Nečas končí. Začíná hledání nového premiéra.

Po čtyřech dnech čekání přišlo nevyhnutelné. Petr Nečas v pondělí podá demisi na funkci předsedy vlády a končí i v čele ODS.

Jakub Kalenský 18.6.2013
 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČTK, ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Skandální kauza Jany Nagyové ukončila působení třetího nejdéle sloužícího premiéra České republiky Petra Nečase, který v pondělí podá demisi. Představitelé ODS, TOP 09 a LIDEM se přesto stále budou snažit o pokračování vlády. Začíná hledání premiéra, kterého bude ochoten jmenovat deklarovaný nepřítel Nečasovy vlády, prezident Miloš Zeman.

Jak na tiskové konferenci v neděli večer oznámil Nečas, který odstupuje rovněž z pozice předsedy ODS, novým předsedou vlády by měl stát někdo z občanských demokratů. Tento požadavek ostatně respektuje i TOP 09, jak ve vysílání České televize bezprostředně po Nečasově rezignaci potvrdil šéf jejího poslaneckého klubu Petr Gazdík.

V tomto logickém požadavku je však háček. Jak už ČESKÁ POZICE uvedla, na Hradě si umějí představit jediného kandidáta z ODS, a to ministra průmyslu a obchodu Martina Kubu (který je zároveň z postu prvního místopředsedy přirozeným nástupcem Nečase na pozici předsedy strany).

První křest pro prezidenta Zemana

Jenže právě s Kubovým jménem má obrovský problém druhá nejsilnější vládní strana – TOP 09. Šéfa jihočeské ODS odmítl coby premiéra v sobotním rozhovoru pro LN předseda TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Jeden z vrcholných představitelů jeho strany ČESKÉ POZICI během neděle potvrdil, že než odsouhlasit Kubu na postu premiéra, půjde strana raději do předčasných voleb.

S Martinem Kubou jako novým premiérem má obrovský problém druhá nejsilnější vládní strana – TOP 09

Koalice se samozřejmě může pokusit vygenerovat jiného premiéra. Pokud pro něj a pro jeho vládu najde sněmovní většinu 101 hlasů, podle dosavadních zvyklostí by měl prezident takového předsedu vlády jmenovat. Ovšem Miloš Zeman se zatím snaží své pravomoci co nejvíce rozšiřovat, tudíž se s ničím z jeho strany nedá automaticky počítat. A opoziční ČSSD a KSČM samozřejmě pokračování stávající koalice s jiným premiérem odmítají a chtějí předčasné volby.

Co se onoho jiného kandidáta týče, dle důvěryhodného zdroje ČESKÉ POZICE, jenž je obeznámen s detaily nedělního jednání koalice, TOP 09 vznesla požadavek, aby byl za Nečasova nástupce vybrán někdo z poslanců. „Evidentně chtějí za ODS co nejslabšího koně. Zřejmě se to budou snažit hrát na Zbyňka Stanjuru,“ dodal zdroj. Již zmíněný Kuba poslanecký mandát nemá. A Stanjuru by mohl tlačit i Nečas, protože současný ministr dopravy byl ve vládě i ve sněmovně jeho nejvýraznější podporovatel...

Otázkou také je, co přinese další průběh vyšetřování. Jak už avizovali policisté i státní zástupci, se zatýkáním se ještě nekončí. A pokud se mezi v budoucnu zadrženými politiky budou vyskytovat i reprezentanti nového kabinetu (nebo osoby blízké těmto politikům), vládní koalice už situaci téměř jistě neustojí.

Na textu spolupracoval Martin Shabu.

O hledání nového předsedy vlády už ČESKÁ POZICE psala v článku: 

Počet příspěvků: 18, poslední 17.6.2013 11:07 Zobrazuji posledních 18 příspěvků.