Nečekané obvinění Martina Dvořáka, body pro primátora Svobodu

Už to začínalo vypadat, že primátor Bohuslav Svoboda souboj o prošetření zakázek v dopravním podniku prohrává...

„Po mém odchodu přinutil primátor Svoboda mé nástupce v rozporu s právními stanovisky podepsat smlouvu s městem, která obrala dopravní podnik o čtyři miliardy korun,“ tvrdí Martin Dvořák. foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

„Po mém odchodu přinutil primátor Svoboda mé nástupce v rozporu s právními stanovisky podepsat smlouvu s městem, která obrala dopravní podnik o čtyři miliardy korun,“ tvrdí Martin Dvořák.

Už to začínalo vypadat, že parta kolem bývalého ředitele pražského dopravního podniku (DPP) Martina Dvořáka, případně advokátů kanceláře Šachta & Partners (dnes MSB Legal) se dostává do sedla. A to oproti skupině pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) a advokáta Václava Lásky (zabýval se problematickými zakázkami v DPP), kteří se snažili prošetřit podezřelé zakázky dopravního podniku.Náznakem takového vývoje byla lednová zpráva auditorské společnosti KPMG (více zde), která nepotvrdila údajné stamilionové škody dopravního podniku, jak před tím primátor avizoval. Dvořák v rozhovorech s novináři mimo záznam naznačoval, že proti „Svobodovcům“ přejde do protiútoku.

A hle, najednou je vše jinak: Dvořák byl spolu s dalšími třemi lidmi obviněn. Společníky v tomto údělu mu jsou Radovan Šteiner, bývalý pražský radní z ODS, dále jednatel firmy Cross Point Pavel Švarc a bývalý personální ředitel DPP Tomáš Petana. Podezřelí jsou z porušení povinností při správě cizího majetku (týká se jen Dvořáka a Šteinera) a z pletich při veřejné soutěži a dražbě.

Podrobnosti uvedl web Týden.cz: Dvořák údajně ve výběrovém řízení zvýhodnil firmu Cross Point, která pro podnik zajišťuje prodej jízdenek (službu poskytuje od roku 2008). Dle policie dopravnímu podniku vznikla škoda 56,7 milionů korun. Cross Point za své služby ročně dostával 130 milionů korun (oproti předchozím zhruba 30 milionům korun účtovaným firmou Šoch). Případ dozoruje pražský státní zástupce Adam Borgula. Dvořákovi hrozí trest dva až osm let ve vězení.
Podle policie Dvořák k původní smlouvě uzavřel s firmou Cross Point dodatek, který umožnil rozšířit počet prodejních míst jízdenek bez splnění zákonných podmínek. Na to Dvořák ve čtvrtek ČT 24 reagoval argumentem, že „došlo k dvojnásobnému navýšení počtu prodejních míst, k výraznému nárůstu otevírací doby a k výraznému nárůstu prodaných jízdních dokladů“. Policie však Dvořákovi přičítá k tíži, že ve výběrovém řízení znevýhodnil ostatní firmy – například tím, že jednou z podmínek pro zájemce bylo garantovat pracovníky se znalostí angličtiny či němčiny. (Tato výtka zní poněkud divně – alespoň část prodejců lístků dopravního podniku v hlavním městě by vzhledem k množství cizinců měla cizím jazykem vládnout…)

Není pravda, že společnost KPMG ve své zprávě tvrdila, že zakázka je v pořádku

Dvořák webu týden.cz ve středu řekl: „Naprosto nečekaně mi přišlo obvinění. Přestože má policie k dispozici stanovisko auditorské firmy KPMG, které říká, že zakázka byla v pořádku.“ To však musíme uvést na pravou míru: Není pravda, že společnost KPMG ve své zprávě tvrdila, že zakázka je v pořádku.

ČESKÁ POZICE má dokument k dispozici a v něm stojí: „I když na základě obdržených dokumentů nemůžeme učinit závěr o vzniku škod a její výše z předložených dokumentů nevyplývá, nemůžeme vyloučit, že existují jiné dokumenty a informace, ze kterých lze vznik škody a její výši dovodit.“

Primátor boduje

Kauza Cross Point byla jednou ze spouštěcích afér v pražském dopravním podniku na podzim 2011, které Dvořák neustál a ke konci roku skončil v čele největší pražské městské společnosti. Vše začalo falešnými jízdenkami a informací, že z každé prodané jízdenky odcházejí haléře firmě Cokeville Assets z Britských Panenských ostrovů. Posléze Nadační fond proti korupci označil za aktéry udajných trestných činů (mimo jiné) lobbistu Iva Rittiga a pražskou advokátní kancelář Šachta & Partners. Poznamenejme, že právě tato kancelář dle sbírky listin zastupovala kyperskou společnost Countertop Limited, která v roce 2008 Cross Point koupila.

Loni v srpnu si protikorupční policie přišla do sídla dopravního podniku pro případné důkazy v souvislosti trestními oznámeními podanými Dvořákovým nástupcem Vladimírem Lichem například právě na Dvořáka, Šteinera a advokáty z „šachtovské“ kanceláře MSB Legal.  

Boj proti Dvořákovi a spol. si pod sebe v loňském roce stáhnul přímo primátor Svoboda. I řada městských politiků nabývala podezření, že silnými slovy o půlmiliardových škodách si primátor spíše dělá PR před voliči, což by se ve výsledku mohlo obrátit proti němu. Velká slova, žádné výsledky. Obvinění Dvořáka mu však politické body jistě přinese.

Počet příspěvků: 2, poslední 1.3.2013 06:47 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.