dětmarovicích proto, aby výběrové řízení zkomplikoval. To by mohlo vyhovovat těžařské společnosti Czech Coal Pavla Tykače, která vedla se skupinou ČEZ boj o ceny i dodávky hnědého uhlí a „hrátky“ kolem Dětmarovic považovala za snahu odvést pozornost všech (včetně Bruselu) od podstaty hnědouhelného sporu. Je to samozřejmě spekulace, ale nikdo zatím věrohodnější vysvětlení nenabídl.

Je Ladislav Dráb génius, kterého s úrovní našich znalostí dnes vůbec nemůžeme chápat, nebo spíše hochštapler?Dráb ovšem nepřekvapuje pouze svými plány, ale také tím, jakou podporu vlivných lidí pro ně dokáže získat. Rakouské velvyslanectví uspořádalo v Praze kulatý stůl přímo k projektu Mozart, zatímco o jiných, pokročilejších plánech propojení plynovodů mezi Českem a Rakouskem ve svých materiálech vůbec neinformovalo. Záštitu nad akcí rakouské ambasády převzal premiér Petr Nečas, dorazila na ni vicepremiérka Karolína Peake (ČESKÁ POZICE již informovala o jejím zaujetí pro plynárenské akce) a bývalý ministr obrany Alexandr Vondra. Jak je to možné v případě podnikatele, který zatím rozhodně nepatří mezi největší veličiny v oboru?

Třeba se jednou budeme divit, jak měl Dráb své projekty promyšlené. Teoreticky by mohl mít dohodu s obchodním partnerem třeba v Rakousku, která nakonec jeho plány postaví do úplně jiného světla. Jasnější indicie nám ale zatím chybí.

Je Ladislav Dráb génius, kterého s úrovní našich znalostí dnes vůbec nemůžeme chápat, nebo spíše hochštapler? Hodně napoví právě další osud projektu Mozart.

Počet příspěvků: 7, poslední 9.7.2013 08:04 Zobrazuji posledních 7 příspěvků.