Nejvíce mě mrzí, že neprošel náš návrh na rozšíření oddlužení

„Důležitá je práce dovnitř ministerstva, což je navenek neviditelné. Přišel jsem na úřad, který až na některé kousky nefungoval dobře a místy vůbec, a mnoho let. Prvořadým úkolem bylo dát jej do pořádku,“ říká v rozhovoru ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Robert Pelikán mluvil před mandátovým a imunitním výborem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robert Pelikán mluvil před mandátovým a imunitním výborem. | foto:  Dan Materna, MAFRA
Robert Pelikán mluvil před mandátovým a imunitním výborem.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán v rozhovoru mimo jiné říká: „Mně se to za prazvláštních okolností stalo, že to dělám… Myslel jsem, že se takové věci nedějí, ale cítím se trochu jako Forrest Gump, běžel jsem kolem a teď sedím tady. Nikdo mi to nebude věřit, říkají to všichni, ale o žádné pozice jsem neusiloval a ony se mi děly. Takže se to snažím dělat naplno.“

LIDOVÉ NOVINY: Dlouho jste se snažil působit jako odborný ministr, do politické diskuse jste se nezapojoval. A najednou na zasedání ústavně-právního výboru vás opoziční poslanci kárají, že v kauze Čapí hnízdo mluvíte jako obhájce Andreje Babiše. Bylo to přešlápnutí, nebo vědomý vstup do politického světa?

PELIKÁN: Já už se k tomu nechci vracet.

LIDOVÉ NOVINY: Přece jen jste se ale najednou ocitl přímo v centru politického kolbiště. Možná o vás poprvé slyšeli voliči, kteří se jinak o spravedlnost nezajímají.

Snažím se, aby moje práce byla založená na odbornosti, ale funkce ministra je výsostně politická. Ostatně kandiduji do Poslanecké sněmovny, volby jsou za měsíc. Těžko se podivovat, že se věnuji politice.

PELIKÁN: To ano. Snažím se, aby moje práce byla založená na odbornosti, ale funkce ministra je výsostně politická. Ostatně kandiduji do Poslanecké sněmovny, volby jsou za měsíc. Těžko se podivovat, že se věnuji politice.

LIDOVÉ NOVINY: Proběhla na zmíněném zasedání výboru vlastně první předvolební debata kandidátů v Praze? Nejvíce vás tepali přímí konkurenti – Jan Farský ze STAN, Martin Plíšek z TOP 09 a Marek Benda z ODS.

PELIKÁN: Ono to v těch debatách bylo přítomno vždy, ale před volbami se to velmi posiluje. Stále jsem v politice nováčkem, takže s tím mám pořád problém. V debatě se snažím něco poctivě vysvětlit a překvapuje mě, že druhá strana to stále nechápe. Teprve po chvíli mi dojde, že oni nejsou tak nechápaví, ale že je to zkrátka politika. Těžko si na to zvykám, vlastně ani nechci. Musím se ale smířit s tím, že v politických debatách nejde o vyřešení problému, nýbrž o to, aby si každý řekl to svoje a jeho voliči ho slyšeli.

LIDOVÉ NOVINY: Zvyknout si na tento styl je asi dobrou průpravou pro sezení v poslanecké lavici. Mimochodem, chápete jako deficit, že jste nikdy nebyl poslancem a neznal jste to prostředí?

Musím se smířit s tím, že v politických debatách nejde o vyřešení problému, nýbrž o to, aby si každý řekl to svoje a jeho voliči ho slyšeli

PELIKÁN: Ten deficit by byl stejný, i kdybych byl poslancem. Zkrátka jsem politickým nováčkem, do té doby jsem politiku sledoval jen zvenku a pomálu. Nejsem člověk, kterého by odmalička bavila politika. Ostatně mě nebaví doteď… Jsem svým založením jiný než většina politiků.

LIDOVÉ NOVINY: Do ministerské židle jste přišel z úřednických pozic. Jak dlouho vám trvalo, než jste docenil roli parlamentu? Řada návrhů zákonů vám totiž ztroskotala na poslancích.

PELIKÁN: Na začátku jsem měl naivní představu, že když máme koalici s velkou silou v parlamentu, tak návrh, který projde vládou, má takřka automaticky zajištěnou podporu ve sněmovně. Trvalo mi dlouho, než jsem pochopil, že to tak vůbec není a pro každou věc je třeba pracně dojednávat podporu. Zatím jsem nenašel ideální cestu, jak to dělat.

LIDOVÉ NOVINY: Stále nemáte politického náměstka, který by vám s tím pomáhal.

Nejsem člověk, kterého by odmalička bavila politika. Ostatně mě nebaví doteď… Jsem svým založením jiný než většina politiků.

PELIKÁN: Dobře se ptáte a vím, že je to moje slabina. Od začátku jsem velmi toužil mít vedle sebe člověka, který má dlouholeté zkušenosti s politikou a jejím zákulisím a mohl mi radit a pomáhat. Ale je hrozně obtížné někoho takového najít. Buď jsou to zprofanovaní lidé, nebo aktivní politici. Pár lidí jsem v minulosti oslovil, z různých důvodů to nevyšlo.

