Nečas běží o život

Miloš Zeman nemá rád slabochy a rád jim dává najevo svou převahu. Se současným premiérem to nejspíše bude mít snadné.

foto: © ČTKČeská pozice

Premiér a předseda ODS Petr Nečas se v rozhovoru pro MF Dnes rozpovídal o budoucím prezidentovi. Miloš Zeman si může gratulovat – ještě ani není na Hradě, a nejdůležitější muž exekutivy mu dává najevo zřetelnou podřízenost.

S Václavem Klausem to Petr Nečas neměl jednoduché. Otec zakladatel svému nástupci v čele ODS Mirku Topolánkovi s oblibou házel klacky pod nohy, a ani současný ministerský předseda na tom nebyl o mnoho lépe. Vyhlídky na zlepšení vztahu s hlavou státu má však Nečas bídné. Miloš Zeman mu hned v sobotním vítězném opojení vzkázal, že jeho vláda má skončit. Jak reagoval premiér? Servilně.

„Jsem přesvědčen, že v pozici prezidenta republiky bude chtít sehrát roli státníka. Tedy toho, kdo společnost spíše dává nějakým způsobem dohromady, než někoho, kdo chce společnost štěpit a dělit,“ pravil o Zemanovi Nečas v úterním rozhovoru pro MF Dnes. V České republice by se přitom jen těžko hledala osobnost, která společnost během své kariéry více rozdělovala.

Byl to Zeman, který si chtěl kdysi do kůží členů ODS vázat stranické legitimace. Byl to Zeman, který v rámci prezidentské kampaně neváhal rozpumpovat nacionalistické vášně nebo zpochybňovat genetickou výbavu svého oponenta. Nemá ani cenu vypočítávat, koho všeho má za idioty, počínaje novináři a konče jeho stranickými exkolegy. Není jediný důvod si myslet, že by se Zeman ze dne na den měnil, naopak v posledních dnech a týdnech připomněl to nejhorší ze své povahy.

Na Hrad usedne muž, jenž nemá sebemenší důvod se Nečase bát – což v Zemanově slovníku znamená téměř totéž jako výraz „někoho si vážit“

Ve svém lísání k čestnému předsedovi Strany práv občanů jde ovšem Nečas ještě dál. „Miloše Zemana jsem vždy považoval za člověka, který dodržuje standardní politickou hru na standardním politickém hřišti,“ řekl deníku. Jen pro připomenutí: v době opoziční smlouvy byl Nečas předsedou sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost. Jako takový v přímém přenosu sledoval brutální čistky, které Zeman a jeho lidé (především Miroslav Šlouf) prováděli v bezpečnostních složkách: Odstranění šéfa protikorupční policie Evžena Šírka, který se zabýval podivným financováním ČSSD. Odvolání Stanislava Kosíka, šéfa Finančního analytického útvaru, který prověřoval transakce věřitele Zemanovy tehdejší strany Pavla Tykače. Instalace Tomáše Kadlece do čela Národního bezpečnostního úřadu.

Klaus proti Zemanovi ráj?

Přitom právě za Nečasovy vlády se bezpečnostní složky státu probouzejí k jakési efektivitě. Obvinění nebo odsouzení vysoce postavených politiků už nejsou něčím nepředstavitelným, ale naopak se v poslední době objevují tak často, až je z toho společnost podle některých průzkumů znechucená. Zemanovy metody prostě Nečas nemůže vnímat jako standardní, a jeho slova na adresu vítěze prezidentské volby lze tedy jen velmi těžko brát vážně.

A jen těžko se jimi nechají zviklat vnitrostraničtí oponenti, kteří po vzoru Václava Klause (a v rozporu se stanoviskem grémia ODS) orodovali za Zemanovo zvolení a jimž triumf důchodce z Vysočiny vlil novou krev do žil. Nečasova vřelá, ovšem poněkud falešně znějící slova pro ně budou jen další známkou předsedovy slabosti.

Premiéra čeká ponuré období. Nemalá část jeho strany (včetně některých členů předsednictva) už čeká jen na Klausův pokyn, aby dokonali rozklad ODS. Miroslav Kalousek a jeho TOP 09 si může v doznívající euforii z kandidáta Karla Schwarzenberga pohrávat s hrozbou předčasných voleb a vyluxování hlasů na pravici. Do toho na Hrad usedne muž, jenž nemá sebemenší důvod se Nečase bát – což v Zemanově slovníku znamená téměř totéž jako výraz „někoho si vážit“ – a který už za sebou má osvědčenou spolupráci s Klausem. 

Petr Nečas ustál v čele vlády i strany už několik kritických situací. Ovšem od 8. března bude nejspíše ještě rád vzpomínat na dobu, kdy byl na Hradě Václav Klaus.

Počet příspěvků: 17, poslední 30.1.2013 10:51 Zobrazuji posledních 17 příspěvků.