Nejbrutálnější těžba ropy

Dánové instalují ropnou plošinu severně od Grónska. Případnou ropnou skvrnu by podle tajných britských dokumentů už nikdo nikdy nevyčistil.

Aktivisté Greenpeace se snažili v dubnu zabránit vyplutí plošiny Leiv Eiriksson z tureckého přístavu. foto: © GreenpeaceČeská pozice

Aktivisté Greenpeace se snažili v dubnu zabránit vyplutí plošiny Leiv Eiriksson z tureckého přístavu.

Komandům dánského námořnictva, které chrání ropné práce na nejkontroverznější ropné plošině světa, se postavily dvě lodi Greenpeace. Nemohly se přiblížit blíž než na dohled, protože plošinu Leiv Eiriksson stráží válečná fregata třídy Thetis ve službách NATO. Aktivisté Greenpeace mají v rukou tajné dokumenty britského ministerstva zahraničí, které získali na základě práva na svobodný přístup k informacím. Dokládají, že britská vláda pokládá za nemožné případnou ropnou skvrnu v Arktidě odstranit.

Britský ministr pro energetiku Chris Hune se v nich vyjádřil: „Zajistit pomoc v případě problémů se znečištěním je složité a náprava škod je téměř nemožná.“ V jiném dokumentu stojí: „Setrvávají značné pochybnosti. Nejvýznamnější z nich jsou ekologické – a možnost druhé události typu Mexického zálivu. (…) Arktický ekosystém je velmi zranitelný a havarijní opatření by byla kvůli odlehlosti oblasti a obtížným podmínkám v teplotách pod bodem mrazu pomalejší a obtížnější než v Mexickém zálivu.“

Naftařská společnost Cairn Energy připouští znečištění i bez případné havárieJak zjistili Greenpeace, naftařská firma Cairn Energy připouští znečištění i bez případné havárie. Vrtné práce by měly vést k vypuštění nejméně 9000 tun toxických chemikálií přímo do vod Davisova průlivu, přičemž by měly být uvolněny ty nejnebezpečnější chemikálie v množství větším, než pochází z celoročního provozu všech ropných zařízení v Norsku a Dánsku.

Dvě lodi Greenpeace – Esperanzy a Arctic Sunrise – hledaly obrovskou plošinu, vážící 53 tisíc tun, celý týden. Překvapivě ji našly v takzvané Ledovcové uličce (Iceberg Alley) známé tím, že tudy do teplejších moří plují severské ledovce. Firma hodlá ledovce odtahovat nebo je vodními děly vychylovat z cesty, aby při těžbě nedošlo ke srážce. Pokud bude ledovec příliš velký, slíbila firma pohnout plošinou. Loni se z Petermanova ledovce na sever od Ledové uličky odlomila kra o ploše 260 km2.

Riziko srážky s ledovcem a únik ropy nejsou jediným důvodem, proč jsou podle mluvčího Greenpeace Bena Ayliffa aktivity Cairn Energy extrémně nezodpovědné a proč by měla ropná plošina Leiv Eiriksson arktickou oblast okamžitě opustit. Je to místo života plejtváků obrovských, ledních medvědů, tuleňů a stěhovavých ptáků. Předpokládané úniky z plošiny jim moře v daném místě otráví.

Počet příspěvků: 1, poslední 27.5.2011 01:54 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.