Nečasovo nepříjemné dilema: Prezidentský kandidát ODS

Břímě výběru vhodného uchazeče by z předsedy ODS sňaly stranické primárky.

Nehledě na skutečnost, zda Senát posvětí přímou volbu prezidenta, se premiér a předseda ODS Petr Nečas jedné nepříjemnosti nezbaví. Výběru kandidáta ODS na prezidentskou funkci. Zájemců o tento post je mezi důležitými členy ODS několik: místopředseda Senátu Přemysl Sobotka, předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, spekuluje se též o ambicích pražského primátora Bohuslava Svobody a europoslance Evžena Tošenovského.

Pokud by volba zůstala v rukou nejužšího vedení, musel by se Nečas rozhodovat mezi kolegy, kteří mají ve straně vlastní fankluby, Sobotka a Němcová navíc zasedají v nejvyšším stranickém orgánu, grémiu ODS. Unáhlený výběr by mohl rozpoutat bratrovražedný boj. A nominační hry by proto mohly rozkývat židli i pod Nečasem, který bude na konci roku obhajovat funkci předsedy. Ve výrocích je proto krajně opatrný. Nejenže odmítá říci, kdo je jeho favoritem, ale nechce dokonce prozradit ani způsob výběru. „Svoji představu samozřejmě mám a mám i představu procedury nominace kandidáta za občanské demokraty. Smysl hovořit o těchto věcech ale má až skutečně ve chvíli, kdy bude jasné, jak bude volba prezidenta republiky v roce 2013 probíhat, zda to bude volba přímá, všemi občany, nebo nepřímá v parlamentu. Do té doby jsou to teoretické a akademické debaty,“ prohlásil premiér Nečas v rozhovoru pro iDnes.cz.

Podle zdroje ČESKÉ POZICE z vedení ODS proto Petr Nečas vymýšlí, jak se odpovědnosti za výběr zbavit. Jeden ze způsobů nabízí vnitrostranické referendum – tedy primárky. Straníci vyberou jméno za Nečase, který jen oznámí jméno kandidáta. Reálnost této možnosti potvrzuje i jeden důležitý hlas, který primárky připustil, a to hlas Zbyňka Stanjury, šéfa poslaneckého klubu strany a Nečasova spojence. Pro HN uvedl: „Pokud se sejde více kandidátů, tak předpokládám, že proběhnou stranické primárky, kdy jednotliví kandidáti budou objíždět regiony a přesvědčovat o svých přednostech. A nemyslím, že by způsob výběru kandidáta závisel na způsobu volby.“

Sluší se dodat, že v podobné šlamastice se nachází rovněž ČSSD. Ze strany rozdělené na příznivce předsedy Bohuslava Sobotky a prvního místopředsedy Michala Haška zazněla jména expremiéra Vladimíra Špidly, ekonoma Jana Švejnara a šéfa Ústavního soudu Pavla Rychetského.