LIDOVÉ NOVINY: Potřeboval byste po svém boku politického rutinéra a znalce parlamentních procedur typu Marka Bendy…

PELIKÁN: No, přesně. To musím říci, že v tomto mám k panu poslanci Bendovi velkou úctu, ten by se na takovou práci hodil dokonale. (směje se)

LIDOVÉ NOVINY: Vaši úspěšnost v křesle ministra asi nejlépe zhodnotí voliči ve volbách. Jak to vidíte sám?

Od začátku jsem velmi toužil mít vedle sebe člověka, který má dlouholeté zkušenosti s politikou a jejím zákulisím a mohl mi radit a pomáhat. Ale je hrozně obtížné někoho takového najít. Buď jsou to zprofanovaní lidé, nebo aktivní politici.

PELIKÁN: Tu otázku si sám často kladu, zvlášť ve chvílích vnitřního zoufalství a pocitu zbytečnosti. Důležitá je práce směrem dovnitř ministerstva, což je navenek bohužel úplně neviditelné. Přišel jsem na úřad, který až na některé kousky nefungoval dobře a místy vlastně vůbec, a to mnoho let. Prvořadým úkolem bylo dát jej do pořádku, což mě a řadu dalších lidí stálo velké úsilí. Myslím, že se to podařilo.

LIDOVÉ NOVINY: Co byste chtěl vypíchnout z věcí, které se vám povedly i bez parlamentu? Asi největší boj jste loni sváděl s exekutory ohledně snížení jejich odměn.

PELIKÁN: To bylo pro zlevnění vymáhání a jeho dopadu na dlužníky důležité, ale zcela zásadní bylo, co jsem udělal v létě 2014 ještě jako první náměstek, a sice zásadní snížení odměn advokátů. Také jsme změnili způsob přidělování soudců a posilujeme soudy, které to potřebují. A pak takové ty nehmatatelné věci. Třeba slyším, že státní zastupitelství nikdy nemělo takovou nezávislost jako za mě, že jim do práce nijak nezasahuji.

LIDOVÉ NOVINY: Vaším bolavým místem ale je, že zákon zakotvující nezávislost žalobců se ani neprojednal ve sněmovně.

Zcela zásadní bylo, co jsem udělal v létě 2014 ještě jako první náměstek, a sice zásadní snížení odměn advokátů. Také jsme změnili způsob přidělování soudců a posilujeme soudy, které to potřebují.

PELIKÁN: To je pravda. Ale to není tím, že bych slabě vyjednával v parlamentu, ten zákon byl odsouzen k neúspěchu z důvodu dnešního rozložení politických sil. Všichni kromě našeho hnutí ve skutečnosti ten zákon odmítají, protože nechtějí posilovat nezávislost státního zastupitelství. Nacházeli pro to zástupné důvody, které u organizační normy vždy najdete. Škoda té práce. Je to jeden z důvodů, proč usiluji o to, být ve funkci ještě jedno období, ač se mi osobně ukrutně nechce.

LIDOVÉ NOVINY: Říkáte, že politika vás nebaví a nechce se vám být ministrem… Proč to tedy děláte?

PELIKÁN: Mně se to za prazvláštních okolností stalo, že to dělám… Myslel jsem, že se takové věci nedějí, ale cítím se trochu jako Forrest Gump, běžel jsem kolem a teď sedím tady. Nikdo mi to nebude věřit, říkají to všichni, ale o žádné pozice jsem neusiloval a ony se mi děly. (směje se) Takže se to snažím dělat naplno. A s tím souvisí to, že když máte pocit, že jste něco nedodělal, tak to chcete dokončit.

LIDOVÉ NOVINY: Nejblíže konci ve funkci jste byl loni při policejní reorganizaci, kdy jste avizoval, že rezignujete. Proč jste to neudělal?

Dospěl jsem k závěru, že mám úkoly, které jsou důležitější než pouhé gesto, které by reorganizaci policie nezachránilo. A upřímně řečeno, moje hlavní obava byla, že by destrukce orgánů činných v trestním řízení mohla pokračovat i na úrovni státního zastupitelství.

PELIKÁN: Dospěl jsem k závěru, že mám úkoly, které jsou důležitější než pouhé gesto, které by reorganizaci nezachránilo. A upřímně řečeno, moje hlavní obava byla, že by destrukce orgánů činných v trestním řízení mohla pokračovat i na úrovni státního zastupitelství. Že by mě nahradil někdo, kdo by jim již nedopřál nezávislost.

LIDOVÉ NOVINY: Pokud byste rád dotáhl resty, pak jich zbývá opravdu hodně – justiční samospráva, procesní předpisy, rozšíření oddlužení… Co vás nejvíce mrzí?

