Nečas otálí se jmenováním předsedy ČTÚ. Dělá to jen kvůli Kubovi?

V politických kruzích se hovoří o tom, že premiér chce počkat minimálně do konce května, kdy v radě regulátora skončí mandát Janě Fürstové.

István Léko 16.5.2013

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard Cortés, foto ReutersČeská pozice

Vláda Petra Nečase dosud nerozhodla, kdo bude novým předsedou mocného Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Tříletý mandát bývalého předsedy Pavla Dvořáka (65) skončil poslední dubnový den, v normální zemi by tedy bylo namístě, kdyby už 1. května byl tento post obsazen. Bez šéfa regulačního úřadu totiž nelze učinit řadu rozhodnutí, která spadají do výhradní kompetence předsedy. Podle informací ČESKÉ POZICE může být za otálením vlády politika a tlak velkých hráčů telekomunikačního trhu.

Předsedu ČTÚ jmenuje vláda na základě návrhu ministra průmyslu a obchodu. Šéf resortu Martin Kuba již ve druhé polovině dubna prohlásil, že na tento post navrhne dosavadního člena Rady ČTÚ Jaromíra Nováka (33), bývalého ředitele sekce digitální ekonomiky ministerstva průmyslu a obchodu. Kuba svůj návrh poslal na vládu včas, tudíž teoreticky nic nebránilo tomu, aby telekomunikační trh měl už dnes řádně jmenovaného regulátora. Problém ale vznikl na straně premiéra, který podle informací ČESKÉ POZICE vzkázal Kubovi, že o jeho kandidátovi ještě musí přemýšlet.

Co takový vzkaz ve skutečnosti znamená, není jasné. Doufejme, že jde pouze o politickou hru, o snahu předsedy ODS trochu zacvičit se svým možným rivalem v boji o post budoucího šéfa strany, a že Nováka nakonec vláda ve středu 15. května jmenuje. Horší by bylo, kdyby za otálením stála aktivita velkých společností, z nichž některé si jistě nepřejí deklarovanou zásadní změnu přístupu regulačního úřadu k dění na telekomunikačním trhu. Přesto vláda svým otálením vysílá velmi špatný signál veřejnosti, protože nahrává spekulacím, že předsedu ČTÚ vybírá pod lobbistickým tlakem firem.

Doufejme, že jde jen o snahu předsedy ODS trochu zacvičit se svým možným rivalem v boji o post budoucího šéfa strany a že Nováka nakonec vláda jmenuje„Z kandidátů na post předsedy ČTÚ má dle mého přesvědčení nejlepší profesní předpoklady Jaromír Novák, kterého také navrhnu při nejbližší příležitosti vládě ke jmenování. Novák je bezpochyby vynikajícím odborníkem na telekomunikační odvětví s dlouholetou praxí. Je pro mne zárukou, že se nebude opožďovat důležitá aukce volných kmitočtů a Češi se co nejdříve dočkají ještě vyšší konkurence na trhu díky příchodu čtvrtého operátora,“ uvedl koncem dubna ministr Kuba. Od nového šéfregulátora očekává důraz na zvýšení konkurenčního prostředí a investiční aktivity operátorů, zejména pak vypsání nové aukce kmitočtů, pro kterou regulátor připravil podmínky.

Podle informací ČESKÉ POZICE na jmenování Nováka s velkým optimismem čeká i samotný regulační úřad. Většina úředníků se prý těší, že ČTÚ se konečně rozhýbe, soustředí se více na ochranu spotřebitele a na takovou regulaci, která bude transparentní a předvídatelná.

Počkáme, až skončí Fürstová

Otázka je, zda premiér Nečas a jeho nejbližší okolí nepřijde s jiným kandidátem. Informace ČESKÉ POZICE z trhu a z politických kruhů, zejména z vedení ODS, tuto možnost zatím vylučují. Nečas prý nikoho „netlačí“, kdyby ano, tak by se o tom už minimálně spekulovalo.

Hovoří se však o jiné věci – a sice že Nečas se jmenováním předsedy regulačního úřadu chce počkat minimálně do konce května, kdy v Radě ČTÚ skončí mandát Janě Fürstové. Zatím se neví, koho na její místo ministr Kuba navrhne, ale nad obsazením tohoto postu může vzniknout další konflikt mezi ním a Nečasem. Může se totiž stát, že premiér a další členové vlády budou prosazovat, aby novým šéfregulátorem byla jmenovaná osoba, která do Rady ČTÚ přijde po Fürstové.

Co když tedy premiér Nečas spolu s ministrem financí Miroslavem Kalouskem přemýšlejí nad nějakým vděčným trafikantem? V krajním případě budeme čekat zřejmě až do konce května, kdy se uvolní místo po Janě Fürstové.

Počet příspěvků: 2, poslední 14.5.2013 10:07 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.