Ceska Pozice

Nečasův čardáš začíná. Sledujme výsledky.

Nejčerstvější poryv již téměř nepřetržité krize Nečasovy vlády zase o kousek odsunul jednání o řadě důležitých zákonů.

ODS, TOP 09 a solitéři kolem Karolíny Peake si poprvé vyzkoušeli, jakou podporu v Poslanecké sněmovně vlastně mají. Nebylo to špatné. Prosadili přerušení schůze do 2. května, pro návrh získali 100 hlasů (to by v pátek při hlasování o důvěře vládě nestačilo). Na druhou stranu v úterý ve sněmovně chyběli někteří poslanci ODS a TOP 09, takže není třeba se až tak stresovat. Naopak véčkaři již hlasovali proti Nečasovi a spol.

Zpráva by se však dala interpretovat i jinak. Nejčerstvější poryv již téměř nepřetržité vládní krize především zase o kousek odsunul jednání o řadě důležitých zákonů. V úterý měly být na programu poslanců mimo jiné body:

Nečasův formující se slepenec by v pátek s největší pravděpodobností důvěru získat měl. Otázkou je, zda to bude stačit na schválení důležitých reforem a zákonů, kvůli kterým oficiálně drží ODS a TOP 09 vládu stůj, co stůj. Například na majetkové vyrovnání s církvemi. S tímto „megazákonem“ by mohli mít problém někteří Peakovci (stačí se podívat, jaké „virgle“ kolem restitucí dělali nedávno ještě v dresu VV) i někteří zákonodárci z ODS. Netřeba chodit daleko do historie, jak s církevními restitucemi před lety zatočil tehdy ještě poslanec ODS Vlastimil Tlustý.

Jisté nicméně je, že období „pohodlné vládní většiny“ je pryč a nyní se můžeme těšit na „přeběhlický čardáš“ kolem každého důležitějšího zákona. Právě k reformním zákonům, nikoli k obvyklým vyjednávacím komediím, by nyní měla být obrácena kontrolní pozornost české veřejnosti.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.