Nečekané důsledky zadržení tří rebelů ODS pro justici

Návrh zákona o státním zastupitelství se po policejní razii může dočkat takových změn, že bude pro žalobce nepřijatelný.

Policejní zátah z minulého týdne, jehož výsledkem bylo zadržení úředníků, politiků a vojenských zpravodajců, má vážné dopady i na schválení návrhu zákona o státním zastupitelství. Po nejrůznějších peripetiích norma sice v květnu doputovala až do Poslanecké sněmovny, avšak její podpora nyní o něco klesla.

Důvod? Novela má totiž zajistit větší nezávislost veřejných žalobců na exekutivě a nechat vzniknout speciální protikorupční úřad. Jenže právě to si politici a takzvaní političtí podnikatelé v Česku nepřejí. Samozřejmě to nepřiznají veřejně, avšak mimo záznam připouštějí, že osamostatnění důležitého prvku justice by mohlo vést k ještě častějším „zatykačkám“ a žádostem o vydání poslanců než doposud.

Averzi vůči novele zvýšil právě zásah Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu z minulého týdne. Politici – nejen z vládní koalice – byli doslova zděšeni, když policisté zadrželi kromě šéfky premiérova kabinetu Jany Nagyové a dalších osob i trojlístek bývalých poslanců ODS — Petra Tluchoře, Ivana Fuksu a Marka Šnajdra —, a to kvůli kupčení s politickými trafikami za složení poslaneckého mandátu. „To, co bych nazval politickou dohodou, v tom pejorativnějším smyslu politickým dealem, to znamená, já podpořím tebe, ty podpoříš mě, je přece standardní součástí politiky,“ rozčiloval se minulý pátek dosluhující premiér Petr Nečas na plénu sněmovny. Ačkoli šlo o projev v zásadě již padlého politika, za svá slova sklidil potlesk většiny poslanců z ODS.

Návrh novely zákona o státním zastupitelství provázely potíže už v minulosti. Premiér Nečas s jeho projednáním ve vládě dlouho otálel. Neshody ohledně větší nezávislosti justice byly údajně jedním z důvodů, proč loni v létě odvolal propagátora novely a exministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila. Premiér a předseda ODS si uvědomoval, že jde o citlivou záležitost, jak dovnitř své strany, tak pro veřejnost. Zásadní kritické připomínky k návrhu vyjadřovali i další vládní a opoziční poslanci. Vratká podpora klíčové normy se po razii na Nagyovou a spol. ještě více zkomplikovala.

Možná nastane situace, že zásahy poslanců do úpravy návrhu v rámci projednávání ve sněmovně budou natolik devastující, že nejvyšší žalobce Pavel Zeman přemluví ministra spravedlnosti, aby zákon raději stáhl.

Počet příspěvků: 3, poslední 19.6.2013 04:50 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.