Něco pozitivního od pana psychiatra

Jak se nezbláznit ze samých špatných zpráv není jediná rada, kterou čtenářům Aktuálně.cz poskytl Radkin Honzák.

Slyšel jsem, že ČESKÁ POZICE nemá dobrou pověst mezi marketéry, neboť se příliš soustřeďuje na negativní témata, což je fuj. Nu, připusťme, že chceme-li čtenáře uvést v zahradu plnou motýlů mezi květinami, musíme je obyčejně odkázat jinam. Proto si přečtěte osvěžující až půvabný on-line rozhovor psychiatra Radkina Honzáka se čtenáři Aktuálně.cz. Téma znělo Jak se nezbláznit, konkrétně nezbláznit ze samých špatných zpráv, takže se pochopitelně cítíme skoro provinile.

Mimochodem, téma rozhovoru by se mohlo pozměnit na Jak odpovídat normálně. Protože ale slovo normální pan Honzák, jak zdůraznil, nesnáší, nahraďme ještě slovo normálně slovem kulturně. Takto lze Honzákův rozhovor doporučit obzvlášť veřejným činitelům, kteří tak rádi jisté druhy rozhovorů poskytují, jenže odpovídat kulturně většinou neumějí.

  • Hlavně je příjemné zase jednou číst rozhovor, v němž na otázku uvedenou slovem Proč začíná odpověď slovem Protože.
  • Kde osobnost odpovídá na otázku, která byla položena.
  • Kde na otázku, která byla položena, odpovídá.
  • Kde odpovídá stručně a přitom výstižně, což není jen známka intelektuální kapacity, ale praktické chování, aby se to také dalo dočíst a pak bez balastu citovat a vůbec použít.
  • Odpovídá barvitě, aby to utkvělo v paměti.
  • Odpovídá srozumitelně, aby to budilo důvěru.
  • Odpovídá jako člověk, ne jako instituce, takže vzbuzuje pozitivní reakce.

Propána, teď vidím, že to zní jako z některé příručky… No jo, tak proč ji tolik lidí, kteří se pokoušejí poskytovat rozhovory, nečetlo?

Co se týká úhelné otázky, jak se nezbláznit ze špatných zpráv, Honzák reaguje odpovědí z kategorie barvitých a obrazných. Pro kontext je třeba předeslat, že navazuje na jiné vyjádření, že lidé se nejčastěji zblázní „ze sebe samotných, z toho, jak berou svět, jak se staví k okolí, co ONI SAMI považují za nesnesitelné…“.

Otázka uživatele podepisujícího se Warrior:
Dobrý den, pane doktore, otázku jak se nezbláznit si pokládám každý den. Jak již bylo zmíněno výše, dnešní doba je, co se týče dobrých zpráv, velmi skromná a mě by zajímalo, co byste doporučil obyčejnému smrtelníkovi, aby se nezbláznil? Děkuji za Vaši odpověď a za svoji energii, kterou jí věnujete.

Radkin Honzák:
a) místo Warrior se začněte podepisovat Temperance – já to taky tak předstírám;
b) pak si přečtu kvalitní zprávy: Velryba na kajaku se vynořila jen pár metrů za ženou. Na erotický film si vyšla bez podprsenky. Lucie Bílá se převlékla za mořskou pannu pod dohledem inspektorů. V Ivetě Bartošové bouchly saze. Jejich otálení nelze označit jako trestní čin. Turisté požádali ošetřovatele, aby zapózoval s kajmany. Pak ho roztrhali. Kocour Micin visel z okna za hlavu. Tak může padnout i vláda.
c) a pak si dám kafe.

Zejména mě ale upoutalo jedno Honzákovo obecnější doporučení, které se může hodit ještě dnes večer.

Tazatelka stojí na počátku své profesní kariéry a má strach z neúspěchu. Věří si čím dál méně a má problémy se sebeprezentací. Jak se v této situaci motivovat?

Radkin Honzák:
Odpověď myslím (kupodivu) zcela vážně a vychází z jedné poznané pravdy: chceme-li získat nějakou vlastnost, bezpečná cesta k tomu je začít předstírat, že už ji máme.

Celým rozhovorem se můžete potěšit na Aktuálně.cz, zítra Vám náladu zase pokazí, krom většiny jiných médií, ČESKÁ POZICE.