Nečas: Kafemlejnek domlel, vzniká nové hodnocení vědy

Nový systém posuzování výsledků výzkumu by měl zabránit „neurvalým rozpočtovým rvačkám“.

Ke změně hodnocení české vědy se na Akademickém sněmu AV ČR vyjádřili premiér Petr Nečas i její předseda Jiří Drahoš (dole uprostřed). Kdy se změn dočkáme? foto: © ČESKÁ POZICE, Martin RychlíkČeská pozice

Ke změně hodnocení české vědy se na Akademickém sněmu AV ČR vyjádřili premiér Petr Nečas i její předseda Jiří Drahoš (dole uprostřed). Kdy se změn dočkáme?

Výdaje na českou vědu stoupnou v příštím roce na 25,9 miliardy korun, o více než půl miliardy oproti letošku, řekl premiér Petr Nečas na Akademickém sněmu AV ČR. Zastavil se i u hodnocení vědy a výzkumu.„Jedinou cestou pro změnu je kombinace kvantitativních a kvalitativních kritérií,“ vyjádřil se předseda vlády k často kritizované metodice zvané pejorativně „kafemlejnek“, která zastavila reformy vědy a výzkumu v Česku.

Nové hodnocení vědy prý bude objektivní a kontrolovatelnéNečas, z principu předseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI), se explicitně vyslovil pro vznik nové metodiky –„nezpochybnitelné, objektivní a kontrolovatelné“. Vláda již založila novou komisi, která se má zasadit o přípravu nového systému hodnocení. Kdy vznikne, není dosud známo. Každopádně by mohla zabránit „neurvalým rozpočtovým rvačkám“.

Akademie: můžeme s přípravou pomoci

O potřebách změny hovořil též profesor Jiří Drahoš, předseda Akademie věd ČR. Podle něho je tato instituce, jež čítá více než 50 vědeckých ústavů, stále nejefektivnější vědeckou silou, protože generuje v přepočtu na badatele nejvíce výstupů v České republice.

„Disponujeme i odborným týmem v oblasti hodnocení vědy, který můžeme dát k dispozici,“ sdělil Drahoš akademikům i premiéru Nečasovi, který spěchal za dalšími úkoly, ač prohlásil, že „dostal od akademie i stravenku na oběd“. Nenechal si však ujít poznámku, že přece není možné, aby některé instituce byly veskrze výborné – v minulém období se totiž AV ČR „sebehodnotila“ a většina ústavů se ocitla v nejlépe hodnocených kategoriích typu A.

Ještě před tím než Nečas opustil jednací sál, pronesl očekávanou větu akcentující potřebnost základního výzkumu. „Jakákoli cesta k jeho zpochybňování by byla kulturním barbarstvím nejvyšší úrovně,“ uvedl. Rád by však viděl aplikace, výsledky – musí se zvýznamnit podíl výzkumné sféry na hospodářství země.

„Vzniknout by mělo pět výzkumných univerzit“ a je třeba zajistit daňovými úlevami, aby do výzkumu a vývoje investovaly i firmy. Klíčové věci budou prý zavedeny do dvou tří let. „Premiér mluvil hezky, ale víte jak to chodí: slova se mluví. Počkejme na činy,“ sdělili ČESKÉ POZICI akademici v kuloárech.

Související článek: Nebe, dudy, akademici a ministr aplikátor