Nečas: O ekotendru by měla vláda rozhodnout v říjnu

Premiér Nečas v rozhovoru pro LN uvedl, že neopustil myšlenku rozdělit ekologickou zakázku dle technologií či zeměpisně na více částí.

Nečas has threatened to resign if his coalition government approves the ‘eco-tender’ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nečas has threatened to resign if his coalition government approves the ‘eco-tender’ | foto: © ČESKÁ POZICE, Jakub StadlerČeská pozice
Nečas has threatened to resign if his coalition government approves the ‘eco-tender’

Premiér Petr Nečas (ODS) poskytl na začátku politické sezony rozhovor Lidovým novinám. Kromě kauz, jimž se o prázdninách hojně věnovala média, jako jsou úředník Bátora, nepokoje na Šluknovsku či „Drábkova“ sociální karta, se vyjádřil i k vrcholícímu tendru na likvidaci starých ekologických škod. Přiznal, že neopustil myšlenku rozdělit obří zakázku na více menších částí, ať už geograficky či podle použitých technologií. „Ale vláda bude muset rozhodnout v prvé řadě o tomto tendru,“ upozornil.

Aby čtenář ČESKÉ POZICE, jemuž se do ruky o slunném víkendu nedostane papírové vydání novin, nebyl ochuzen o názory svého premiéra, přinášíme stručný výtah.

O ekotendru, u něhož v pondělí 5. září vyprší lhůta pro podávání přihlášek:

 • Myšlenku jednoho velkého ekotendru od počátku považuji za naprosto chybnou. Úvaha, že nový systém bude a priori levnější než stávající, je demagogická. Stávající systém vůbec nehájím, ale u pokusu vyřešit to jedním velkým ekotendrem přece platí, že čím je ta zakázka větší, tím prudčeji klesá počet možných uchazečů. A čím méně uchazečů, tím vyšší vysoutěžená cena.
 • Dovedu si docela bystře představit následující scénář s hypotetickými čísly: na začátku je mlha, že odstranění ekologických zátěží by nás mohlo stát až 115 miliard. Pak zpracovaný odhad, který řekne: skutečná cena je 55 až 60 miliard. První úlevné vydechnutí: hle, ušetřili jsme přes padesát miliard. Otevřou se obálky, aby se zjistilo, že jsou těsně pod tímto limitem. Sláva. Pak se statečným vyjednáváním sníží cena z 53 na 50 miliard. Hle, další, již třetí vítězství. Zveřejní se některé dosavadní ekologické zakázky, třeba plzeňská Škodovka, kam se dodatečně nalévaly stamiliony, ne-li miliardy. A vytvoří se tlak, v němž těch hypotetických padesát miliard bude ve společenství naprosto vymyšlených čísel vypadat dobře. I když to třeba pořád bude o patnáct miliard víc, než by byla reálná cena. Samozřejmě že - jak to někdy stojí v uměleckých dílech - podobnost se skutečnými čísly je čistě náhodná. Berte to jako moji uměleckou licenci.
 • Tu představu jsem neopustil (že by se ekotendr rozdělil podle technologií nebo zeměpisně na víc zakázek–pozn.red.). Ale vláda bude muset rozhodnout v prvé řadě o tomto tendru.
 • Všechny nás zaskočilo, že přestože harmonogram ekotendru je známý, ministerstvo financí předložilo vládě seznam členů této komise až teď, a to formou dodatku v programu. Mně to přistálo na stole až v pondělí. Někdo je možná háklivý ohledně státního tajemníka, tohle je ale zásadní věc v řádu desítek miliard. A přestože se ví, že nabídky mají uzávěrku 5. září, návrh komise je vládě předložen v posledním možném termínu, a ještě jako dodatek programu.
 • Třináctého září se obálky rozlepí, komise nabídky posoudí, tipuji, že vláda by mohla rozhodovat někdy v říjnu.

O novele loterijního zákona:

 • Není tomu tak (zákon nejde na ruku velkým hazardním firmám–pozn.red.), bude to velmi výrazné přitvrzení.
 • Pokud projde novela, bude mít rozhodování o těchto dotacích fakticky v rukou stát. Teprve když dotaci uzná finanční úřad, může odejít na dobročinné účely. Jinak to bude zdaněno. Současně děláme všechno pro to, aby od 1. ledna platilo další zdanění hazardu v rámci daňové reformy.
 • Mělo by se to stihnout (od příštího roku–pozn.red.). Vláda to řádně schválila, teď je to na parlamentu.
 • Pokud přijmeme antihazardní džihád, povede to pouze k tomu, že část těch firem odejde pryč, bude zdaňovat jinde a přes internet se stejně sázet bude. A zbytek odejde do šedé nebo černé ekonomiky. Ilegální hazard, ilegální kasina. A bude to nekonečný boj. Je rozumné mít to legální, pod kontrolou a slušně zdaněné.
 • Hazard, kouření a alkohol jsou tři narkomanie, které jsme se rozhodli nechat na světle.

O kauze úředníka Bátory, kvůli jehož působení na ministerstvu školství se členové kabinetu za TOP 09 nezúčastnili minulý týden jednání vlády:

 • Pan Bátora byl bezvýznamný a naprosto neviditelný úředník, kdyby neměl svého PR manažera pana Kalouska.
 • Pracovat pan Bátora u mě nebo u nějakého ministra ODS, tak by za to, co řekl, ve vedoucí funkci skončil.
 • Fakt je, že ostatní ministři při dvou příležitostech, kdy se vláda kauzou Bátora zabývala, neřekli v podstatě ani slovo. Mluvil výhradně pan Kalousek.

O sociální kartě, jejímž prostřednictvím zamýšlel ministr Jaromír Drábek vyplácet i starobní důchody:

 • Zřejmě se (ministr Drábek) nechal uchvátit svou původní profesí člověka, který se zabývá informačními technologiemi.
 • Pokud je pravda, že původní požadavek na počet bankomatů splňovala pouze jedna banka (Česká spořitelna–pozn. red.), tak se samozřejmě člověk táže, jestli za tím není nějaký záměr. Pokud se bude jednat pouze o část příjemců v hmotné nouzi, bude ten objem v řádech několika miliard korun. Z toho žádný lukrativní byznys pro jednu banku nepokvete. Ten by kvetl, jenom kdyby se tím systémem prohnaly všechny dávky včetně důchodů, tedy nějakých 400 miliard ročně.

O etnickém napětí na Šluknovsku:

 • Rozhodně to není produkt okurkové sezony. Je to vážná věc. To byly rasově motivované útoky, v tomto případě ale opačně než ty, o jakých zpravidla informují média.
 • Tu situaci musíme řešit komplexně, děti z postižených lokalit například musí pravidelně chodit do školy a získávat tam nejenom znalosti, ale i návyky, které nedostanou ve svých rodinách. Musí být spojitost mezi dávkami a veřejně prospěšnými pracemi, musí platit jedna pravidla pro všechny, zásada, že pro nikoho nebude žádná diskriminace, ale taky žádná privilegia. Základní předpoklad pro řešení tohoto problému je ale veřejný pořádek a bezpečnost. Proto ta policejní posila. To není jen zastavení pouličních nepokojů nebo násilných útoků, ale i široce rozšířených drobných krádeží.