Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

„Nečasovi“ lidé obsadili Prahu 5

  22:17

Milan Jančík definitivně ztratil moc. Po dvouměsíčním členství v místní organizaci se stal předsedou oblastní ODS Zdeněk Zajíček.

Pro Zdeňka Zajíčka zvedlo ruku 111 členů oblastního sněmu ze 119 přítomných. foto: (c)ČESKÁ POZICEČeská pozice

Vedení občanských demokratů v Praze 5 doznalo zásadní změny. Nezůstal v něm nikdo z éry bývalého kontroverzního starosty Milana Jančíka. Novým šéfem oblastní organizace se stal Zdeněk Zajíček. V tajné volbě pro něj zvedlo ruku 111 členů oblastního sněmu ze 119 přítomných. Sjez delegátů v Národním domě na Smíchově se konal pouhé dva dny poté, co šéf pražské ODS Boris Šťastný navrhl, aby byly přezkoumány stranické buňky v Praze 1 a 5 a případně byly zrušeny.

Právě zmíněné oblasti zaznamenaly těžkou porážku v komunálních volbách. Do velké míry za to podle straníků nesou odpovědnost nepopulární tváře Filipa Dvořáka a Milana Jančíka. Zejména Praha 5 si dlouhodobě nese nepříjemnou nálepku místa, kde se nakupují hlasy pro postup ve stranické hierarchii. Právě s touto neblahou tradicí hodlá nové vedení zkoncovat.

„Rozptýlili jsme především pochybnosti sami o sobě. Byli jsme schopni nalézt řešení, které má budoucnost. Věřím, že jsme dokázali, že je v ODS síla na sebereflexi a že umíme generovat nové tváře,“ řekl ČESKÉ POZICI krátce po zvolení Zajíček. Dodal zároveň, že nemůže na sto procent rozptýlit všechny obavy celopražské ODS. Sám ale obavy o budoucnost organizace v pátém pražském obvodě nemá.

Že je situace na Praze 5 vážná, naznačilo pražské vedení ODS tím, že pověřilo Josefa Noska a Rudolfa Blažka vypracovat analýzu stavu obou zmíněných městských částí. ODS reaguje na nařčení týkající se údajných velrybářských praktik a umělého navyšování členstva v místních sdruženích pomocí černých duší. Lidé údajně do místních buňek vstupovali pouze proto, aby podpořili moc místního politika. Někteří občanští demokraté z Prahy 5 dokonce mimo záznam připustili, že se za hlasování podle instrukcí platily „honoráře“.

Převolená organizace

Vedle Zdeňka Zajíčka se do vedení oblastní rady dostal starosta Radotína Karel Hanzlík, Martin Frélich z Motola, předseda místního sdružení Radlice Lukáš Herold a starosta městské části Praha–Lipence Michal Popek. Kompletní převolení čelních představitelů organizace se povedlo díky tomu, že takzvaní Jančíkovci na sněm dorazili v malém počtu. Většina z nich pochopila, že jejich symbol ztratil v oblastní organizaci moc.

Novopečený předseda po zvolení navrhl, aby se napříště změnil systém nominace členů do oblastního sněmu. Podle Zajíčka by se měli delegáti rozdělit mezi jednotlivá místní sdružení rovnoměrněji. Z místních organizací by do sněmu byli delegováni automaticky dva straníci. Následně by místní organizace delegovaly zástupce dle počtu členů sdružení. Kupříkladu za prvních padesát lidí by na sněmu zasedlo maximálně pět delegátů. Tento systém by omezil mocenské přečíslování pomocí narychlo nabraných a zmanipulovaných straníků.

Pro představu: V současnosti sdružuje členskou základnu v Praze 5 čtrnáct místních organizací. Za Smíchov, který čítá 151 členů ODS, mohlo na sněm přijít 32 delegátů. Z Újezdu se sedmnácti členy mohli do Národního domu na Smíchově, dorazit čtyři lidé. Podle zpráv zdrojů z ODS v Praze 5 je však ve smíchovské místní organizaci zhruba osmdesát lidí vedeno jako černé duše. Právě Smíchov platí za tradiční baštu příznivců Milana Jančíka. Reálně to funguje tak, že poté, co exstarosta Jančík loni odstoupil z vedení oblastní organizace, nebylo místní sdružení schopné se ani sejít v dostatečné počtu na to, aby byla buňka usnášeníschopná. Znalci stranické byrokracie potvrzují, že je to jasný důkaz velrybaření, které v minulosti panovalo.

Kudy dál?

ODS se v Praze 5 může pochlubit největším počtem členů ze všech pražských částí. To z ní činí silnou organizaci. Živě se proto spekuluje, co by nastalo v případě, že by Ústavní soud v Brně rozhodl dát za pravdu stížnostem menších stran na regulérnost komunálních voleb a nařídil jejich opakování. To by mělo za následek sestavení nových stranických kandidátek.

Podle nejmenovaného zdroje ČESKÉ POZICE by to znamenalo, že současní pražští zastupitelé občanských demokratů by se nemohli spolehnout na automatickou podporu Prahy 5, která se v mezičase proměnila. To je údajně důvod, proč pražské vedení strany tlačí na zrušení oblastní organizace. Byla by vytvořena organizace nová, a jak poznamenal zdroj ČESKÉ POZICE, „to by pak přišel komisař, jenž by členy, kteří by chtěli vstoupit do nově založené organizace, prolustroval; mohl by se rozhodovat podle toho, zda slíbí podporu současným zastupitelům“.

Proti tomuto názoru se fakticky vyslovil Josef Nosek, náměstek primátora, který se zasedání oblastní organizace zúčastnil. „Zrušit oblastní organizaci může pouze výkonná rada ODS. Ta se tím bude zabývat, pokud k tomu dostane doporučení regionu. Není to o tom, že se někdo rozhodne zrušit místní sdružení,“ řekl Nosek. „Vnímám atmosféru v sále a snažím se zorientovat. Jsem tu první den a nasávám informace. Budu se muset rovněž podívat na smíchovské sdružení, které má tuším 150 lidí,“ dodal.

Raketový start

Čerstvě zvolený předseda ODS na Praze 5 prožívá raketový vzestup. Ačkoliv Zdeněk Zajíček patřil k zakladatelům místní organizace v Košířích, po sporech mezi Františkem Laudátem (dříve ODS, dnes TOP 09) a Milanem Jančíkem buňku opustil. Na "pětku" se vrátil letos v prosinci. Záhy se stal předsedou místní organizace na Barrandově a po dvou měsících získal nejvyšší funkci na oblasti. Zajíček je vzděláním právník. V devadesátých letech byl poslancem. Působil jako náměstek ministra vnitra Ivana Langra, kde měl na starosti elektronizaci státní správy, později rovněž jako náměstek ministryně spravedlnosti Daniely Kovářové. Nyní zastává post náměstka ministra financí.

Autor: