Nečas pomohl Kovarčíkovi dokončit vysněný PPP projekt

Premiér zahájil známému lobbistovi konferenci Dny USA a EU, kterou sponzoruje řada státem vlastněných firem.

Přítomnost předsedy vlády na Kovarčíkově konferenci by se dala omluvit tím, že akci sponzorují zejména státem vlastněné firmy. foto: © ČT, ČESKÁ POZICEČeská pozice

Přítomnost předsedy vlády na Kovarčíkově konferenci by se dala omluvit tím, že akci sponzorují zejména státem vlastněné firmy.

Tento týden začínal pro lobbistu Petera Kovarčíka, přítele Václava Klause, více než dobře. Premiér Petr Nečas mu přišel zahájit konferenci Dny USA a EU, která se v těchto dnech koná v Praze na Žofíně. Pořadatelem je Kovarčíkova společnost Teleaxis. Jelikož konferenci kromě Nečase zaštítil i primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda, Kovarčíkovi se po 22 letech působení na rozhraní české politiky a byznysu konečně podařilo uskutečnit vysněný PPP projekt. Pro lobbistu skutečný vrchol kariéry: Kovarčík se nyní může konečně pochlubit tím, že „umí“ nejmocnější trio v zemi, Prezidenta, Premiéra i Primátora.

Zato pro Petra Nečase, který konferenci zahájil svým projevem, týden dobře nezačal. Na pódiu se vedle Kovarčíka tvářil dost načuřeně, vypadal, že by tam nejraději nebyl, jenže účast potvrdil už několik týdnů dopředu, v době, kdy vztah premiéra a prezidenta republiky ještě nebyl vyhrocený.

Leckdo může vyvozovat, že oslabený premiér opět hledá cesty, jak ukončit studenou válku se stále silnějším prezidentem a jeho příznivci z řad poslanců ODS

Z faktu, že Nečas akci přišel zahájit, leckdo může vyvozovat, že oslabený premiér opět hledá cesty, jak ukončit studenou válku se stále silnějším prezidentem a jeho příznivci z řad poslanců ODS. Kdyby se Nečasovi na Dny USA a EU opravdu nechtělo, mohl by za sebe klidně poslat náhradníka, například Alexandra Vondru (kvůli USA) nebo Vojtěcha Bellinga (kvůli EU – Belling je státním tajemníkem pro EU při Úřadu vlády ČR).

Ostatně hlavními hosty konference byli padlí politici USA (Richard Cheney) či Velké Británie (Gordon Brown), se kterými by Nečas neměl ztrácet svůj drahocenný čas. Jenže premiér na Žofín šel a před projevem bohužel musel vyslechnout i to, jak ho Kovarčík přítomným poněkud nedůstojně představil. Lobbista například řekl, že konferenci přišel zahájit „předseda český vlády“, který před více než dvaceti lety pracoval jako vývojový pracovník v podniku Tesla „Rožňov“.

Přítomnost předsedy vlády by se dala omluvit jen tím, že Kovarčíkovu finančně nákladnou konferenci štědře sponzorují zejména státem vlastněné firmy – Lesy ČR, ČD Cargo, Severočeské doly ze Skupiny ČEZ a ČEPS. (Ještě loni byl mezi sponzory i národní podnik Budějovický Budvar, letos už chybí.) Je skutečně záhadou, jak se v době ekonomické krize Kovarčíkovi povedlo přesvědčit šéfy podniků, aby na tuto nepříliš důležitou akci s bývalými politiky poskytli těžké miliony.

Nikdo nezainteresovaný však přesně neví, kolik peněz tyto státní podniky lobbistovi poslaly, protože informace jsou před veřejností skandálním způsobem utajovány. Doufejme jen, že premiér Nečas a jeho blízcí spolupracovníci nepatřili mezi vysoce postavené české úředníky, kteří se důležitými telefonáty ředitelům státních podniků na fundraisingu Dnů USA a EU podíleli.