PELIKÁN: Nejvíce mě mrzí, že neprošel náš návrh na rozšíření oddlužení. Ten totiž mohl pomoci stovkám tisíc lidí, kteří jsou dnes v bezvýchodné situaci. Novela nabízela velmi konkrétní východisko všem lidem, kteří by měli poctivou snahu se z dluhové pasti dostat. Velmi mě mrzí, že kvůli obstrukcím pravicové opozice v ní zůstanou ještě další léta.

LIDOVÉ NOVINY: No počkejte, ale vy jste novelu předložili až loni před létem. Nenesete část viny i vy, že jste s tak zásadní novelou přišli tak pozdě?

Není přijatelné, aby stát stovky tisíc lidí vytlačoval z normálního života do takzvané šedé ekonomiky, uvrhoval je do doživotního trestu, kdy budou pronásledováni exekutory a nebudou mít šanci své dluhy splatit

PELIKÁN: Fakt je, že jsme to předložili tak pozdě, že opozice měla tu šanci zastavit novelu svými obstrukcemi. Já jí to stále vyčítám, protože na tom bychom si neměli něco dokazovat, ale zkrátka pomoci konkrétním lidem. Není přijatelné, aby stát stovky tisíc lidí vytlačoval z normálního života do takzvané šedé ekonomiky, uvrhoval je do doživotního trestu, kdy budou pronásledováni exekutory a nebudou mít šanci své dluhy splatit. Předložili jsme to pozdě, ale dříve to udělat nešlo, mělo-li to za něco stát.

LIDOVÉ NOVINY: Každopádně máte postaráno o volební téma. V programu ANO jde o první bod v resortu spravedlnosti.

PELIKÁN: Doufal jsem, že to nebude volební téma, že se tím budu moci jenom chlubit, ale dopadlo to takto. Bude to ale určitě moje hlavní téma, se kterým jdu do voleb, co budu chtít dotáhnout.

LIDOVÉ NOVINY: Budete dál akcentovat i „zkrocení zlých exekutorů“? Řadu otázek měla řešit novela exekučního řádu, která se ani nedostala na jednání vlády.

Hlavním důvodem ostře negativního chápání exekutorů v české společnosti je, že řada lidí by neměla být v exekuci, ale v oddlužení. Na to nyní nedosáhnou a ti lidé vědí, že každý týden přijde jiný exekutor a je to nekonečný příběh.

PELIKÁN: Téma to je, ale slabší, v oblasti exekucí už jsme hodně věcí změnili. Exekuce budou lidem vždy extrémně nepříjemné. Když se ale zamyslíme, pak hlavním důvodem ostře negativního chápání exekutorů v české společnosti je, že řada lidí by neměla být v exekuci, ale v oddlužení. Na to nyní nedosáhnou a ti lidé vědí, že každý týden přijde jiný exekutor a je to nekonečný příběh. Pokud se to změní a oddlužení se jim otevře, exekuce půjde jen za těmi, kteří nechtějí plnit své závazky. Pak bude rázem úplně jiný i obraz exekutorů u veřejnosti.

LIDOVÉ NOVINY: Je v justičním programu ANO něco nového, na co chcete lákat voliče?

PELIKÁN: Ono to hodně navazuje na to, co jsme na ministerstvu dělali doposud, a bylo by divné, kdyby to bylo obráceně. Nové věci tam ale určitě jsou, třeba chceme prosadit zákon o hromadných žalobách. To je velmi silné téma ve spotřebitelské oblasti, zásadně by to přetvořilo české právní prostředí.

Chceme prosadit zákon o hromadných žalobách. To je velmi silné téma ve spotřebitelské oblasti, zásadně by to přetvořilo české právní prostředí.

Pochybení jednoho obchodníka se nedotýká jen práv jednoho izolovaného spotřebitele, nýbrž jde většinou o větší skupiny. Hromadná žaloba umožní takovým skupinám požadovat nápravu jejich práv společně. První verze věcného záměru zákona už je na ministerstvu hotová, není to jen planý slib.

LIDOVÉ NOVINY: Jste dvojka na pražské kandidátce ANO. Budete na billboardech?

PELIKÁN: Zdá se, že ne. Každopádně se do kampaně zapojím, což dělám poprvé v životě a jsem na to zvědavý. Nedávno jsme ji spustili, už jsem absolvoval nějaké mítinky, tuším, jak to má vypadat. Mám představu, že budu ještě více mezi lidmi než dnes. Když pojedu tramvají do práce, tak si výjimečně neotevřu knížku, ale budu se snažit navazovat kontakt se spolucestujícími.

LIDOVÉ NOVINY: To si vás úplně nedovedu představit, jak se lidí v tramvaji ptáte, co je trápí.

Nejsem úplně šťastný v politice, protože si opravdu mnohem raději čtu. Zkusím se ale překonat a nějak to přežít.

PELIKÁN: Právě proto říkám, že nejsem úplně šťastný v politice, protože si opravdu mnohem raději čtu. (směje se) Zkusím se ale překonat a nějak to přežít.Rád mluvím s lidmi, ale jsem introvert a nerad se jim podbízím. Jak jsem měl vždy problém oslovovat krásné neznámé ženy, tak mám problém oslovovat potenciální voliče na ulici.