Ceska Pozice

Nebezpečné siločáry v okolí zavražděného politika Romana Housky

Při rozplétání případu násilné smrti vlivného člena ústecké ČSSD je dobré si připomenout politikovu kontroverzní minulost.

foto: © montáž ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTK/Zavoral LiborČeská pozice

Pondělním éterem zaburácela zpráva: V Chomutově byl zastřelen sociální demokrat Roman Houska (51). Krajský státní zástupce Jan Jakovec v úterý dopoledne potvrdil, že politik zemřel násilnou smrtí. Houskův spolustraník a ústecký poslanec Jaroslav Foldyna k tomu uvedl, že dle něj tento čin nesouvisí s politikou. Jenže rozdělit politiku a byznys, nota bene v Ústeckém kraji, není vůbec snadné. A pro zavražděného Housku spojení obou těchto branží naopak patřilo k dennímu chlebu.

ČESKÁ POZICE se pokusila zmapovat nebezpečí, která politikovi hrozila. Vzhledem k relativně omezenému množství informací o případu jsme proto oslovili desítku politiků a lidí z bezpečnostní komunity, kteří jsou s poměry na Ústecku, a zejména pak na Chomutovsku, kde byl Houska činný, obeznámeni.

Drsná 90. léta a přejetý strážník

Abychom byli schopní rekonstruovat Houskovy aktivity a vnořit se do prostředí, v němž se pohyboval, je třeba se vrátit do devadesátých let. Právě k tomuto období se vztahuje i zájem orgánů činných v trestním řízení o jeho osobu.

O Houskovi bylo slyšet i po přelomu tisíciletí:

Když se ČESKÁ POZICE snažila zjistit, s čím může Houskova násilná smrt souviset, dostalo se nám od bývalého policisty, který se s aktivitami Housky na Chomutovsku seznámil, této odpovědi: „Může to být lichva, dotace, možná i fet a hazard. Možná taky někoho vydíral. To mu šlo.“

Blízko dotací

Houska se „proslavil“ rovněž snahou ovládnout chomutovskou a později ústeckou ČSSD. Ze strany vyštípal vnitrostranického rivala a současného politika NS-LEV 21 Petra Bendu, spojence expředsedy ČSSD Jiřího Paroubka. „Nebudu se k osobě pana Housky ani oné události vyjadřovat,“ sdělil ČESKÉ POZICI Benda. A před ukončením hovoru dodal: „Nemám strach.“ Shodou okolností letos v září Houska vyhrál spor Paroubkem, který se týkal pomluvy za srovnání se stalinským pohlavárem Lavrentijem Berijou.

V ČSSD udělal Houska kariéru. Ve stranických primárkách pomáhal k získání poslaneckého mandátu Jaroslavu Krákorovi, pro nějž pracoval jako asistent.V ČSSD udělal Houska kariéru. Ve stranických primárkách pomáhal k získání poslaneckého mandátu Jaroslavu Krákorovi, pro nějž pracoval jako asistent. (Krákora se k tragické smrti spolustraníka Housky nevyjádřil.) U téhož politika pracovala coby asistentka i Jana Vaňhová, v letech 2008 až 2012 ústecká hejtmanka, nyní náměstkyně hejtmana, předsedkyně okresního výboru chomutovské ČSSD a Houskova životní partnerka. Díky svým kontaktům a vlivu získal Houska významné posty v krajské i celorepublikové organizaci strany.

V době vlády hejtmanky Vaňhové se provalily největší skandály spojené s eurodotacemi a nechvalně známým Regionálním operačním programem Severozápad v Ústí nad Labem. První trestní oznámení sice směřovala na osoby napojené na ODS, nakonec však byl kvůli manipulacím s evropskými penězi loni v září obviněn i ekonomický náměstek hejtmanky Vaňhové a její spolustraník Pavel Kouda.

Ačkoli Houska formálně o evropských dotacích nevyjednával, dle Lea Steinera (KDU-ČSL), bývalého ředitele odboru řízení operačního programu na ústeckém dotačním úřadu, byl jeho vliv přesto citelný.

A Steiner, který poukázal na korupční prostředí při rozdělování dotací, pro ČESKOU POZICI uvedl konkrétní příklad, jenž se týkal fondu hejtmanky, z něhož se v Ústeckém kraji projekty financovaly. „Když viděli příležitost, tak řekli, že poskytnou z fondu čtyři miliony korun na vybudování dětského hřiště s tím, že si předkladatel vybere konkrétní chomutovskou firmu, která připraví projektovou žádost. Vybere si i konkrétní stavební firmu. Projekt je sice za tři miliony korun, ale do žádosti se napíší čtyři miliony. A milion zůstane u toho, kdo si to objednal,“ popsal Steiner modelový případ ve městě Štětí.

Političtí spojenci a nepřátelé

Roman Houska dle informací ČESKÉ POZICE udržoval dobré vztahy s lidmi okolo prezidenta Miloše ZemanaČlen krajského výkonného výboru a ústředního výkonného výboru Houska udržoval dle informací ČESKÉ POZICE dobré vztahy s lidmi okolo prezidenta Miloše Zemana (dle důvěryhodného zdroje redakce se Vaňhová s Houskou zúčastnili letošní oslavy 28. října na Pražském hradě). Kupříkladu Miroslav Šlouf nám k tomu řekl: „Byznys jsme spolu nedělali. Jeho partnerka, hejtmanka Vaňhová, je kamarádkou Marie Benešové.“

Požádali jsme proto Benešovou – ministryni spravedlnosti, poradkyni prezidenta Zemana a poslankyni, která kandidovala do sněmovny za ČSSD v Ústeckém kraji –, aby se k vraždě Housky vyjádřila. Ministryně tragickou věc odmítla komentovat, a dodala, že s Houskou ji neseznámil Šlouf: „V roce 2006 mne poslal kandidovat do Senátu do Chomutova Jiří Paroubek. Při kampani jsem tam poznala všechny členy ČSSD.“

Vzhledem k provázání byznysu a politiky v Ústeckém kraji, a zvláště pak na Chomutovsku, odkud pochází mimo jiné za korupci odsouzený exsenátor Alexandr Novák (do roku 2012 člen ODS), nebudou mít vyšetřovatelé Houskovy vraždy při pátrání po jejím strůjci snadný úkol.

Na přípravě článku se podílel Ondřej Koutník.

zpět na článek


© 2021 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.