Nebudu mít sex, dokud si politici neomezí imunitu

Iniciativa Inventura demokracie představila videoprojekt, kterým upozorňuje na nutnost schválení omezení imunity politiků. 

Páni politici, mějte se na pozoru! Pokud v příštím týdnu ve sněmovně neschválíte návrh novely ústavního zákona týkajícího se omezení imunity poslanců, senátorů a ústavních soudců, hrozí „sexuální stávka“ veřejnosti. K ní vyzývá občanská iniciativa Inventura demokracie, jejíž kampaň Nebudu mít sex, dokud si politici neomezí imunitu už například podpořily známé osobnosti jako herec Tomáš Hanák či socioložka Jiřina Šiklová. Jak iniciativa ve videovýzvě trefně poznamenává, „zoufalá doba si žádá zoufalé činy“.  

Současný návrh na omezení imunity poslanců, senátorů a ústavních soudců vznikl z pera skupiny poslanců všech politických stran v Poslanecké sněmovně. Nejdůležitějším bodem zmiňované novely je zrušení doživotní imunity. Větičku „Odepře-li komora souhlas, je trestní stíhání navždy vyloučeno“ nyní nahradí „Odepře-li komora souhlas, je trestní stíhání po dobu trvání mandátu vyloučeno“, respektive „Odepře-li Senát souhlas, je trestní stíhání po dobu trvání funkce soudce Ústavního soudu vyloučeno“.

Jelikož jde o změnu ústavního zákona, návrh musí podpořit minimálně 120 poslanců a v Senátu poté alespoň tři pětiny přítomných senátorů. Ve sněmovně zatím proběhla dvě čtení, v příštím týdnu bude následovat třetí a bude se o zákonu hlasovat. V rámci druhého čtení v tomto týdnu nedošlo oproti prvnímu čtení k žádným změnám. Iniciativa Inventura demokracie pak uvádí, že od roku 1989 se konalo již nejméně 11 pokusů o omezení trestněprávní imunity.

Snad si poslanci a senátoři uvědomují závažnost situace. Jak neblahý dopad by sexuální půst kvůli nesplnění letitého předvolebního slibu mohl mít na celospolečenské klima. Nejen problémy demografického rázu, ale především i hrozba výrazného zhoršení nálady ve společnosti, která by díky „sexuální stávce“ přišla o jeden ze způsobů, jak na chvíli zapomenout na nejrůznější průšvihy, jichž se čeští politici dopouštějí. Naše trpělivost totiž není bezedná, takže nás, milí politici, zbytečně moc nedrážděte.  

Projekt může každý podpořit tak, že na facebook iniciativy Inventura demokracie pověsí své video, ve kterém politikům vzkáže:

Počet příspěvků: 5, poslední 5.2.2012 02:32 Zobrazuji posledních 5 příspěvků.