Nečasovo odvolání Pospíšila: ODS brblá

Kvůli odvolání ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila se sejdou regionální rady ODS v Plzeňském a Hradeckém kraji.

foto: © ČTK, ČESKÁ POZICEČeská pozice

Členskou základnu ODS stejně jako veřejnost zaměstnává odpověď na otázku, proč premiér a stranický předseda Petr Nečas v úterý dopoledne bez varování odvolal ministra spravedlnosti a stranického místopředsedu Jiřího Pospíšila. Nečas – zhutníme-li jeho vysvětlení do jedné věty – tvrdí, že tak učinil, protože Pospíšil požadoval navýšení rozpočtu o miliardu korun na vězeňství. Jenže straníkům se toto vysvětlení nezdá.

První logicky zareagovali Pospíšilovi nejbližší — plzeňští občanští demokraté. „Myslím, že budeme chtít, aby nám to pan premiér vysvětlil na naší stranické půdě. Buď bude schopen v krátké době přijet do Plzně, což chápu, že je obtížné při jeho zaneprázdnění, nebo nějaký reprezentativní vzorek z plzeňské ODS přijede třeba za ním do Kramářovy vily,“ řekl Lidovým novinám Pospíšilův spojenec, člen výkonné rady ODS a podnikatel Roman Jurečko.

Nejen Plzeňáci se diví...

Poslankyně Horníková k odvolání Pospíšila: „Pokud tam nejsou ještě jiné závažné důvody, tak to nechápu. Působí to značně neprofesionálně.“

Ale Plzeňáci, kteří svolali na čtvrtek regionální radu ODS, nejsou sami, kdo není spokojen s dosavadním vysvětlením premiéra Nečase. Regionální radu chce svolat na pondělí i hradecká organizace strany. „V tuto chvíli není doba na odvolávání ministrů. A ten důvod — odvolat ministra kvůli rozpočtu — mi přijde zvláštní. Nesouhlasím s ním,“ řekla ČESKÉ POZICI poslankyně a předsedkyně hradecké ODS Zdeňka Horníková s tím, že je nyní na dovolené v cizině a nemá jiné než oficiální informace. „Žijeme ve složité době před krajskými a senátními volbami a premiér odvolává ministra, který se těší důvěře veřejnosti a je oblíben u řadových straníků. Pokud tam nejsou ještě jiné závažné důvody, tak to nechápu. Působí to značně neprofesionálně,“ dodala pro ČESKOU POZICI pozici Horníková.

Rozpačitost z úterního rozhodnutí stranického šéfa vyjádřila i poslankyně a starostka Prahy 2 Jana Černochová. „Překvapilo mě to. Mrzí mě to, protože Jiřího Pospíšila jsem považovala za dobrého ministra. S komentářem ale počkám na rozhovor s panem premiérem,“ uvedla pro ČESKOU POZICI Černochová.

Určitý distanc vyjádřila i místopředsedkyně ODS a šéfka Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová. „Je to právo premiéra a jeho odpovědnost. Na druhé straně si myslím, že (Pospíšil) v rámci svého resortu odvedl velmi solidní práci,“ řekla politička Právu. A opatrná slova volil i lídr krajské kandidátky ve středních Čechách a primátor mladé Boleslavi Raduan Nwelati. „Může se mi to vnitřně líbit, nebo nelíbit. To je ale všechno, co s tím mohu udělat. Jde o nedotknutelné právo premiéra, který si vybírá spolupracovníky. Takže i kdyby se mi to nelíbilo, tak za to kritizovat premiéra nebudu,“ napsal ČESKÉ POZICI Nwelati.

Dle dalšího člen ODS, jenž si nepřál být jmenován, panuje nespokojenost s Pospíšilovým odchodem z vlády i u části brněnských občanských demokratů a na Olomoucku.

Šťastný premiéra podpořil

Naopak za premiéra se postavil pražský politik Boris Šťastný. „Hysterie okolo odvolání ministra spravedlnosti by měla skončit. Neumím říci, jestli zdůvodnění premiéra je dobré, jestli tam nejsou ještě další věci, které nejde s ohledem na státní nebo stranický zájem zveřejnit, ale rozhodně na to má ústavní právo a já za ním v tomto ohledu stojím,“ řekl ČESKÉ POZICI Šťastný. A dodal, že výzva TOP 09 a Miroslava Kalouska, aby byla na post vrchní státní zástupkyně v Praze jmenována Lenka Bradáčová, paradoxně snižuje její šance. „Pro mě je to důvěryhodná a kvalifikovaná osobnost, ale tyto výroky politiků to diskvalifikují a poškozují.“

Dle několika zdrojů z ODS je velmi pravděpodobné, že Pospíšil bude kandidovat v krajských volbách na Plzeňsku a na podzimním kongresu může promluvit i do volby nového vedení ODS.

Počet příspěvků: 4, poslední 28.6.2012 05:39 Zobrazuji posledních 4 příspěvků.