Ceska Pozice

Nečasova slabost pro Kalouska

Premiér v rozhovoru pro Týden hovoří o svých ministrech i možné zdroji úniků v kauze Bém - Janoušek.

Premiér Petr Nečas poskytl obsáhlý rozhovor časopisu Týden k aktuální politické situaci a odposlechům hovorů Pavla Béma a Romana Janouška. V interview se vyznal ze sympatií k ministrovi Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) a popsal také nejlepšího prezidentského kandidáta ODS. Tím bude jednoduše ten, kdo prezidentské volby vyhraje.

Kromě již známých tezí ministerský předseda nabídl i netradiční vysvětlení, kdo mohl mít zájem nahrávky Bém-Janoušek, které devastují reputaci ODS, vynést do médií. „Mohla to dělat zpravodajská služba, ale jiná než BIS, včetně nějaké služby zahraniční,“ řekl Nečas redaktorům Týdne. Tedy GRU, CIA, Mosad nebo německá BND? A kvůli čemu – dostavbě Temelína, nákupu supersoniků či podpisu paktu fiskální odpovědnosti EU či něčemu ještě závažnějšímu? To už premiér neprozradil.

Zato se vyjádřil k několika svým ministrům. Nečas by nevsadil roční plat na to, že ministři jeho vlastní strany Petr Bendl, Martin Kuba či Jiří Pospíšil, nevedou podobné rozhovory a la Bém-Janoušek s vlivnými podnikateli Ivem Rittigem, Pavlem Dlouhým a Romanem Jurečkem. Do Pospíšila si Nečas si také rýpnul kvůli sporu státních žalobců, avšak zatím se ministra spravedlnosti odvolat nechystá. Z rozhovoru vybíráme:

Odejde Karel Schwarzenberg z vlády kvůli prezidentské kampani?

V případě úspěšné kandidatury určitě…Není možné, aby někdo seděl ve vládě a říkal: „Teď v 15:30 přestávám být členem vlády, respektujícím její politiku, a začínám být prezidentským kandidátem – a tedy v 15:31 jdu tvrdě do premiéra.“

Průšvih s eurodotacemi a oblíbenec Miroslav Kalousek

V konečném důsledku je za čerpání fondů odpovědné ministerstvo financí…Každý má své limity. Ale pan Kalousek je můj oblíbený ministr financí a mám ho rád.

Doplatí ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (Top 09) na chaos při zavedení nového systému výplaty dávek?

I tady platí, že ministr odchází, když ztratí důvěru premiéra – ani v tomto případě to nepřekročilo ony limity.

Případný návrat Víta „Superguru“ Bárty do vlády

Klíčové je, aby každý, kdo přichází do vlády, měl elementární důvěryhodnost. A z tohoto pohledu je evidentní, že návrat Víta Bárty do vlády je velmi těžko představitelný.

A došlo i na Nečasovu politickou budoucnost:

Jsem připraven složit účty z mandátu předsedy, což znamená vystavit se volebnímu střetu na kongresu ODS. Ale do té doby zbývá ještě moře času, kdy si můžu třeba někde na schodech zlámat vaz.

zpět na článek


© 2020 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.