Ceska Pozice

Návrat noční můry: Diag Human chce vysoudit miliardu dolarů

Za zmařenou zakázku na obchod s krevní plazmou stát před lety zaplatil 327 milionů korun. Teď Diag Human v investiční arbitráži chce ještě miliardu dolarů. Spor se potáhne minimálně další tři roky. Nejdéle trvající obchodní spor, který Česká republika kdy vedla, tak bude moci pokračovat nadále.

Josefu Šťávovi ukradli identitu. foto: Richard Cortés, Česká pozice

Josefu Šťávovi ukradli identitu.

Začátkem března to bude dvacet šest let ode dne, kdy tehdejší ministr zdravotnictví Martin Bojar odstartoval nejdéle trvající obchodní spor, který Česká republika kdy vedla. V oficiálním dokumentu vyjádřil pochybnost o solidnosti předchůdce společnosti Diag Human. Ta kvůli tomu nezískala státní zakázku na obchod s krevní plazmou. Před čtyřmi lety firma prohrála arbitráž, ve které po státu požadovala náhradu škody. Dva dny před Vánoci ale Diag Human podal další arbitrážní žalobu. Vysoudit chce zhruba miliardu dolarů.

„Ministerstvo obdrželo žalobu od společnosti Diag Human v prosinci loňského roku. Arbitrážní žaloba byla podána na základě Dohody mezi Českou republikou a Švýcarskem o podpoře vzájemných investic,“ sdělil LN Michal Žurovec, tiskový mluvčí ministerstva financí. Oproti předchozí arbitráži, ve které firma požadovala komerční nárok proti ministerstvu zdravotnictví, je nová žaloba investičním nárokem na základě mezinárodní dohody.

Josef Šťáva bojuje už 18 let

Smlouvu, o kterou se žaloba opírá, podepsal v říjnu 1990 tehdejší ministr financí Václav Klaus. Státy se v ní zavazují k ochraně investic investorů druhého státu a slibují, že investice nebudou diskriminovat nebo dokonce likvidovat. „Diag Human v žalobě neupřesnil požadovanou částku, ale uvedl, že se jedná o částku ne menší než jedna miliarda amerických dolarů,“ dodal Žurovec.

Společnost, která se brání proti zmařené investici, patří Josefu Šťávovi, miliardáři se švýcarským pasem. Podnikatel mezi své nejbližší přátele počítá i Miroslava Kalouska. Bojem o odškodnění za zmařený obchod s krevní plazmou strávil Štáva více než dvě desetiletí.

Společnost, která se brání proti zmařené investici, patří Josefu Šťávovi, miliardáři se švýcarským pasem. Podnikatel mezi své nejbližší přátele počítá i Miroslava Kalouska. Bojem o odškodnění za zmařený obchod s krevní plazmou strávil Štáva více než dvě desetiletí. Stát mu v roce 2002 vyplatil jako náhradu 327 milionů korun. O šest let později ale společnost Diag Human vyhrála arbitráž, ve které byla škoda vyčíslena na 8,3 miliardy korun. V roce 2014 o případu rozhodoval přezkumný orgán. Jeho rozhodnutí ale každá strana pochopila jinak. Ministerstvo je názoru, že škodu pokrylo vyplacených 327 milionů. Diag Human ale rozhodnutí čte tak, že platí verdikt, který firmě přiznává miliardové náhrady. Společnost už tehdy uvedla, že bude pokračovat v exekučních řízeních v zahraničí. Případ hnala zatím neúspěšně před nizozemský či americký soud.

Mediálně nejvýrazněji se nekonečná kauza dotkla Česka v roce 2011. Vídeňský soud tehdy na návrh Diag Human zabavil tři česká umělecká díla. Dva vzácné obrazy a plastiku rakouští exekutoři zabavili přímo z galerie ve Vídni, kam byly propůjčeny. Během několika měsíců se exekuci podařilo zvrátit a díla putovala domů. Kvůli obavě z dalších kroků Diag Human začalo tehdy ministerstvo kultury stahovat ze zahraničních galerií i jiná zapůjčená umělecká díla.

Stát najme světové právníky

Resort financí zahájení současné arbitráže předpokládal. Už na jaře poslala Diag Human předžalobní výzvu, škodu vyčíslila na 800 milionů dolarů. Čeká se tvrdá právní bitva. Tento týden informuje ministryně financí v demisi Alena Šilerová vládu o výsledku veřejné zakázky na právní zastupování arbitráži. Na pomoc si bere jednu z největších světových právnických firem, americkou kancelář Arnold & Porter Kaye Scholer.

Od 22. prosince běží státu dva měsíce na výběr rozhodce, který bude případ řešit. Rozhodci budou celkem tři – druhého si vybere Diag Human.

Ze státní kasy půjde na právníky 60 milionů korun. Smlouva má být uzavřena do konce února. Ministerstvo předpokládá, že spor se potáhne minimálně tři roky. Na tuto dobu si také zahraniční právníky najímá.

Od 22. prosince běží státu dva měsíce na výběr rozhodce, který bude případ řešit. Rozhodci budou celkem tři – druhého si vybere Diag Human. Předsedu pak tito dva rozhodci jmenují z řad občanů třetího nezávislého státu.

Bitva o krevní miliardy

1990–1991 – Ministerstvo zdravotnictví se předběžně dohodlo na zpracování krevní plazmy pro potřeby českého zdravotnictví s dánskou firmou Novo Nordisk a s jejím českým partnerem Conneco (později Diag Human), kterou vlastní podnikatel Josef Šťáva. Nakonec vyhlásilo dvě výběrová řízení. V prvnímDiag Human uspěl, z opakovaného už byl vyřazen kvůli podezření z nekalých praktik na trhu.

1992 – Ministr zdravotnictví Martin Bojar napsal dánské firmě Novo Nordisk, že v tendru nevyhrála kvůli pochybnostem o jejím českém partnerovi. Právě na tom staví Diag Human své nároky, že mu byl zmařen byznys v České republice.

1995 – Diag Human začal požadovat náhradu za ušlý zisk.

1996 – Tehdejší ministr zdravotnictví Jan Stráský se rozhodl pro smírčí řízení a podepsal s Diag Human rozhodčí smlouvu.

1997 – Arbitři přiřkli vítězství firmě podnikatele Šťávy. O finančním odškodnění ale nerozhodli.

2002 – Rozhodčí senát přiznal firmě částečnou náhradu 327 milionů. O rok později vláda částku uvolnila. Pokračovalo vyčíslování škody.

2008 – Rozhodci vyčíslili celkovou škodu na 8,3 miliardy korun i s úroky (požadavek firmy byl 14 miliard). Stát se odvolal a o přezkumu měli opět rozhodovat arbitři.

2011 – Vídeňský soud na návrh Diag Human provedl exekuci tří výtvarných děl, která Česko zapůjčilo do rakouské metropole na výstavu. Po půl roce se ale vrátila zpět do Česka.

2014 – Arbitráž rozhodla, že verdikt z roku 2002 je konečný a rozsudek z roku 2008 neplatí. Diag Human oznámil, že bude dál pokračovat v exekučních řízeních v zahraničí.

Prosinec 2017 – Diag Human podal arbitrážní žalobu na základě Dohody mezi Českou republikou a Švýcarskem o podpoře a vzájemné ochraně investic. Uvedl, že bude požadovat částku ne menší než 1 miliarda amerických dolarů.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.